EN

Türkiye Dünya Liderlerini Ağırladı
Başbakan Erdoğan, bu yıl Aralık ayına kadar 15 cumhurbaşkanı, 5 devlet başkanı, 4 cumhurbaşkanı yardımcısı, 1 konsey başkanı, 4 meclis başkanı ve 21 başbakan ile Başbakanlığın Ankara ve İstanbul´daki ofislerinde görüştü.

Başbakan Erdoğan, 2012 yılında Türkiye´yi ziyaret eden 50 liderle bir araya gelerek ikili ilişkilere, bölgesel ve küresel gelişmelere dair görüşmeler yaptı.

Bu yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün davetiyle Türkiye´ye resmi ziyaret gerçekleştiren devlet başkanlarıyla görüşen Başbakan Erdoğan, son olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü ve Bosna-Hersek Visoko Belediye Başkanı Amra Babic´i de kabul etti.

Anadolu Ajansının derlediği habere göre, Erdoğan´ın yıl boyunca görüştüğü ülke liderleri şöyle:
Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Libya Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Brunei Darüsselam Sultanı Hasan El-Bulkiye Muiziddin Va´dulah, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou N´guesso, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorgi İvanov, Güney Kore Cumhurbaşkanı Li Myong-bak, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı İsam el-Haddad, Güney Afrika Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Kgalema Motlanthe, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarik Haşimi ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yardımcısı Şi Jinping.