EN

Türkiye 2013´te dünya liderlerini ağırladı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2013´te 12 cumhurbaşkanı, 9 devlet başkanı, 2 devlet başkanı yardımcısı, 13 meclis başkanı, 20 başbakan ile çok sayıda bakan ve uluslararası örgüt lideriyle bir araya geldi.  

2013´te dünya liderlerinin uğrak noktası olan Türkiye´yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün davetiyle 21 cumhurbaşkanı ve devlet başkanı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanları ve devlet başkanlarıyla Başbakanlığın Ankara ve İstanbul´daki ofislerinde görüştü. Aralık ayında Meksika ile Türkiye arasındaki resmi ilişkilerin başlamasının 150´nci yıldönümünde Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto´nun Türkiye ziyareti büyük ilgi gördü. Nieto bu ziyaretle 85 yıl aradan sonra Türkiye´yi ziyaret eden ilk Meksika Cumhurbaşkanı oldu. Türkiye´yi ziyaret eden dünya liderleri arasında Surinam Devlet Başkanı Yardımcısı Robert Ameerali, Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Essam Haddad ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman da yer aldı.

Türkiye´yi ziyaret eden dünya liderleri

Devlet Başkanı

Başbakan

1. Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama

1. Kosova Başbakanı Haşim Thaci (2)

2. Ürdün Kralı Abdullah

2. Lübnan Başbakanı Necip Mikati (3)

3. Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya

3. Irak KBY Başbakanı Neçirvan Barzani (4)

4. Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili

4. Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili

5. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud (2)

5. Libya Başbakanı Ali Zidan

6. Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmed Muhammed Silanyo (2)

6. Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’in

7. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas

7. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras

8. Kuveyt Emiri Ahmed Al-Sabah

8.KKTC Başbakanı İrsen Küçük (2)

9. Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki

9. Japonya Başbakanı Shinzo Abe (2)

10. Kırgızistan Cumhurbaşkanı  Almazbek Atambayev

10. Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour

11. Slovakya Cumhurbaşkanı   Ivan Gasparoviç

11. Mısır Başbakanı Hişam Kandil

12. Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani

12. Somali Federal Hükümeti Başbakanı Abdi Farah Shirdon

13. Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee

13. Slovakya Başbakanı Robert Fico

14. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç

14. Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra

15. Norveç Kralı V. Harald

15. Güney Kore Başbakanı Chung Hongwon

16. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

16. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif

17. Lüksemburg Büyük Dükü Henri

17. Romanya Başbakanı Victor Ponta (2)

18. Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi

18. Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif

19. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto

19. Macaristan Başbakanı Victor Orban

20. Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti

21. Libya Genel Ulusal Konsey Başkanı

Dr. Muhammed Yusuf Magaryaf

20. Tunus Hükümet Başkanı Ali Laradeyh

 


Erdoğan Türkiye´yi ziyaret eden Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Oman Şura Meclisi Başkanı Şeyh Sheikh Khalid bin Hilala bin Nasir Al Maawali, Arnavutluk Parlamento Başkanı Jozefina Topalli Çoba, Afganistan Halk Meclisi Başkanı Hacı Abdul Rauf İbrahimi, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Moğolistan Meclis Başkanı Zandaakhuu Enkhbold, Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Kang Chang Hee, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmetulin, Kırgızistan Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov, Azerbaycan Meclis Başkanı Bahar Muradova, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzouq Ali M. Al-Ghanim olmak üzere 13 ülkenin meclis başkanı ile temaslarda bulundu.

Başbakan ve bakanlarla yoğun temaslar
Başbakan Erdoğan, Türkiye´yi ziyaret eden 20 başbakanla hem ikili ilişkileri hem de küresel ve bölgesel meseleleri masaya yatırdı. Türkiye´yi ziyaret eden bazı dünya liderleriyle ortak bakanlar kurulu toplantıları da yapıldı. Erdoğan, başta Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halit El Hamad El Sabah, Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev, Libya Genel Ulusal Konsey Başkanı Dr. Muhammed Yusuf Magaryaf, Bosna – Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Khurshid, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani olmak üzere çok sayıda bakan ve üst düzey bürokratla da bir araya geldi.

Uluslararası örgüt liderleri de geldi
Öte yandan, Başbakan Erdoğan uluslararası kuruluş liderlerini de Türkiye´de ağırladı. Bu liderler arasında Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Margaret Chan, AB Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy, Medeniyetler ittifakı Yüksek Temsilcisi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da yer alıyor.