EN

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, uluslararası basın mensuplarıyla bir araya geldi


Koordinatörlüğümüzün düzenlediği ‘Uluslararası Basını Bilgilendirme Faaliyetleri’ kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’da uluslararası basın mensuplarıyla buluştu. Elvan buluşmada yeni internet yasasının detaylarını paylaştı.

Devamını Göster »
7 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen toplantıya BBC temsilcisi James Reynolds, Reuters temsilcisi Orhan Coşkun ile Al Jazeera temsilcileri Muhammed Fetruni, Motaz Hasan ve Hakan Baygıner katıldı. Yeni internet yasasının masaya yatırıldığı toplantıda, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile Direktörlerimizden Gözde Kirişcioğlu da yer aldı.

Ulaştırma Bakanı Elvan, kamuoyunda tartışılan “5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”da yapılan değişikliklere dair soruları yanıtladı. “İnternete yasak ve sansür yaklaşımı doğru değil” diyen Elvan, yasadan önceki yasal durumu şu şekilde özetledi: “Birileri belki evinize girdi, kayıt yaptı internet ortamında yayınladı ne yapacaksınız? Öncelikle yer veya içerik sağlayıcısına başvurup 2 gün bekleyeceksiniz. Cevap verebilir de vermeyebilir de. 2 günün sonunda mahkemeye başvurma hakkınız var. 3 gün içerisidne mahkeme kararını veriyor. Bu 5 günün sonunda mahkeme internet sitesini kapatıyorum diyor veya bu içerik sağlayıcı bu içeriği çıkarmalıdır şeklinde karar veriyor. Diyelim mi o videonun çıkarılması kararı verildi. 5-6 günde zaten o video yayılmış olacak. Teker teker erişim sağlayıcılara gidip o videoyu çıkarın diyeceksiniz.”

Yeni düzenlemeyle süreç nasıl işliyor?
Elvan sözlerini şöyle sürdürdü: “Peki biz ne yapıyoruz? Diyoruz ki mahkemelere, siz internet sitesini kapatmayınız. Sadece ve sadece URL adresini, sadece o sayfayı engelleyiniz diyoruz yeni gelen tasarıyla. Ve ne yapacak mahkeme? İnterneti bir bütün olarak kapatmak yerine, belki bir paragraf belki bir sayfa olan kesimi engellemesini sağlayacak.

Vatandaşımız da kapı kapı erişim sağlayıcıları dolaşmayacak artık. Ne yapacak? Kuracağımız erişim sağlayıcıları birliğine bu karar gidecek. Zaten bu birlik de erişim sağlayıcısı olanlar da üye olması nedeniyle, bu birlik dört saat içerisinde mahkeme kararının uygulanmasını isteyecek. Dolayısıyla internet yasaklanıyor, sansür geliyor gibi yaklaşımlar tamamıyla yanlış olan yaklaşımlar gerçekle en ufak ilgisi olmayan yaklaşımlar.

Bir başka iddia, 17 Aralık sonrası hazırlanan apar topar getirilen bir tasarı ifadesi kullanıldı. Bu internetle ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar bir buçuk yıldan beri devam ediyor. Bu çalışmalar geçen Nisan ayında tamamlandı. BTK başkanımız defalarca toplantı yaptılar bu hazırlanan tasarının, ne Gezi olaylarıyla, ne 17 Aralık olaylarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Zaten tasarının bir çok maddesi geçen yıl Meclis kapanmadan gelen maddeler.”

Yeni Sistem Ne Getiriyor?
Sistemin “kişilik haklarının ihlal” ve “özel hayatın gizliliği” şeklinde iki gruba ayrıldığını ifade eden Lütfi Elvan, uygulamayı şöyle açıkladı: “Diyelim ki herhangi birimizin kişilik haklarının ihlal edildiğini düşündük. Aşağılandı, hakaret edildi. Bu süreçte süreç tamamen mahkemeler üzerinden yürüyor. Böyle bir durumda kişi doğrudan doğruya, iki gün beklemeden, mahkemeye başvurabilecek. Sulh Ceza’ya başvurabilecek, mahkeme duruşma yapmaksızın 24 saat içerisinde kararını verecek. Kararı verdikten sonra, mahkeme şunu ifade etmiş ise ´evet kişilik hakların ihlali var´ demiş ise, bu kararı alıp vatandaşımız doğrudan erişim sağlayıcıları birliğine gönderilecek, ve birlik mahkemenin bu kararını 4 saat içerisinde uygulamaya konulacak.”

“Gelelim özel hayatın gizliliğine. Bu haklar, insan hakları evrensel beyannamesinde de tanımlıdır. Kendisi ailesi ikametgahı özel hayatı ilgilendiren hususlar. Ama bunun dışındaki hakarettir, ne bileyim kaba sözdür, bu tür suçlar özel hayatın gizliliğiyle ilgisi olmayan konulardır.

Herhangi birisinin eşinin çocuğunun bir videosu gayri hukuki olarak çekildi. Burada bir kişinin mağduriyeti söz konusu. Peki ne yapılacak? O kişi kendi özel hayatıyla ilgili olan kişi hemen TİB’e başvuracak, TİB bu başvuruyu değerlendirip, erişim sağlayıcıları birliğine gönderecek. Birlik de geçici olarak dört saat içerisinde bu kasetse, video ise bunu durduracak. Geçici olarak durduracak altını çiziyorum.

Ve o kişi hemen mahkemeye başvurmak zorunda. Çünkü alınan tedbir geçici. Nihai kararı verecek olan yine mahkeme. Mahkeme de 48 saat içerisinde erişimin engellenip engellenmeyeceği konusunda kararını verecek. Eğer mahkeme bu erişim engellenmesine devam edilsin diyorsa devam edecek. Kaldırılsın şeklinde karar vermişse, erişim kaldırılacak.”

Trafik bilgileri nasıl saklanacak?
İnternette trafik bilgilerinde ne olacağı sorusuna Elvan, “Telefonunuzla ilgili detay istediğinizde aranan numara, ne kadar süreyle konuştuğunuz gibi 3-4 temel bilgi veriliyor. Dolayısıyla trafik bilgileri bundan ibaret olacak. Birilerinin ifade ettiği gibi, ‘şöyle detay bilgiler, içerik olacak’, bunlar söz konusu değil. Eğer böyle bir yanlış anlaşılma söz konusu ise bunları giderebiliriz. Bu yönetmelik veya başka şekilde olur ama bu yanlış anlaşılmayı gidereceğiz” karşılığını verdi.

Elvan, Meclis´ten geçen kanunun Gül´ün önünde olduğunu kaydederek, “Takdir Sayın Cumhurbaşkanı´nın... Eğer bir yanlış anlaşılma veya trafik bilgilerine yönelik farklı bir anlaşılma söz konusu olacak ise buna açıklık getireceğiz. İçerik olmayacak. Kesinlikle trafik bilgilerinde içerik olmayacak. Ne olacak; IP numarası olur, süre olur, tarih, bunlar olur, başka hiçbir şey olmaz. Biz bununla sınırlı tutacağız. Bir telefon detay bilgisinde yer alan hususlar neyse onun ötesine geçmeyecek” dedi.

“Gelişmiş ülkelerde de aynı yasalar mevcut”
Gelişmiş ülkeler de dahil dünyanın bir çok ülkesinde engellemeler yapıldığını ifade eden Elvan, şöyle konuştu: “Kim kalkıp orada engelleme yok diyorsa, doğru söylemiyor. Her tarafta, özellikle yasadışı olan bir takım hususlar internet ortamına düşerse, hakaret, iftira, özel hayatın gizliliğini ihlal gibi hususlarda da bu tür engellemeler yapılıyor. Avrupa´da da yapılıyor, gelişmiş ülkelerde de yapılıyor. Bizim aslında yapmak istediğimiz, inanın internetin daha sağlıklı kullanımını temin etmek, interneti daha açık hale getirmektir. Biz burada interneti engellemiyoruz. Sansür yok. O kadar mükemmel düzenlemeler, uygulamalar var ki kimse onları görmüyor. Hapis cezalarını kaldırıyoruz, internet sitesinin tamamıyla kapatılmasını, doğrudan kapatılmasını engelliyoruz. Kimse bunları konuşmuyor.

Şu an İngiltere´de Google 100 bin kavram ve kelimeyi otomatik olarak engelliyor. Mahkeme kararı mı var bunlarla ilgili? Google engelliyor. 100 bin kelime ve kavram... Aradığınız zaman da ‘engellenmiştir’ mesajı almıyorsunuz, ne mesajı alıyorsunuz, ‘bulunamadı’. Engelleniyor ama bulunamadı mesajı alıyorsunuz. Her yerde var bu. İngiltere´de İnternet Watch Foundation denilen vakıf, kara liste oluşturuyor, bu listeyi internet servis sağlayıcılarına gönderiyor. İnternet servis sağlayıcıları da bunları otomatik olarak engelliyor. Lütfen bunları görelim. Trafik bilgileri... İngiltere´de bugün 2 yıl trafik bilgileri saklanıyor. 1-2 yıl arasında değişiyor. İtalya´da bir yıl saklanıyor. Slovakya´da 6 ay...Kimse bunu konuşmuyor. Avrupa´nın bir çok ülkesinde trafik bilgileri tutuluyor. Bunlar hiç konuşulmuyor.”