EN

Uyuşturucuyla mücadelede Narkotimler göreve başladı


Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planının önemli projelerinden biri olan Narkotim, Ankara’da düzenlenen törenle göreve başladı. Törene katılan Başbakan Davutoğlu, gençlere musallat olan uyuşturucu çetelerine karşı savaşta kesinlikle zafer kazanılacağını belirterek, “Uyuşturucu tacirlerinin, terörle mütenasip suç işleyen bu çetelerin karşısında duracaksınız. Onların hedef edindiği gençler için sizler, kuşatıcı bir merhametin kaynağı olmalısınız” dedi.

Devamını Göster »
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun himayesinde 28-29 Kasım 2014 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Uyuşturucuyla Mücadele Şurası’nda görüşülen ve Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planının önde gelen projelerinden biri olan Narkotim, Ankara’da düzenlenen törenle göreve başladı.

Başbakan Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada, ülke için gelecek nesiller için son derece önemli bir projeyi başlattıklarını belirterek, uyuşturucuyla mücadelenin, yıllardır devletin ve toplumun en önemli gündem maddesi olduğunu belirtti. 62. Hükümeti kurar kurmaz el attıkları konulardan birinin uyuşturucuyla mücadele olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Önce Bakanlar Kurulu’nda kapsamlı bilgi aldık, arkasından Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını ziyaretlerimizle atılabilecek adımları gözden geçirdik. Daha sonra, 8 bakanlığımızın koordinasyonunda kapsamlı eylem planı çıkardık ve atılabilecek tedbirleri belirledik” dedi.

Uyuşturucuyla mücadelenin 3 aşamalı olacağını belirten Davutoğlu, “Birinci aşama, koruyucu aşama, yani gençlerimizi uyuşturucu müptelasına bulaşmadan koruyacak tedbirler, toplumsal duyarlılığın artırılması, bütün toplum katmanlarında kapsamlı seferberlik ilan edilmesi. İkincisi önleyici aşama, yani uyuşturucu tacirlerinin ki bu tacirleri terörle aynı görüyoruz, bunun mağduru olan vatandaşlarımıza ulaşmasını engelleyecek üretici tüketici arasındaki aracı unsurlarla bağını koparacak önleyici tedbirler aşaması. Üçüncüsü de rehabilitasyon, yani uyuşturucuya bir kere müptela olmuşların tedavisidir” dedi.

11 ilde bin kişi Narkotimlerde görev yapacak
Başbakan Davutoğlu, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uyuşturucuyla Mücadele Şurası’nda Narkotimlerin kurulması kararı alındığını hatırlatarak, “Bugün Narkotimler ki nüfusumuzun yaklaşık yarısına ve suç oranı itibarıyla yaklaşık yarısına tekabül eden 11 ilimizde bin gönül eri diyebileceğimiz Narkotimlerimiz vazifelerine başlayacaklar. Ben her şeyden önce bütün bu çalışmaları yakından takip eden İçişleri Bakanımıza, Emniyet Genel Müdürlüğümüze bütün bu çalışmalara katkıda bulunanlara teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca Narkotimlerimize bu görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Narkotimlere seslenen Davutoğlu, “Değerli arkadaşlar, sizler sadece asayiş görevi değil, aynı zamanda son derece ulvi ve ahlaki görev yürütmek üzere alana çıkıyorsunuz. Çünkü bir devletin, bir hükümetin en önemli vazifesi gelecek nesilleri teminat altına almak, gelecek nesilleri akıl ve beden sağlığını koruyacak tedbir almaktır. Uyuşturucu bu anlamda bizim için terör gibi geleceğimizi, emniyetimizi, asayişimizi, sosyal yapımızı sosyal dokumuzu ve ahlakımızı tehdit eden, sosyal yapıyı tehdit eden bir tehlikedir. Bu açıdan yürüteceğiniz görevde mahallelere kadar inerek, sokaklara ve okul çevrelerine, alanda mutlak bir şekilde hâkim olarak yürüteceğiniz görev ulvi bir görevdir, ahlaki bir görevdir. Yürütürken bu özelliği göz önünde bulunduracak aşkla, muhabbetle yapacağınıza inanıyorum” dedi.

‘Gençlerimiz size emanettir’
Narkotimlerin dikkat edeceği hususun, gençlerle kurulacak iletişim yöntemi olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Gençlerimiz, size emanettir. Gençlerimize yaklaşırken, gençlerimizle ilişki kurarken, uyuşturucu tehdidine muhatap olması muhtemel gençlerle ilişki kurarken sevgiyle ilişki kurun, onlara potansiyel suçlu gibi değil korunması gereken kendi kardeşleriniz olarak bakın, kendi evlatlarınız gibi bakın. Onların korunması için alandasınız. Hedef, uyuşturucu tacirlerinin, bu terörle mütenasip suç işleyen bu çetelerin karşısında onların hedef edindiği gençler için sizler; kuşatıcı bir merhametin kaynağı olmalısınız” diye konuştu.

“Gençlerimize ne kadar muhabbetle yaklaşıyorsanız, uyuşturucu tacirlerine de aynı ölçüde mücadele iradesiyle yaklaşacaksınız” diyen Davutoğlu, “Kesinlikle her bir uyuşturucu taciri, çetesi bizim için terör suçuyla eş değer bir suç ve cürüm işlemektedirler. Gençlerimize merhametle, onlara ise kararlılıkla, mücadele azmiyle yaklaşacaksınız. Sizlere güvenimiz sonsuzdur. Narkotimlerimiz içinde psikologlarımız olacak, sosyal dokuyu iyi bilen elemanlarla desteklenen çalışmalar olacak. Öyle veya böyle gençlerimize bir şekilde musallat olana çetelere karşı kesinlikle zafer kazanacağız ve gençlerimizi koruma altına alacağız” dedi.

Gençlere rol model olan sanatçılara destek çağrısı
Uyuşturucuyla mücadele için toplumun tüm katmanlarının Narkotimlere destek vermesi gerektiğini belirten Davutoğlu, “Buradan toplumsal duyarlılık anlamında bütün sanatçılarımıza, gençlerin rol model olarak gördüğü bütün toplum önüne çıkmışı sivil toplum temsilcilerimize, siyasilerimize, aydınlarımıza da şu çağrıda bulunmak istiyorum: Hep beraber Narkotimlere destek olalım, hep beraber gençlerimize sahip çıkalım. Hep beraber gelecek nesilleri korumak için seferber olalım” diye konuştu.

Törene Başbakan Davutoğlu´nun yanı sıra İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz de katıldı.

İlk etapta belirlenen 11 pilot ilde göreve başlayan Narkotimlerde, emniyet personeline psikolog ve sosyologlar da destek verecek. Narkotimlerle, okul ve gençlerin sosyal yaşam alanlarının çevresi ile riskli bölge, mahalle ve sokaklarda uyuşturucu maddelerinin satışının engellenmesi ile uyuşturucu kullanan gençlere psikolojik ve sosyal destek sağlanarak soruna etkin ve kalıcı çözümler bulunması hedefleniyor. Narkotimlerin görev yapacakları pilot iller ise şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, Konya, Diyarbakır, Samsun ile Erzurum.

81 ilde 3 bin 250 personel görev yapacak
2015 yılı sonunda ise, Narkotimler, 81 il ve 28 riskli ilçede 3250 personelle görev yapacak. Narkotimler; psikolog ve sosyologların desteğinin yanı sıra, belediyeler, üniversiteler, STK’lar, köy ve mahalle muhtarları ile mahalle ve sokakta sözü geçen kanaat önderlerinden de destek alacak.