EN

Yaralı Azeri askerler tedavi için Türkiye’ye getirildi


Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde çıkan çatışmalarda yaralanan Azerbaycan askerlerinden 3’ü tedavi için Türkiye’ye getirildi. Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağıyla getirilen Azeri askerleri, Başbakan Yardımcısı İşler karşıladı. Üç askerin de tedaviye olumlu yanıt verdiği ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı açıklandı.

Devamını Göster »
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bakü Koordinatörlüğünün girişimiyle Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Ankara´ya getirilen askerleri, Esenboğa Havalimanı’nda Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Azerbaycan´ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagırov, TİKA Başkanı Serdar Çam ile Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü karşıladı.

İşler havaalanında yaptığı açıklamada, Askerlerin Türkiye´ye getirilmesinin gurur verici bir tablo olduğunu belirterek, Türkiye´nin bütün mazlum ve mağdur coğrafyalara TİKA, Kızılay, AFAD vasıtasıyla yardım elini uzattığını kaydetti. İşler ayrıca, “Azerbaycan´da yaşanan bu çatışmalar bizleri üzmekte. İki taraftan ölen ve yaralanan askerler var. Karabağ sorununun biran önce çözülmesi gerekmektedir. Bu çatışmaların zaten temelinde yatan da budur. Dolayısıyla biz, Türkiye olarak bir an önce çözülmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Minsk grubunun da üyesiyiz Türkiye olarak, Güney Kafkasya´da bu sorun çözülmeden barışın, huzurun gelmeyeceği herkesin malumudur” diye konuştu.

Askerlerden Adalet Memmedov Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Elvin Askerov ile Serhan Tahirzade Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

Yaralı Azeri askerlerinin sağlık durumuna ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, yaralı Azeri askerlerin 3’ünün de tedaviye olumlu yanıt verdiği ve hayati tehlikelerinin bulunmadığını kaydetti. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören 19 yaşındaki asker Serhan Tahirzade’nin iki bacağını da kaybettiği ancak tedaviye olumlu yanıt verdiği bildirildi. Durumu kritik olan Adalet Memmedov’un bir gözünü kaybettiği ancak hayati tehlikeyi atlattığı açıklandı. Karın bölgesinden kurşunla yaralanan 19 yaşındaki Elvin Askerov´un da genel cerrahi servisinde tedavisi devam ediyor.

Davutoğlu yaralı askerleri ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tedavi için Ankara Atatürk Hastanesi´ne getirilen Azeri askerleri ziyaret etti. Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Ermenistan´ın ateşkesi ihlali sonucu yaralanan ve tedavi için Türkiye´ye getirilen Azeri askerlerimizi ziyaret ettim. Evlerinde nasılsa burada da aynı ihtimamla bizim misafirimiz olan Elvin Askerov ve Serhan Tahirov´a acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.