EN

Yeni internet düzenlemesinde değişiklik yapılacak


TBMM’den 5 Şubat 2014’te geçen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dün onaylanan internete ilişkin yeni düzenlemeleri içeren internet yasasında değişiklik yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni internet yasasında bazı değişikliklerin gündemde olduğunu söyledi.

Devamını Göster »
Yasaya ilişkin muhalefet partileriyle görüşen Elvan, ilk değişikliklerin trafik bilgilerine ilişkin olduğunu belirterek, “Trafik bilgilerinin mahkeme kararı olmaksızın hiçbir şekilde verilemeyeceğine dair bir düzenleme olacak. Trafik bilgileri herhangi bir şekilde kullanılmak isteniyorsa mutlaka mahkeme şartı aranacak. Trafik bilgisinde taraflara ilişkin İP adresi başlama bitiş süreci internet süresine başlama bitiş süreleri. Abone kimlik bilgileri aktarılan veri miktarı bununla sınırlı tutuyoruz” dedi.

İkinci değişiklik TİB’e ilişkin
İkinci değişikliğin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) ilişkin olacağını vurgulayan Bakan Elvan, "Yeni düzenleme ile yine TİB Başkanı herhangi bir özel hayatın gizliliği söz konusu olduğu halde gelişmesi sakınca buluna hallerde yine engelleme yapacak Anayasa´da belirlenen husus ile 24 saat içinde Sulh ceza Mahkemesine başvuracak. Mahkeme kararına göre TİB Başkanı gereken uygulamayı gerçekleştirecek. Mahkeme engelleme kaldırmasına hükmediyorsa kaldırılacak engelleme devam diyorsa engelemeye devam edilecek" diye konuştu.

Elvan ayrıca, yeni internet yasasında yapacakları değişiklik için kanun teklifi vereceklerini söyledi.
 
 5651 Sayılı Kanun 6 yıl önce kabul edildi
5651 sayılı Kanun 6 yıl önce kabul edilmişti ancak geçen süre içinde bu Kanunun uygulanmasında bazı sorunlarla karşılaşıldı. Bu kapsamda kanunda değişiklikler yapılması kararı alındı.
Kanunda değişiklik yapılmasını gerekli kılan sorunlar ise şöyle:
- Sorumluluğunu yerine getirmeyen ‘Erişim ve İçerik Sağlayıcılar’a hapis cezasının verilmesi mümkündü.
- Bir kişinin kendisiyle ile ilgili bir içeriği çıkarmak istemesi halinde, bu süreç çok uzundu ve genellikle sonuç alınamıyordu.
- Mahkeme kararlarının genelde “Erişimin engellenmesine” değil, “İçeriğin çıkarılmasına” yönelik olması nedeniyle, bu kararların uygulanması genellikle mümkün olmuyordu.
- İçeriğin çıkartılması ile ilgili mahkeme kararında genellikle “URL Adresinin” yerine “IP Adresi” veriliyordu. Bunun sonucunda da içerik çıkarılması yerine tüm site kapatılıyordu.


İşte yeni internet yasası ile yapılan değişiklikler:


Daha önce süreç nasıldı?

 

- Yasadan önce özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği durumlarda, Sulh Mahkemesinden çıkacak karar için en az 5 gün bekleniyordu. Karar olumlu olsa bile; mağdurun, mahkeme kararıyla Türkiye’deki yaklaşık 200 servis sağlayıcısının her birine tek tek başvurarak kararı tebliğ etmesi gerekiyordu. Sürecin uzun, uygulamaların sağlıksız olması nedeniyle mahkeme kararlarının %99’u uygulan(a)mıyordu.


İşte tam da bu eksiklik nedeniyle, yeni yasa ile birlikte koordinasyon amacıyla Türkiye

  Erişim Sağlayıcılar Birliği kuruluyor.

  Bu birlik bünyesinde Kamu Kurumları bulunmayacak.

  Yargı kararları mahkeme tarafından doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliğine iletilecek ve böylece gecikmelerden   kaynaklanan
  mağduriyetler giderilmiş olacak.

 

 

Yasa, 17 Aralık ve Gezi olayları sebebiyle mi hazırlandı?

 

- Yasanın hazırlanma süreci, sanılanın aksine, ne Gezi Parkı olayları ne de 17 Aralık süreciyle alakalı. Yasayla ilgili hazırlık çalışmaları iki yılı aşkın bir süredir devam ediyordu.

- Bu süreçte İnternet Geliştirme Kurulu, sektörden 40’ı aşkın kurum ve kuruluştan görüş alarak, önerileri Nisan 2013’te Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına iletti.

 

 

Trafik bilgisiyle vatandaşlar fişlenecek mi?

 

- Trafik bilgisini,  çok basit şekilde detaylı telefon faturalarına benzetebiliriz. Detaylı telefon faturaları, kullanıcının sadece görüştüğü numaraları ve konuştuğu dakika uzunluğunu içerir, konuşmanın içeriğini göstermez. İnternet trafik bilgisi de aynı şekilde kullanıcının yalnızca girdiği adresleri ve giriş tarihini gösterir. İçeriğe dair hiçbir bilgi barındırmaz.

- Yeni yasayla trafik bilgileri, iki yılı geçmemek kaydıyla herhangi bir devlet kurumu tarafından değil, servis sağlayıcılar tarafından saklanacaktır.

- Bu bilgiler, yalnızca mahkeme kararıyla herhangi bir soruşturmayla ilgili geriye dönük inceleme yapılması durumunda kullanılacaktır. 

- Bu madde, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyinin düzenlemeleri ve tavsiyeleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Nitekim AB üyesi ülkelerde trafik bilgilerinin saklanması yine 6 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde yapılmaktadır.

- Ayrıca, erişim ve içerik sağlayıcılar için mevcut kanunda bulunan hapis cezası kaldırılarak, sektördeki büyük uluslararası firmaların Türkiye’de faaliyet göstermelerinin önündeki en önemli engel aşılmıştır.

 

The new internet law in english (Please click here to open)