EN

Ülke toplantılarının 26´ncısı Almanya´da yapıldı


Düzenli faaliyetlerimizden ülke toplantılarının 26’ncısı Almanya’da gerçekleştirildi. Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) davetlisi olarak Almanya’ya giden Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Hessen Eyaletinde vatandaşlarımızla bir araya gelerek, çeşitli temaslarda bulundu.

Devamını Göster »
Koordinatörümüz Haşimi, UETD Hessen tarafından düzenlenen program kapsamında Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız ile Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Haşimi, vatandaşlarımıza hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa´da yaşayan Türk gençlerinin anadilini iyi öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi. Haşimi, “Çocuklarınızla Türkçe konuşun. Türkçeye hakim olan çocuğun başarısı da artıyor. Ailelere burada büyük iş düşüyor” diye konuştu.

28 Şubat Cuma günü Wiesbaden´e giden Haşimi, burada Türk kökenli vatandaşlara ´Yükselen Türkiye´ konulu bir konferans verdi.  Türkiye olarak, Türk vatandaşları için bulundukları ülkelerde ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını aktaran Haşimi, "Hem entegrasyon hem de kendi kültürel birikimimizin korunması adına vatandaşlarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. Zaten dış politikada yeni kurulan kurumlar, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) ve Anadolu Ajansı´nın birden fazla dilde yayın yapmaya başlaması aslında bunun yansımasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Konferansta bir konuşma yapan YTB Başkan Yardımcısı Dr. Gürsel Dönmez ise 1960´lı yıllarda Almanya´ya gelen Türk vatandaşlarının sadece "gariban insanlar" olmadığını belirterek, "O yıllarda Türkiye´den temel itibarıyla kalifiye insanlar geldi. Avrupalı Türkler, içinde yaşadıkları toplumun gariban insanları değiller" diye konuştu. Kurum olarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına sorun odaklı bakmadıklarının altını çizen Dönmez, artık Almanya´da yazar, bilim adamı, mühendis gibi kalifiye Türklerin bulunduğunu ifade etti.

Wiesbaden´da işinsanları ve STK yöneticileriyle de bir araya gelen Haşimi, Türkiye´nin gündemindeki meselelere ilişkin soruları yanıtladı. Haşimi, Almanya programının ikinci günü ise Aschaffenburg ve Friedberg’de ‘Yükselen Türkiye’ başlıklı konferanslar verdi. İşinsanları ve vatandaşlarla kahvaltıda buluşan Haşimi, Türk dış politikasına ilişkin bilgi verdi.