EN

Ülke Toplantılarının 21.sine Tunus Ev Sahipliği Yaptı


Son olarak Moritanya’da düzenlenen ülke toplantıları, 10 Ekim 2013 tarihinde Tunus’ta düzenlenen “Daha İyi Bir Gelecek, Tunus-Türkiye Perspektifleri” başlıklı çalıştayla devam etti. Başkent Tunus’taki bir günlük çalıştayda, iki ülke ilişkilerinin yanısıra demokratikleşme tecrübeleri ve bölgedeki son gelişmeler de masaya yatırıldı.

Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ve Tunus merkezli Arab Association for Prospection kuruluşunun (AAFP) katılımıyla düzenlenen çalıştaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da destek verdi. Çalıştayın açılış oturumunda konuşan Türkiye´nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, Türkiye-Tunus ilişkilerinde son yıllarda önemli mesafe alındığını belirtti. Devrimden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu´nun Tunus´u ziyaret etmesinin, Ankara´nın Tunus ile işbirliğine verdiği önemin göstergesi olduğunu söyleyen Gücük, Türkiye-Tunus ilişkilerini geliştirmeyi hedefleyen bu çalıştayın düzenlenmesinde katkı sağlayan tüm kurumlara teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Yasin Aktay, çalıştayın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini söyledi. Arap devrimlerini başlatan ülke olarak Tunus´un, İslam dünyasında toplumsal dönüşümün kapılarını açtığını ifade eden Aktay sözlerine şöyle devam etti:

"Artık yeni bir dönemin eşiğindeyiz ve bu döneme güçlü bir tarihsel ortak mirasla giriyoruz. 1. Dünya savaşı sonrasında İslam dünyası parçalandı ve İslam´ın bütün evlatları ayrı yerlere düştü. Şimdi birleşmek, yaklaşmak ve safları sıklaştırmak zamanıdır. Halkların iradesine yapılan demokrasi dışı müdahaleler başarısız olmaya mahkumdur."

Bazı Batılı ülkeler ve çevrelerin öteden beri İslam-demokrasi uyumunu sorguladığını, İslam dünyası bu konudaki iradesini ortaya koyunca ilkesellikten olabildiğince uzak bir tavır geliştirdiğini söyleyen Aktay, "Arap devrimleri sonrasında eski rejimlerin kalıntıları agresif tepkiler geliştirdi. Askeri darbe gibi bir takım girişimler oldu. Müslümanlar demokrasinin gelişmesi için kendi tecrübelerini paylaşmaya devam etmelidir. İslam ve demokrasi birbirini reddeden, birbiriyle çelişen değerler değildir" diye konuştu.

Çalıştayda söz alan Tunus eski Başbakanı ve en-Nahda Hareketi Partisi Genel Sekreteri Hammadi el-Cibali, "Tunus´un bir önceki hükümetinin başbakanı ve ´devrimin çocuğu´ olarak Türkiye´ye teşekkür etmek benim için bir borç ve sorumluluktur" ifadesini kullandı. Cibali şöyle devam etti:

"Arap devrimleri şu an büyük bir imtihanla karşı karşıya. Türkiye bu sürece ilkesel ve ahlaki zemin üzerinde katkı vermeye devam ediyor. Bence Türkiye’nin hesapları hep doğruydu. Aksi hesaplar saman alevi gibi sönüp bitecek küçük hesaplardır. Tarih ilkesel ve ahlaki zeminde tavır geliştiren Türkiye´yi sayfalarına yazacaktır, Arap devrimlerine olan katkısını kaydedecektir. Türkiye şu anda Tunus´u sadece siyasi alanda değil birçok farklı alanla ilgili projelerle destekliyor. Ben Türkiye’nin bu siyasetinde ısrarla devam etmesi gerektiği kanaatindeyim. İki ülke arasında kurulmuş köprüleri sağlamlaştırmayı hedefleyen bu çalıştay için ilgililere teşekkür ediyorum."

Açılış oturumunun ardından Türk ve Tunuslu akademisyenler söz aldı. Tunuslu akademisyen Dr. Murat Yakubi konuşmasında, Türkiye-Tunus arasında stratejik ilişkiler nasıl geliştirilebilir sorusuna cevap bulmaya çalıştı. Prof. Dr. Muhittin Ataman, Türkiye-Tunus arasındaki kültür ve akademinin geleceği başlıklı bir konuşma yaptı. İki ülkenin birçok alanda benzerlik gösterdiğini ifade eden Ataman, iki ülke arasındaki akademik işbirliğinin geliştirilmesi adına öğrenci değişim programlarının hayata geçirilmesini teklif etti. Bir diğer Tunuslu akademisyen Dr. Mahir Kallab: “Tunus, Türkiye’nin Afrika’ya açılımı hususunda önemli bir kapı ve merkez konumundadır. Bölgede faaliyet gösteren birçok Tunus şirketi bulunmaktadır. Türkiye, kendi şirketlerini yatırım yapmaya teşvik ederek bölgedeki ekonomik nüfuzunu artırabilir. Bölgedeki tüm şirketler Türkiye tecrübesinden yararlanmak istiyor” dedi.
 
Oturumun son konuşmacısı Prof. Dr. Fuat Erdal ise “Ekonomik tecrübe ve Politik gelişme” başlıklı bir sunum yaptı. Sunumunda Türkiye’nin son on yılda göstermiş olduğu ekonomik ve politik gelişmelere değinen Erdal, Türkiye’nin dünyanın birçok ülkesine ilham olacak bir ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Akşam saatlerinde Tunus Büyükelçiliği Konutunda heyet onuruna düzenlenen resepsiyonun ardından program sona erdi