EN

Yeni Dijital Dünya Zirvesi İstanbul’da toplandı


Bilgi Ekonomisi Derneği tarafından düzenlenen `Yeni Dijital Dünya Zirvesi’ 26 Aralık 2013 tarihinde Hilton İstanbul Otelinde yapıldı.

Devamını Göster »
İlk kez toplanan zirveye Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  Başkanı Barack Obama´nın 2008 ve 2012 yıllarındaki başkanlık seçimlerini kazanmasında büyük rol üstlenen sosyal medya danışmanı Roger Fisk´in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yrd. Davut Kavranoğlu, AK Parti Genel Başkan Yrd. Süleyman Soylu ve CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay gibi üst düzey isimler katıldı. 

Zirvenin açılışında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda Bilgi Ekonomisi Derneği başkanlığını yürüten Prof. Dr. Davut Kavranoğlu dijital teknolojinin 70´li yıllardan bugüne geçirdiği değişimi anlattı. BİLGE-DER´in Türkiye´nin 2023 hedeflerine katkı sağlayan bir STK olduğunu belirtti.  Dijital teknolojinin günümüzdeki önemine vurgu yapan Kavranoğlu dünyada 100 milyar dijital aygıtın olduğunu ve dünyanın en büyük şirketleri arasında çok sayıda bilişim şirketlerinin yer aldığını söyledi.

Ardından söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı AR-GE´den sorumlu Süleyman Soylu çağımızın mobil Rönesans dönemi olduğunu belirtti. Dünyadaki güç dengelerinin değiştiğini belirten Soylu artık yumuşak güç kavramının önem kazandığını, dolayısıyla Türkiye´nin sahip olduğu yumuşak gücüyle dünya siyasetinde avantajlı konuma geldiğini söyledi. Dünya toplumlarının birbirine dokunmasına dayalı olan yumuşak güç kavramının ise dijital teknoloji sayesinde gerçekleştirildiğini belirtti. Soylu ayrıca günümüzde dijital teknolojinin e-ticaretten e-devlete birçok alanda hayatımıza girdiğini ifade etti. Dijital teknoloji ve sosyal medyanın siyaset ve bilgiyi doğrudan etkilediğini söyleyen Soylu, gelinen noktada özgür ve açık toplum yapılarının oluştuğunu belirtti. Öte yandan, Türkiye´nin AR-GE yatırımlarının ‰ 1´lerden %1´e geldiğini söyleyen Soylu, Türkiye´nin 2023 hedefleri doğrultusunda bu oranı %2,5 civarına çekmeyi planladıklarının altını çizdi.

Konferansın devamında ABD Başkanı Barack Obama´nın 2008 ve 2012 seçimlerini kazanmasında büyük rol oynayan sosyal medya danışmanı Roger Fisk sosyal medyanın seçim kampanyalarında hayati önem kazandığını ifade etti. Roger Fisk Facebook, Twitter ve internet portalları üzerinden seçim kampanyalarında lider ile seçmen arasında kişisel aidiyet duygusu oluşturmanın tekniklerini konu alan bir sunum yaptı.
"Devlet Yönetiminde Sosyal Medya´nın Etkisi" başlıklı oturumda AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Mecit ve CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay söz aldı. AK Parti Milletvekili Bilal Mecit bugünün dünyasında devletin bilgiyi tekelinde tutamadığını ve bilgi akışının iki yönlü olduğunu söyledi. Mecit, gelinen noktada insanların seçimlerde yol için değil e-kitap için oy verdiğini belirtti. CHP Milletvekili Faik Tunay ise devletin sosyal medyayı aktif bir biçimde kullanması gerektiğini çünkü günümüz dünyasının siyaseti şeffaf ve katılımcı olmaya zorladığını ifade etti.

Programın son bölümünde ise önde gelen bazı dijtal teknoloji şirketlerinin temsilcileri sektörün geleceğini ve dijital trendleri masaya yatırdı.

 
Detaylı bilgi için: www.yenidijitaldunyazirvesi.com/
Twitter adresi : twitter.com/YDDZirvesi