EN

Bir Türk dış politikası geleneği: Büyükelçiler Konferansı


Her yıl tekrarlanan Büyükelçiler Konferansı, uluslararası ilişkilere ve Türk dış politikasına dair genel bir durum tespiti yapılması, geleceğe yönelik yol haritası ve stratejilerin belirlenmesi ile Türk dış politikasının uygulanmasında rol oynayan diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyonun sağlanması bakımından önem taşıyor.

2008 yılında ilk kez yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen Büyükelçiler Konferansı programının ana hedefi, Türk dış politikasını yöneten kurumların temsilcilerinin dünyanın dört bir yanında görev yapan Büyükelçilerle bir araya gelip geçen bir yıllık dış politika hamlelerinin muhakemesini yapmak ve geleceğe yönelik Türk dış politikası yol haritasını belirlemek. Küresel meseleler ile Türkiye’nin dış politika anlayışının tüm kurum temsilcileriyle istişare halinde masaya yatırıldığı konferansların ilk ayağı her yıl Ankara’da düzenleniyor.

Geniş katılımlı istişare toplantıları
Geleneksel olarak, büyükelçilerin Dışişleri Bakanı başkanlığında Anıtkabir ziyaretinin ardından başlayan konferansa, yurtiçi ve yurtdışından geniş bir katılım sağlanıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Türk dış politikasına katkıda bulunan kurumlar, Avrupa Birliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü Başkanlığı, THY, TRT, Anadolu Ajansı ile Koordinatörlüğümüz’ün temsil edildiği Konferanslarda diğer Bakanlıkların bürokratları da Büyükelçilere hitap ediyor.

Konferansa katılan büyükelçiler ayrıca Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başbakan tarafından da kabul ediliyor.

Üst düzey uluslararası katılım
Konferansa her yıl uluslararası düzeyde katılım sağlanıyor. Örneğin 2014 yılında büyükelçilerle görüşmek üzere Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Madani Türkiye’ye gelmişti. Önceki yıllarda konferansa katılan uluslararası aktörler arasında ise, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, İsviçre Konfederasyon Başkanı ve Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kostyantyn Gryshchenko ile Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul yer alıyor.

Entegre bir dış politika hedefi
Konferanslarda, gündemin öne çıkan küresel meseleleri ile Türk dış politikası vizyonu masaya yatırılarak, dış politika unsurları detaylı olarak ele alınıyor. Toplantılarda büyükelçiler, görev yaptıkları ülkelerdeki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşırken, dış politikaya ilişkin görüş ve önerilerini de tüm aktörlerin katıldığı istişare toplantılarında dile getirme fırsatı yakalıyor. Bununla birlikte, ilgili tüm bakanlık ve kurum temsilcileri ile bürokratların katıldığı toplantılarda, Türkiye’nin tüm bakanlıkları ve kamu kurumları yol haritaları, Türk dış politikasıyla eşgüdümlü hale getiriliyor. Böylece, entegre bir dış politika oluşturma hedefine de ulaşılmış oluyor. Öte yandan, dış temsilcilik faaliyetleriyle merkez teşkilatının faaliyetleri arasında da eşgüdümün sağlanması için bu toplantılar önemli bir fırsat oluyor. 

Büyükelçilerden Anadolu çıkarması
Ankara’da yapılan oturumların ardından Anadolu’nun çeşitli şehirlerine geçen diplomatlar, Türk dış politikasının ana unsurlarını kamuoyuyla birinci elden paylaşma fırsatı da yakalıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu kamu diplomasisi faaliyeti olarak değerlendirdiği bu ziyaretleri diplomatlarla vatandaşların aracısız buluşma imkânı olarak görüyor ve bu buluşmalara büyük önem veriyor. Bu kapsamda bugüne kadar toplantılar Ankara’nın yanı sıra; Mardin, Erzurum, Kars, Edirne ve İzmir, Adana, Mersin, Çanakkale ve Gaziantep’te gerçekleştirildi. Konferansın düzenleneceği kent seçilirken dış politika gündemi dikkate alınıyor. Örneğin, 3’üncü Büyükelçiler Konferansı, 2011’de ‘2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’nın yapıldığı Erzurum’da, 5’inci Büyükelçiler Konferansı ise EXPO 2020 adayı İzmir’de yapılmıştı.

 

Tarih

Yer

Tema

I. Büyükelçiler Konferansı

15-18 Temmuz 2008

Ankara

Türk Dış Politikası: Yönelimler ve Öncelikler

II. Büyükelçiler Konferansı

4-8 Ocak 2010

Ankara- Mardin

Küresel Güvenlik ve İstikrar: Dünyada ve Türk Dış Politikasında 2010’a Bakış

III. Büyükelçiler Konferansı

3-9 Ocak 2011

Ankara – Erzurum - Kars

Vizyoner Diplomasi: Türkiye´nin Perspektifinden Küresel ve Bölgesel Düzen

IV. Büyükelçiler Konferansı

23-30 Aralık 2011

Ankara – Edirne

Türk Dış Politikasının Temel Dayanakları: Demokratik Değerler ve Ulusal Çıkarlar

V. Büyükelçiler Konferansı

2-7 Ocak 2013

Ankara – İzmir

İnsani Diplomasi

VI. Büyükelçiler Konferansı

13-19 Ocak 2014

Ankara- Adana-Mersin

Güçlü Demokrasi, Dinamik Ekonomi, Etkin Diplomasi

VII. Büyükelçiler Konferansı

05-09 Ocak 2015

Ankara-Çanakkale

Yeni Türkiye: Dış Politikada Süreklilik ve Değişim

VIII. Büyükelçiler Konferansı

10-16 Ocak 2016

Ankara- Gaziantep

Kriz Yönetimi: İnsani Çözümler