EN

Türkiye-Moritanya Çalıştayı Nuakşot´ta Düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden “Ülke Toplantıları”nın 20.si, 8 Ekim 2013’te Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta düzenlendi.


Devamını Göster »
 “Türkiye ve Moritanya: Daha Güçlü İlişkiler” başlığıyla yapılan çalıştaya Koordinatörlüğümüzün yanı sıra Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ve Moritanya Ecole Nationale d’Administration (ENA) da katıldı. Son yıllarda ivme kazanan, ancak hala potansiyelinin altında seyreden Türkiye-Moritanya ilişkilerinin masaya yatırıldığı çalıştaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destek verdi.

Koordinatörlüğümüz, YTB ve SDE çalışanları ile akademisyenlerden oluşan heyet, çalıştay öncesi ilk olarak Türkiye’nin Moritanya Büyükelçisi Musa Kulaklıkaya tarafından kabul edildi. Kulaklıkaya, düzenlenen programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu çalıştayın Türkiye’nin 2005 yılında başlattığı Afrika açılımının en somut göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

Resmi temasların ikinci durağında heyet, Nuakşot Üniversitesi Rektörü Mohammed Abdellahi ile görüştü. Nuakşot Üniversitesi bünyesinde bir Türk merkezi açmayı düşündüklerini belirten Abdellahi, bu merkezin açılabilmesi için Türkiye´nin yapabileceği her türlü katkıya açık olduklarını ve ayrıca değişim programlarıyla daha çok Moritanyalı öğrenciyi Türkiye’ye göndermek istediklerini söyledi.

Moritanya Ulusal Kamu Yönetimi Yüksekokulu’nu (ENA) da ziyaret eden heyet, ENA Rektörü Sidi Mahmoud ile görüştü. ENA´nın Moritanya devletine bürokratlar ve diplomatlar yetiştiren bir okul olduğunu belirten Mahmoud okulun Moritanya´da devlet geleneğinin oluşmasına ve bu oluşumun devamına katkı sağladığına dikkati çekti.

‘Türkiye demokrasiyi kurumsallaştırmış bir İslam ülkesi’


Temasların bir sonraki durağında heyet üyeleri Moritanya Parlamentosu Başkanı tarafından kabul edildi. Meclis Başkanı, Moritanya´nın bir İslam devleti olarak Müslüman ülkelerle yapılacak her türlü işbirliğine hazır olduğunu ifade etti. Türkiye´nin demokrasiyi kurumsallaştırmış bir İslam ülkesi olduğunu belirten Meclis Başkanı, bunun kendileri için yol gösterici olduğunu dile getirdi. Heyet adına söz alan Ankara Milletvekili ve Türkiye-Moritanya Dostluk Grubu Başkan Vekili Fatih Şahin, Türkiye´nin Afrika´ya ilgisinin her geçen gün arttığını belirterek bu programın dost ve kardeş ülke Moritanya ile ilişkilerin daha da iyileştirmesine katkı yapacağını dile getirdi. Moritanya Senatosu Başkanı tarafından da kabul edilen heyet üyeleri, çalıştay öncesi son olarak Nuakşot’ta bulunan Türk okulunu ziyaret etti.

“Türkiye ve Moritanya: Daha Güçlü İlişkiler” başlıklı çalıştay 8 Ekim Salı günü yoğun bir gündemle başladı. Çalıştayın açılış oturumunda konuşan Prof. Dr. Yasin Aktay, Moritanya ve Türkiye’nin coğrafi olarak birbirine uzak olsa da ortak değerler dolayısıyla aslında bir bütünü oluşturduğunu ifade etti. Tarihin yeniden şekillendiği yüzyılımızda birbirinden kopuk parçaların kendi hafızalarını hatırlayarak yeniden bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Aktay, ilişkilerimizi yeniden kuvvetlendirmek ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için atılabilecek en somut adımlardan birinin ticaret hacimlerinin artırılması olduğunu söyledi.

‘Türkiye Moritanya için bir ilham kaynağı’


ENA Rektörü Sidi Mahmoud ise Türkiye’nin göstermiş olduğu siyasi ekonomik ve demokratik istikrara bağlı başarı hikâyesinin Moritanya için bir model teşkil ettiğini ifade etti. Bu modelin Moritanya için bir ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Mahmoud, Türkiye’nin tecrübesini daha iyi anlayabilmek için iki ülkenin akademisyenlerinin ve siyasilerinin daha sık bir araya gelmesinin önemine vurgu yaptı.

Ardından söz alan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Doğan Türkiye’nin belirlediği Afrika stratejisinin önemine değinerek, Türkiye’nin Afrika’da son dönemde açtığı büyükelçiliklerle Afrika vizyonunu ortaya net bir şekilde koyduğunu belirtti. Bu bağlamda Türkiye-Moritanya ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirten Doğan, iki ülke arasında özellikle akademik alanda işbirliklerinin geliştirilmesinin karşılıklı çıkarlarına katkı yapacağını söyledi.

Açılış oturumunda son olarak söz alan Türkiye’nin Moritanya Büyükelçisi Musa Kulaklıkaya ise Türkiye’nin 2005’te vizyoner dış politikası bağlamında başlattığı Afrika açılımının Türkiye Moritanya ilişkilerinde önemli bir eşik olduğunu söyledi. Bu çerçevede iki ülkenin ticaret hacminin her geçen yıl arttığını vurgulayan Kulaklıkaya, Türk Hava Yollarının Moritanya’ya doğrudan uçuşlara başladığını ve Türk müteşebbislerin Moritanya yatırımlarına hız verdiği söyledi.

‘Türkiye tecrübesi medeniyetleri biraraya getirdi’

Prof. Dr. Yasin Aktay’ın moderatörlüğünde başlayan ilk oturum, Moritanya Eski Dışişleri Bakanı Dahane Ahmed Mahmoud’un konuşmasıyla başladı. Dünyada meydana gelen değişmeleri anlamak için Medeniyetler Çatışması ve Tarihin Sonu gibi tezler öne sürüldüğünü belirten Mahmoud, bu tartışmaların bölgemizde yaşanan gelişmeleri anlamak için yetersiz kaldığını belirtti. Mahmoud, Türkiye’nin tecrübesinin medeniyetleri bir araya getirme başarısı gösterdiğini ifade etti. Bu başarının Türkiye’nin çevresindeki ülkeleri heyecanlandırdığını belirten Mahmoud, Moritanya’nın da bu tecrübeden faydalanmak istediğinin altını çizdi.

Moritanya-Türkiye Dostluk grubu Başkan Vekili Fatih Şahin ise, son yıllarda ivme kazanan Türkiye Afrika ilişkilerinin bin yıllık köklü bir tarihe dayandığını ifade ederek, geçtiğimiz yüzyılda inkıtaa uğramış olan bu birlikteliğin 1998 yılında hazırlanan Afrika Eylem Planı ve 2005 Afrika yılı ile yeninden ivme kazanmaya başladığını söyledi. Şahin, Türkiye’nin küresel bir aktör olarak Afrika’nın her noktasında bulunmak istediğini ifade etti.

Şahin’in ardından söz alan Nuakşot Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mohammedou Mokthar, Moritanya ve Türkiye ilişkileri bağlamında dönüm noktası niteliğine olan bu çalıştayın özellikle işbirliğinin geliştirilmesine katkı yapmasını beklediğini söyledi. Mokthar, iki ülkenin de demokratik rejimleri benimsediğinin altını çizerek, “Bu noktada ekonomik ilişkilerin tamamlayıcı bir rol üstleniyor” dedi.

‘Öğrenci değişim programlarına önem verilmeli’

Büyükelçi Musa Kulaklıkaya’nın moderatörlüğünde yapılan ikinci oturumda ilk sözü alan YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, günümüzde ülkeler arasındaki ilişkilere kamu diplomasisi, insani diplomasi, sağlık diplomasisi gibi yeni kavramlar ile sivil toplum örgütleri, iş adamları gibi yeni aktörlerin de dâhil olduğunu söyledi. Ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da güçlenebilmesi için üniversiteler arasında güçlü bağlar kurulması gerektiğine vurgu yapan Köse, Müslüman ülkeler arasındaki öğrenci değişiminin çok az olduğu söyledi. Köse, Mevlana değişim programı ve Türkiye bursları gibi faaliyetlerle bu öğrencilerin sayısını arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Bekay Abdulmalik ise konuşmasında küreselleşme ve Amerikanlaşma ayrımına değinerek, dinde aşırılıklara yer verilmemesi gerektiğini belirtti. Dini aşırılığın dinin kendisiyle herhangi bir etkisi olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Abdulmalik, bu durumun siyasi ve sosyolojik nedenlerinin olduğunu ancak bunların genellikle göz ardı edildiğini kaydetti.

Oturumda son olarak söz alan Nouakchott Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mohammed Al Amine, Moritanyalıların gözünde Türkiye’nin imajının her zaman üst bir konumda olduğunu belirterek, özellikle Türk dizilerinin Moritanyalılarda güçlü bir Türkiye algısı oluşturdğunu söyledi. Bu pozitif algıların güçlenerek artması gerektiğini belirten Al Amine, Türkiye imajını olumlu etkileyen okulların ve derneklerin saısının artırılması gerektiğini söyledi.