EN

Yeni Türkevi binasının temeli atıldı


Yeni Türkevi binasının temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Devamını Göster »

 New York´ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi´nin karşısındaki yeni Türkevi binasının temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Türkevi binasının artık ihtiyacı karşılayamadığını ifade ederek, bu mekanın yıllar boyunca ülkenin dış politikasına merkez olduğunu dile getirdi. Türkiye´nin, gelişen ve değişen dış politika anlayışına uygun mekanlara ihtiyacının arttığını belirten Erdoğan, New York´un pek çok uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yaptığını, dünyanın önde gelen finans, ticaret, kültür, sanat ve diplomasi merkezlerinden birisi olduğunu, dolayısıyla hedeflerine uygun mekan ihtiyacının en çok hissedildiği yerlerin başında da bu şehrin geldiğini söyledi.

Arsasını ve inşaat alanını büyüterek Türkiye´nin vizyonuna yakışır bir Türkevi binası yapma kararlarını bugün fiilen hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Başbakan olduğum dönemde burası bize yetmez, daha büyük bir yere kavuşmamız lazım diye bir gayretin içerisine girdik. Şu anda üzerinde bulunduğumuz kısmı, arkadaki duvara kadar olan bölümü böylece eski Türkevi binasına katmış olduk. Bunun bize artı olarak kazandırdığı farklı bazı avantajlar da var. Tüm aşamalarıyla yakından ilgilendiğim bu projenin bir an önce tamamlanarak hizmete gireceğine inanıyorum. Bunun için de Türkevi, Amerika´da yaşayan on binlerce vatandaşın yanında, dost ve kardeş olarak gördüğümüz tüm halklara da hizmet verecektir." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin bu binanın sadece işi olanların geldiği bir yer olmasının ötesinde, sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman, ferahlatıcı bir vaha haline getirilmesi olduğunu ifade etti.

"İnsanlığa kürsel ölçekte katkı sağlamanın gayreti içindeyiz"

Türkevi´nin, tam karşısında yer aldığı BM´ye asıl misyonunu hatırlatacak bir kucaklayıcılıkla hizmet vereceğini ümit ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye, bölgesel ve uluslararası düzeyde barışın, istikrarın, güvenliğin ve refahın tesisi için tüm gücüyle ve imkanlarıyla mücadele etmektedir. Bu doğrultuda sürdürdüğümüz yapıcı ve aktif girişimlerimizle dünyadaki halkların büyük bölümünün takdirini kazandık. Bölgesel düzeyde üstlendiğimiz etkin roller sayesinde milyonlarca insanın hayatına olumlu yönde katkıda bulunduğumuza inanıyorum. Uluslararası alanda yeni işbirliği imkanları oluşturarak, bu çabamızı genişletmeye çalışıyoruz. Siyasi diyaloğu, ekonomik işbirliğini ve toplumlar arası etkileşimi güçlendirmek suretiyle insanlığa kürsel ölçekte katkı sağlamanın gayreti içindeyiz. Küresel sorunların ancak küresel işbirliği sayesinde veya bu yolla çözülebileceği görüşümüzü her fırsatta ifade ediyoruz."

"Etkin diplomasiyi güçlendirmek istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye´nin 2023 hedeflerine de değinerek, bunun demokrasinin ve kalkınma standartlarını yükseltmenin yanında, ülkenin kendi coğrafyasına ve dünyaya yaptığı katkıları da güçlendireceğini kaydetti. İnsanın girişimci ruhu ve insani değerler üzerinde inşa ettikleri dış politikanın bu konuda güçlü bir altyapı sunduğunu vurgulayan Erdoğan, "BM ve diğer çok taraflı örgütler nezdinde yürüttüğümüz etkin diplomasiyi güçlendirmek istiyoruz. Yeni Türkevi binası, dünyanın en önemli diplomatik merkezlerinden birisi olan New York´ta, dış politika hedeflerimizi hayata geçirmemizi kolaylaştıracaktır." şeklinde konuştu. Erdoğan, projenin hayata geçmesine katkı veren tüm kurumlara teşekkürlerini ileterek, binanın 36 ayda bitirilmesi ve bunda da bir aksamanın olmaması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin kaleme aldığı mektubu özel bir kapsülün içinde temele yerleştirdi. Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle yeni Türkevi binası için kürekle toprak attı ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Açılışa, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.