EN

Van Depremi’nin dördüncü yılında Türkiye depreme daha hazır


23 Ekim 2011’de Van’da meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerle Türkiye derin bir acı yaşadı. 644 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 1.966 kişinin yaralandığı deprem felaketi sonrası binlerce konut ve işyeri enkaz haline geldi. Aradan geçen dört yıllık sürede devlet, sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle yaraların sarılması için onlarca proje hayata geçirildi.

Devamını Göster »
İki depremle sarsılan Van ve Erciş’te felaketlerden kısa bir süre sonra Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonuyla 200 bin kişinin barınacağı 35 konteynerkent ve 13 çadırkent kuruldu. İnsani yardım malzemeleri bölgeye hızla ulaştırıldı. Depremin izlerinin silinebilmesi ve kentte hayatın tamamen normale dönebilmesi için; 46 bine yakın enkazın kaldırılma çalışmalarında sona yaklaşıldı, 50 yıllık içme suyu ihtiyacı 47 km uzaklıktaki kaynaktan sağlandı, kalıcı konut ve altyapı inşası için çalışmalar kısa sürede tamamlandı.

Dört yılda 25 bini aşkın konut

Deprem felaketi sonrası evleri yaşanamayacak hale gelen vatandaşlar için Van Merkez, Erciş ve çevre köylerde hızla kalıcı konut yapımına başlandı. Hasar tespitinin ardından 30,454 hak sahibi; konut, ahır ve işyeri ile ilgili çıkarılan kanun kapsamında yapılan yardımlardan yararlanmaya hak kazandı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 17,489 konutun inşası tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.

Evini Yapana Yardım Kredisi (EYY) ile de ağır ve orta hasarlı yapıların konut sahiplerince yenilenmesi sağlanarak toplamda 17.842 vatandaş için faizsiz, iki yıl ödemesiz ve 20 yıllık vadeli ödenek aktarıldı. Köylerde ve az hasarlı konutlarda oturanlar için de çeşitli ödenekler kullanıldı. 7697 konutun da köylerde EYY yöntemiyle tamamlanmasıyla 25.000’i aşkın konutun inşası tamamlanmıştır.

Türkiye başta deprem felaketi olmak üzere afetlerle mücadele ve müdahale mekanizmalarını geliştirmek için çeşitli adımlar atmayı sürdürüyor. 17 Ağustos Marmara Depremi sonrası hız kazanan bu çalışmalarla büyük adımlar atılırken, Başbakanlık AFAD’ın kuruluşuyla büyük bir dönüşüm kaydedildi. Bu dönüşümle kriz yönetimi anlayışı yerine risk yönetimi anlayışı getirildi.

“Sıfırıncı Dakika”da harekete geçebilme kabiliyeti

Herhangi bir afet anında bakanlıklar, merkez ve yereldeki tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerini anında harekete geçirecek Türkiye Afet Müdahale Planı ile kurumlar “sıfırıncı dakika”da harekete geçebilme kabiliyeti kazandı. Sistematik, sürdürülebilir, bilişim, uydu ve havacılık gibi ileri teknolojilerin entegre bir sistem içinde kullanılmasının esas alındığı Müdahale Planı’nın işleyebilmesi için 22 adet AFAD Lojistik Merkezi, 2015’te hizmete açıldı. Bir TIR’ın dakikalar içinde yüklenerek yola çıkabildiği, malzemelerin uzaktan takip ve kontrol edilebildiği bu lojistik merkezler sayesinde, afet anında ihtiyaç duyulan malzemeler, ihtiyaç olunan yere en kısa zamanda ulaştırılabilecek. Bununla birlikte, Türkiye’de herhangi bir afet olması durumunda AFAD patentli barınaklarla 600.000 kişiye barınma imkânı sunulacak.

Afet öncesi risk yönetimi

Afet öncesi hazırlıkların “risk yönetimi” anlayışıyla oluşturulabilmesi için; farkındalık eğitimlerinden araştırma geliştirme çalışmalarına, risk belirleme sistemlerinin kurulumundan kurumlararası eşgüdümü en üst seviyeye taşıyacak strateji belgesi hazırlığına değin bütünleşik bir yol haritası benimseniyor. Bu konuda yapılan çalışmalar ise şöyle;

• Türkiye Afet Risk Yönetim Sistemi Projesi: Türkiye’nin afet risklerinin önceden belirlenebilmesi, strateji ve politikaların da buna göre belirlenebilmesi için oluşturuldu. Bu kapsamda Türkiye genelinde afet tehlike haritalarının oluşturulma süreci devam ediyor.

• Afet Kent Yönetim Sistemi Projesi (AFKEN): Dünya’da ilk olma özelliğini taşıyan ödüllü projeyle, AFAD tarafından kurulan geçici barınma merkezlerinin elektronik bir platform aracılığıyla yönetilmesini sağlıyor.

• Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi Projesi: Bütünleşik afet yönetiminin tüm aşamalarının elektronik ortamda takip edilerek yönetilebildiği coğrafi bilgi sistemi tabanlı bir karar destek sistemi oluşturmak için hazırlanan Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi Projesi’nin ilk aşaması tamamlandı ve kullanıma sunuldu.

• Afete Hazır Türkiye Projesi: Afetler konusunda farkındalığı artırmayı ve gönüllüler oluşturmayı amaçlayan projeyle eğitim seferberliği başlatıldı. Afete Hazır Aile, Afete Hazır İş Yeri ve Afete Hazır Okul kampanyalarından oluşan Afete Hazır Türkiye Projesi ile toplumun tüm kesimlerine ulaşabilmek hedefleniyor.

• Türkiye Afet Yönetimi Çerçeve Belgesi: Afetlere yönelik risk yönetimi bakış açısının ülke politikalarına yansıtılabilmesi ve bu konuda görev alacak tüm paydaş kurum ve kuruluşların uygulamalarında yer bulabilmesi için üst düzey strateji ve belge niteliğinde Türkiye Afet Yönetimi Çerçeve Belgesi oluşturuldu.