EN

Ülke Programları Kapsamında Düzenlenen Kuveyt Çalıştayı Sona Erdi


Koordinatörlüğümüzün düzenlediği ülke programları kapsamında, 8 Nisan 2013 tarihinde Kuveyt´te "İyi Bir Gelecek İnşası İçin Türk-Kuveyt Perspektifleri" başlıklı bir çalıştay düzenlendi. Türkiye-Kuveyt ilişkilerinin tartışıldığı programda; diplomatik, kültürel, sosyal, akademik ve sivil toplum ile ilgili konuların yanı sıra gıda, su, enerji ve ekonomi güvenliği de masaya yatırıldı.

Devamını Göster »
Her iki ülkeden, bölge ile ilgili konularda birçok uzman olan analistin katılımıyla gerçekleştirilen programda, ikili ilişkilerin yanı sıra son yıllarda büyük ivme kazanan Türk-Arap ilişkileri de konuşuldu. Bölgede son dönemde yaşanan köklü değişim ve gelecek perspektifleri de çalıştay kapsamında ele alındı.

Kuveyt programında YTB Başkanı Kemal Yurtnaç, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkan Yardımcısı Dr. Mesut Özcan, SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, SDE Ekonomi Programı Koordinatörü Dr. Sıdıka Başçı, SDE Ortadoğu Programı Koordinatörü Dr. Ahmet Uysal, Osmangazi Üniversitesi Öğtretim Üyesi Dr. Ahmet Öztürk, Sabah gazetesi yazarı Taha Kılınç, CSS Başkanı Prof. Abdul Redha Ali Assiri ile Kuveytli uzman ve akademisyenler Prof. Dr. Muhammed Al-Rumaihi, Prof. Muhammed Selim, Dr. Malak Alrasheed, Dr. Abbas Almejren, Dr. Bader Ben Eisa ve Dr. Abdul Kareem Ayed konuşmacı olarak yer aldı.

Koordinatörlüğümüz, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ve Kuveyt Üniversitesi Arap Körfezi ve Arap Yarımadası Merkezinin katılımıyla düzenlenen çalıştaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da destek verdi.