EN

Vizesiz Avrupa Birliği seyahati için ilk adım atıldı


Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında, Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması imzalandı. Ankara Palas’ta gerçekleştirilen imza törenine katılan Başbakan Erdoğan, “3-3,5 yıllık sürecin sonunda vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak” dedi.

Devamını Göster »
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Ankara Palas’ta düzenlenen törende, Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metnine imza attı. İmza töreninin ardından konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye´nin tarihi ve coğrafi olarak Avrupa´nın parçası olduğunu belirterek, "Tarihi bir noktaya geldik. Anlaşmanın Türkiye ve AB´ye hayırlı olmasını, halklarımızın kaynaşmasına vesile olmasını diliyorum" dedi.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve sürece destek olan tüm bakan ve bürokratlara teşekkür eden Davutoğlu, "Önümüzde üç aşama var. Birincisi bugünden başlayacak olan psikolojik devrim aşaması. Algılar değişecek, vize serbestisi ile Türkiye ve AB halkları arasında iletişimde yeni dönem başlayacak. İkinci aşamada, önümüzdeki 3-3.5 yıl boyunca kurumlar arasındaki çalışmalar hızlanacak ve artacak. En önemlisi ise uzun vadede Türkiye ve Avrupa halkları, yoğun bir etkileşim içine girecekler" diye konuştu.

‘Yük almaya geliyoruz’
Törende açıklama yapan Başbakan Erdoğan ise 3 ila 3 buçuk yıllık sürecin sonunda vizesiz Avrupa seyahatinin başlayacağını vurgulayarak, “Bu yeni sürecin Türkiye ve AB için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Başbakan Erdoğan, "AB ile vizeler kalktığında kimsenin endişesi olmasın, en küçük bir sorun yaşanmayacaktır. Yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz" diye konuştu. Vizeler kalktığında Türk işadamları, sporcular, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin AB’ye daha rahat seyahat edeceğini hatılatan Erdoğan, “Bu da AB´ye çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bugün, Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat” dedi.

‘Türkiye artık göç alan bir ülke’
"Türkiye´deki ekonomik büyümenin etkisiyle artık çok daha az insan ekmek parası kazanmak için yurt dışına çıkmayı, gurbete gitmeyi bir seçenek olarak görüyor" diyen Erdoğan, "11 yılda 7 milyona yakın kişiye istihdam ürettik. Küresel ekonomik krizde bazı AB ülkeleri rekor seviyede işsizlik oranları görürken, 6 milyon insan işsiz kalırken, biz rekor seviyede düşük işsizlik rakamlarına ulaştık" ifadelerini kullandı. Türkiye´nin artık iş göçü veren değil, yurt dışından bu anlamda göç alan bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, buna ek olarak Türkiye´de son 11 yılda seyahat kültürünün yaygınlaştığını, seyahat özgürlüğü önündeki tek engel olan ekonomik bariyerlerin de artık aşıldığını belirtti.

69 ülkeye vizesiz seyahat imkânı
Türkiye vatandaşlarının 2002’de 42 ülkeye vizesiz seyahat edebildiğini, bu rakamı 69´a çıkardıklarını dile getiren Erdoğan, "İşte en son Rusya ile vizeleri kaldırdık. Hiçbir sorun yaşamadık ve yaşamıyoruz. AB ile vizeler kalktığında da hiç kimsenin endişesi olmasın ne Türkiye ne AB üyesi ülkeler bundan en küçük sorun yaşamayacaklardır. Türkiye ile AB arasındaki vize engeli hiç kuşkusuz çok daha önce kaldırılmış olmalıydı. Türkiye AB´ye aday ve müzakere eden ülke olarak diğer adaylar gibi bu imkândan yararlandırılmalıydı” diye konuştu.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vizeden muaf tutulduğu ülkeler şöyle:

1. Andora

24. Japonya

47. Saınt Chrıstopher (St. Kıtts) ve Nevıs

2. Arjantın

25. Karadağ

48. Saınt-Lucıa

3. Arnavutluk

26.   Kazakistan

49. San Marıno

4. Bahama

27. Kırgızistan

50. Seyşeller

5. Barbados

28. Kolombiya

51. Sırbistan

6. Belize

29. Kore Cum. (Güney)

52. Singapur

7. Bolivya

30. Kosova

53. Suriye

8. Bosna Hersek

31. Kosta Rika

54. Swazıland

9. Botsvana

  32. K.K.T.C.

55. Şili

10. Brezilya

33. Libya

56. Tayland

11. Dominika

34. Lübnan

57. Trınıdad-Tobago

12. Ekvator

35. Makau Ö.İ.B.

58. Tunus

13. El Salvador

36. Makedonya

59. Tuvalu

14. Fas

37. Maldivler

60. Ukrayna

15. Fiji

38. Malezya

61. Uruguay

16. Filipinler

39. Mauritius

62. Ürdün

17. Grenada

40. Monako

63. Vatikan

18. Guatemala

41. Nikaragua

64. Venezuela

19. Gürcistan

42. Palau Cum.

65. Brunei Darussalam – 2012 (Henüz yürürlüğe girmedi)

20. Honduras

43. Panama

66. Yemen - 2012 (Henüz yürürlüğe girmedi)

21. Hong Kong

44. Paraguay

67. Moldova – 2012 (Henüz yürürlüğe girmedi)

22. İran

45. Peru

68. Belarus – 2013 (Henüz yürürlüğe girmedi)

23. Jamaika

46. Rusya Federasyonu

69. Moğolistan – 2013 (Henüz yürürlüğe girmedi)