EN

Uyuşturucuyla mücadele süreci gazetecilerle masaya yatırıldı


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun himayesinde başlatılan Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı süreci kapsamında 25 Kasım´da ‘Uyuşturucuyla Mücadele İletişim Stratejisi’ toplantısı düzenlendi. TBMM Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar başkanlığındaki toplantı, basın yayın kuruluşlarının sağlık muhabirleri ile süreci yürüten üst düzey bürokratları bir araya getirdi.

Devamını Göster »
Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı faaliyetleri kapsamında ‘Uyuşturucuyla Mücadelede İletişim Stratejisi’nin oluşturulması yolunda çalışmalar yapılıyor. İletişim Stratejisi çalışmaları kapsamında ilgili bakanlık yetkilileri basın-yayın kuruluşlarının sağlık muhabirleriyle fikir alışverişinde bulunmak üzere 25 Kasım 2014 Salı günü Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Hizmet Binasında bir araya geldi. 

Toplantıya sağlık muhabirlerinin yanı sıra; Adana Milletvekili ve TBMM Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü (BYEGM) ve Başbakan Başmüşaviri Cemalettin Haşimi, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımıcısı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Bozoğlu katıldı.

28-29 Kasım´da geniş katılımlı şura yapılacak
Toplantının açılışını yapan Adana Milletvekili ve TBMM Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ünüvar, sekiz bakanlığın uyuşturucuyla mücadele kapsamında bir araya geldiğini belirterek, Temmuz ayında başlatılan yoğun çalışmalar neticesinde kısa bir sürede yol haritasının hazırlandığını ve 22 Eylül´de Bakanlar Kurulu´nda görüşülen Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı kabul edildiğini söyledi. Ünüvar ayrıca, 28-29 Kasım’da yapılacak olan geniş katılımlı Şura ile eylem planına son şekli verilerek kamuoyuyla paylaşılacağını vurguladı.

BYEGM Genel Müdürü Haşimi ise sürecin başından sonuna kadar bir iletişim süreci olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, eylem planı ve stratejinin başarısının da buna bağlı olduğunu belirtti. Haşimi, konunun medya ve kamuoyunda yankı uyandırabilmesi amacıyla Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olarak ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Çelik, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede bütün bakanlıkların eşgüdüm içerisinde çalışmasının önemine değindi. Çelik, oluşturulacak platform, strateji, vizyon ve verilerin tek bir merkezde toplanmasının daha sonra yapılacak çalışmalar için bir alt yapı görevi göreceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım, gazetecilerin yönelttiği soru üzerine, Emniyet Teşkilatı içerisinde bin polisin konuyla ilgili eğitim aldığını belirterek, uyuşturucuyla mücadele kapsamında Narkotim adı altında faaliyet gösterecek birimlerin oluşturulacağını söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Bozoğlu ise, uyuşturucuyla mücadelede önleyici çalışmaların önemine değindi.

Uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında geçen hafta da Ankara’da ‘Uyuşturucuyla Mücadele Yerel Koordinasyon Çalıştayı düzenlendi. İki gün süren çalıştayda 81 ilin vali yardımcılarının yanı sıra, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere 8 bakanlıktan üst düzey bürokratlar görüş alışverişinde bulundu.