EN

Uluslararası Asya Sempozyumunda ‘Asya’nın Yükselişi’ Tartışıldı


İstanbul, 23 Ekim 2013 Çarşamba günü önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. ‘Küresel Görünümde Asya’nın Yükselişi: Türkiye, Japonya ve Malezya Perspektifleri’ başlıklı programa, Eski Malezya Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim, Eski Japonya Dışişleri Bakanı Yoriko Kawaguchi ve Dışişleri Bakan Yardımcımız Naci Koru’nun da aralarında bulunduğu pek çok seçkin isim ve uzman katıldı.

Devamını Göster »
Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi ve Japonya merkezli Sasakawa Barış Vakfı tarafından düzenlenen sempozyum, Çırağan Sarayı Mabeyn Salonunda gerçekleştirildi. Tüm gün süren programın açılış konuşmaları Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi Direktörü Meltem Toksöz, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Tekcan, Sasakawa Barış Vakfı Başkanı Jiro Hanyu ve T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru tarafından yapıldı.

Naci Koru konuşmasında, Asya’nın son dönemlerde yaşanan küresel değişimin merkezi olduğunu, Asya’nın yeniden yükselişe geçtiğini ve bunun 21. yy gerçeklerinden biri olduğunu belirterek, bölgenin Türkiye için önemine vurgu yaptı. Koru, Asya-Pasifik bölgesinin artan ekonomik önemi ve Türkiye’nin izlediği çok boyutlu dış politika ışığında, bölgeyle olan ilişkilerin daha da geliştirilmek istendiğini söyledi. Serbest ticaret anlaşmalarının bölgeyle ilişkilerdeki önemine değinen Koru, Türkiye’nin bölgeye yönelik stratejisinin siyasal, ekonomik ve insani bağlar kurmak olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Asya ile ilişkilerini geliştirmek için gerekli istek ve kararlılığının mevcut olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından, Sempozyumun ilk paneli Boğaziçi Üniversitesinden Prof.Dr.Gün Kut moderatörlüğünde, Eski Malezya Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim ve Eski Japonya Dışişleri Bakanı Yoriko Kawaguchi’nin yanı sıra Asya Parlamentoları Asamblesi Türk Grubu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özden’in katılımıyla gerçekleşti. Panelde ekonomik büyümenin önemli olduğu ancak yeterli olmadığına vurgu yapıldı. Enver İbrahim, “Büyük bir ekonomik büyüme başardık. Asya´nın Rönesansı ekonominin ötesine geçmeli, Rönesans,özünde kültür,adalet ve değerlere ilişkindir.” dedi.

Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerde, ülkemize hayran kaldığını belirten Eski Japon Dışişleri Bakanı Yoriko Kawaguchi, Türkiye’nin sadece bir ülke değil, aynı zamanda bir medeniyetler sahnesi olduğunu belirtti. Kawaguchi, ayrıca ASEAN örgütünün bölgedeki işbirliği için en önemli unsur olduğuna vurgu yaptı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen akademik yuvarlak masa paneli ise Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi Başkanı Prof.Dr Selçuk Esenbel moderatörlüğünde, Tokyo Üniversitesi Öğretim Üyesi Motoshige Ito, Malezya Uluslararası İslami Finans Eğitim Merkezinden Muhammed Arif, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Ziya Öniş’in katılımıyla gerçekleşti.

Sempozyum, panellerde tartışılan hususların genel bir biçimde özetlendiği kapanış bölümünün ardından gerçekleşen resepsiyon ve akşam yemeğiyle sona erdi.

09:30-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilen sempozyuma Japon Öğrenci Derneği de destek verdi.