EN

Uyuşturucuyla Mücadele Şurası Ankara’da düzenlendi


Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Uyuşturucuyla Mücadele Şurası’ Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla Ankara’da düzenlendi Bürokratlar, akademisyenler, STK temsilcileri, milli sporcu ve sanatçılar başta olmak üzere konuyla ilgili tüm kesimlerin temsilcilerinin katıldığı şurada, Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadele yol haritası oluşturuldu.

Devamını Göster »
I.Uyuşturucuyla Mücadele Şurası, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Ankara ATO Congresium Kongre Salonu’nda başladı. İki günlük şuranın açılışını yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu şura sonrasında uyuşturucuyla mücadelede güçlü bir destek hattı oluşturulacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı ve Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı Bülent Arınç ise “Daha huzurlu bir Türkiye için uyuşturucuyla mücadeleye yönelik ilk adım burada atılacak” dedi.

‘Gönüllü gençlik timleri oluşturulacak’
Başbakan Ahmet Davutoğlu katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, uyuşturucuyla mücadelenin mekân ve nesil aşan bir süreç olduğunu belirterek, "Toplumun her kesiminde farkındalık uyandıracak bir mücadele stratejisine ihtiyacımız var” dedi. Uyuşturucu tacirlerini tehlikeli teröristler olarak gördüğünü vurgulayan Davutoğlu, "Önümüzdeki ay 11 ilde başlamak üzere narkotimler, asayiş ekipleri ve psikologlarla devreye girecek. Mahalle aralarına kadar uyuşturucuyla mücadele edecek gönüllü çalışan gençlik timleri oluşturulacak" diye konuştu.

Şuranın en geç 3 senede bir toplanacağını belirten Davutoğlu, “Bir şura izleme komitesi planlıyoruz. Şura 3 yılda bir toplanır, güzel raporlar ortaya koyar ama bu raporlar eğer hayata geçirilemezse netice alınamaz. Bu da yılda bir kez bendenizin başkanlığımda toplanarak şurada alınan kararların uygulanma seyrini, performansını değerlendirecek" dedi. 2015-2018 arasında, mümkün olduğu kadar uyuşturucu sorununu izole etmeye çalışacaklarını kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Belli alanlara doğru bu networku sıkıştırmaya, o alanlara mahpus etmeye, sonra da o alanlar içinde yavaş yavaş tasfiye edici bir politika yürütmeye kararlayız. Burada hedefimiz orta vadede uyuşturucu sorununu mümkün olduğunca marjinalleştirmek ve mümkünse yüzde 2,7 düzeyindeki oranı yüzde 1-1,5 düzeyine doğru geriletmeye çalışmak" diye konuştu. Davutoğlu özellikle deprem sonrası yıkım kararı alınmış olanlar başta olmak üzere uyuşturucu çetelerinin odaklandığı viranelerin 2018 sonuna kadar tüm şehirlerde tasfiye edileceğini de vurguladı.

Şuraya Başbakan Davutoğlu´nun yanı sıra eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Gümrük Bakanı Nurettin Canikli de katıldı.

Şura kapsamında daha sonra ‘Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı Taslağı’nın sunumu yapıldı. Öğleden sonraki oturumlar ile 29 Kasım 2014’te düzenlenen çalıştaylarda ise konunun tüm tarafları görüş alışverişinde bulundu. 

15 ayrı konuda çalıştaylar yapıldı
Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’nın ardından Sağlık Bakanlığı aracılığı ile sonuç ve basın bildirisi yayımlandı. Şura’da 15 ayrı konunun, üniversitelerin öğretim üyelerinin moderatörlüğünde çalıştay yöntemi ile tartışıldığı kaydedilen bildiride, “Çalıştaylarda 625 katılımcı görev almış ve çok değerli katkı ve öneriler getirmişlerdir. Katılımcılar arasında aileler, daha önce kullanıp bırakmış olanlar, rehber öğretmenler, muhtarlar yerel yönetimler, medya mensupları, 27 ayrı dernek ve sivil toplum kuruluşundan uzmanlar ile üniversitelerimizin alanlarında uzman akademisyenlerin, katılım ve katkısı sağlanmıştır” denildi. Çalıştaylar da katılımcılar tarafından birçok önemli görüş ve önerinin dile getirildiği, bu önerilerin Uyuşturucu İle Mücadele Yüksek Kurulu’nda kararlaştırılacağı belirtildi.

Bildirinin sonuç bölümünde, uyuşturucu sorununun sosyal boyutunu da dikkate alarak kurulan Narkotim’lerin yerinde bir uygulama olduğu, arka planda psikolog, sosyolog ve diğer meslek mensuplarının katılımı ile desteklenmesi gerektiği görüşü paylaşıldı.

Bildiride ayrıca, iletişim stratejisinde kullanılacak dil, yöntem ve uygulamalara ilişkin bir kılavuz hazırlanması gerektiği, bu kılavuzların hazırlanan eğitimlerde ve toplum ile iletişimde kullanılmasının sağlanması gerektiği, basın mensuplarımız tarafından haberlerde uyuşturucunun isminin kullanılmaması konusunda özen gösterilmesi gerektiği belirtildi.