EN

AB’ye ihracatını en fazla artıran ülke Türkiye oldu


Türkiye Avrupa Birliği´nin (AB) en büyük 10 ticaret ortağı arasında en iyi ihracat performansı gösteren ülke oldu. AB istatistik kurumu Eurostat´ın verilerine göre, Ocak-Eylül döneminde Türkiye´nin AB´ye ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 artarak 37,4 milyar avroya ulaştı.
Türkiye AB pazarına en çok ihracat yapan ülkeler sıralamasında Çin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsviçre, Norveç ve Japonya´nın ardından 7´nci oldu. AB’nin en büyük 10 ticaret ortağından Hindistan hariç tüm ülkeler ihracat kaybı yaşarken, Türkiye geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4 oranında artırdı. Hindistan’ın ihracat artışı oranı ise yüzde 1. Buna karşın; Japonya yüzde 15, Brezilya yüzde 14, İsviçre yüzde 12, Norveç yüzde 11, Güney Kore yüzde 8, ABD yüzde 7, Çin yüzde 5 ve Rusya yüzde 2 ihracat kaybı yaşadı.

Türkiye %5´le ikinci oldu
En büyük 10 ticaret ortağı arasında AB´nin en fazla ihracat artışı sağladığı ülke yüzde 32´yle İsviçre olurken Türkiye yüzde 5´le ikinci sırayı aldı. AB ihracatını Norveç ve Brezilya´ya yüzde 3, Güney Kore´ye yüzde 2 ve Çin´e yüzde 1 artırırken Rusya´ya ihracatında yüzde 1, ABD ve Japonya´ya ihracatında yüzde 3 ve Hindistan´a ihracatında yüzde 5 kayıp yaşadı. Avro Bölgesi en fazla ihracat artışını yüzde 4´le Türkiye pazarında gerçekleştirirken bunu yüzde 3´le İngiltere ve yüzde 2´yle Polonya takip etti. Avro Bölgesi diğer büyük ticaret ortaklarının tamamında ihracat daralmasıyla karşılaştı.