EN

Yeni AKM Projesi tanıtıldı


Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi´nin (AKM) proje tanıtım lansmanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla yapıldı.

Devamını Göster »

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi´nin proje tanıtım lansmanında yaptığı konuşmada, "İnşallah 2019´un ilk çeyreğinde, nasip olursa tamamlanıp hizmete girdiğinde Atatürk Kültür Merkezi, İstanbulumuz için gerçekten yüz akı, gerçekten sembol bir mekan haline gelecektir” dedi.

Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi´nin (AKM) proje tanıtım lansmanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi´nde düzenlenen "Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi"nin tanıtımındaki konuşmasında, toplantının, şehir ve ülke için hayırlara vesile olmasını diledi. Bakanlıktan, belediyeye ve mimarlara kadar bu projenin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi kendisi ve millet adına tebrik eden Erdoğan, "İnşallah az önce de değerli mimarımızın da ifade ettiği gibi 2019´un ilk çeyreğinde, nasip olursa tamamlanıp hizmete girdiğinde Atatürk Kültür Merkezi, İstanbulumuz ve ülkemiz için gerçekten yüz akı, gerçekten sembol bir mekan haline gelecektir." diye konuştu.

"En çok projeyi sabote edenler yararlanacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeniden ama daha büyük, daha işlevsel, daha modern şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi´nden en çok yıllardır bu projeyi sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Fakat onların yanlış yolda gidiyor olmaları, bizi doğru işler yapmaktan alıkoyamazdı, alıkoyamaz. Nitekim benzer görüntülere Marmara´dan Avrasya Tüneli´ne ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü´nden Osmangazi Köprüsü´ne kadar nice projelerde şahit olduk. Biz kıymetini balık bilmezse halik bilir anlayışıyla hareket ediyoruz. Yola böyle devam ediyoruz." dedi. Milletin yapılanları ve bunları inşa edenleri olduğu gibi engel olanları da gördüğüne inandıklarını vurgulayan Erdoğan, AKM´nin inşallah 2019 ilk çeyreğinde biteceğini, zaten mermerlerine varıncaya kadar her şeyin kendisine sunulduğunu, "Şu uygundur, şu değildir" gibi hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

“Adım adım, ay ay takip edeceğiz”

Erdoğan, adım adım, ay ay takip edeceklerini ifade ederek, "Çünkü eğer işimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalamak da mümkün değildir. Buna sahip çıkacağız. Bu bizim için olmazsa olmaz, adeta bir süreç. Nasıl ki Harbiye´deki kongre merkezini 17 ayda yerin dibine girerek bitirdiysek, inşallah burayı da kısa zamanda bitireceğiz." diye konuştu. Eserler inşa etmeye alışan bir iktidar olduklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Taksim Meydanı´nda inşallah araçları da görmeyeceğiz. Gümüşsuyu´ndan geliş ve araçlar oradan yerin altından Mete Caddesi´nden Taşkışla´ya doğru devam edecek. Dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi´nin önünde bir araç trafiğini görmeyeceksiniz. Aynı şekilde Marmara Oteli´nin önünde de bir araç trafiği görmeyeceksiniz. Orada da yine yerin altına almak suretiyle tamamen yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı´nı göreceksiniz. Dolayısıyla Taksim Meydanı´nın bu yayalaştırma süreci, yeni peyzaj düzenlemeleriyle birlikte meydana farklılık kazandıracak, farklı bir zenginlik getirecek."

“Bazı yeni adımları Ankara için de atacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje tamamlandığında 2 bin 500 kişinin içeride programları izlerken, dışarıda, meydanda kurulacak dev ekrandan da halkın programı izleme imkanı bulacağını söyledi. Erdoğan, dünyada gelişmiş ülkelerin meydanlarıyla anıldığını, hepsinin kendilerine has dev meydanları olduğunu belirtti. Türkiye´de bu tür meydanların hep yok edildiğini dile getiren Erdoğan, Taksim´in yeniden o özelliğine kavuşacağını, trafiğin tamamen yer altına alınmasıyla Taksim Meydanı´nın ortaya çıkacağını anlattı. Yeni bazı adımları Ankara´da da atacaklarını, oranın da bu tür meydanlara kavuşacağını aktaran Erdoğan, bu meydanların çevre düzenlemeleri ve peyzajlarıyla da örnek hale geleceğini, bunları kısa zamanda gerçekleştireceklerini söyledi. Proje üretemeyenlerin, icraat ortaya koyamayanların, bu konuda topluma güven veremeyenlerin, milleti hedef alan, millete hakaret eden tavırlarının ise içinde bulundukları çaresizliğin ifadesi olduğunu belirten Erdoğan. "Halbuki çalışsalar, terleseler, dirsek çürütseler, ufuklarını genişletseler, kendi küçük dünyalarından kafalarını kaldırıp, gerçek Türkiye´yi, milletimizin ulaştığı seviyeyi görseler, tüm sorunlar çözülecek. Bunun yerine sen, ben, bizim oğlan mantığıyla hareket ederek, küçük olsun benim olsun kolaycılığına kaçtıkları sürece, milletimiz onları yedek kulübesinde tutmayı sürdürecektir. " diye konuştu.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında ortaya konmuş olan, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini isabetli bulduklarını ve ona sahip çıktıklarını ifade eden Erdoğan, sadece bu hedefe ulaşmak için daha farklı yöntemler kullandıklarını söyledi. Geçen 15 yılda Türkiye´yi 3 kat büyütmüş olmalarının, cumhuriyet tarihinin en büyük, en iddialı, en başarılı çağdaşlaşma ve modernleşme hamlesi olduğunu dile getiren Erdoğan, AKM yerine inşa edecekleri yeni eserin de bu anlayışın bir yansıması olacağını kaydetti.

“Bu yapının birkaç temel özelliği var”

Proje tanıtım lansmanında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise AKM´nin yenilendiğini, merkezin kendi şartları, dönemi içerisinde önemli bir proje olduğunu belirterek, İstanbul´un son derece önemli bir binası olduğunu aktardı. Kurtulmuş, bu yapının birkaç tane temel özelliği olduğunu dile getirerek, birincisinin şehirle ve önündeki Taksim Meydanı ile uyumlu, onunla bütünleşmiş olan hali olduğunu kaydetti. Bu anlamda hem Taksim Meydanı´nın değerini artıracağını hem de meydanın varlığının AKM´ye önemli özellikler kazandıracağını ifade eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burası sadece bir opera binası değil, az evvel görüntülerinde de gördüğünüz gibi bir kültür merkezi, çeşitli etkinliklerin yapılacağı farklı salonları olan tabiri caizse bir kültür vahası olacak. Yine bu binanın, bu kompleksin en temel özelliklerinden birisi hem estetik olması hem de fonksiyonel olması. Gerçekten önünde herkesin gelip resim çektireceği bir bina olacak. Estetik değeri çok yüksek olacak ama aynı zamanda çeşitli salonlarıyla farklı sanatsal etkinlikleri eş zamanlı olarak yapabilecek çok fonksiyonlu olan bir binaya sahip olacağız. Yine bu binanın en temel özelliklerinden birisi mimarisinden, kullanılan en detaylı malzemesine kadar hepsinin yerli malzeme olmasıdır, milli olmasıdır. Buna bu özelliğiyle yerli ve milli bir bina olacaktır."

“Türkiye´nin önemli projelerinden birisi olacak”

Bakan Kurtulmuş, "Bu vesileyle tabii ki İstanbul´da yapılacak hiçbir binanın bir değer katması söz konusu olamaz ama hiç olmazsa AKM İstanbul´un o muhteşem değeriyle uyumlu olacak." ifadelerini kullanarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Atatürk Kültür Merkezimiz, sadece birtakım elitlerin geldiği, ziyaret ettiği, oradaki sanatsal, kültürel etkinliklerden istifade ettiği bir seçkinler mekanı olmayacak. AKM, toplumun bütün kesimlerinin oradaki kültürel etkinliklerin içinde yer alacağı, az evvel ifade edildiği gibi, dışarıdaki devasa görüntüyü ortaya koyan cephesiyle, içerideki etkinliği herkesin seyredebileceği bir büyük kültür merkezi olacak. Bu kültür merkezi Türkiye´nin gerçekten önemli projelerinden birisi olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla inşallah 2019 yılı içerisinde bu kültür merkezini açacağız. Böylesine güzel coşkulu kalabalıklarla açılışını yapacağız. İlk sanatsal etkinliğini orada gerçekleştireceğiz ve Türkiye´nin mimari bakımdan, kültürel, sanat bakımından zengin merkezine hep beraber sahip olacağız.”