EN

Uganda Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi


Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uganda Gazeteci Heyeti programı düzenlendi. Uganda’nın önde gelen 15 basın mensubu 5 günlük program kapsamında Ankara ve İstanbul´da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Devamını Göster »
10-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenen programın ilk gününde katılımcılar Ankara’nın tarihi mekanlarını gezme fırsatı buldu. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi ve Hamamönü’nü ziyaret eden olan heyet, akşam da Uganda Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara OLWA’nın girişimiyle Türkiye’de eğitim gören Ugandalı gençlerle biraraya geldi.

Ugandalı gazeteciler iki gün sürecek resmi temaslar kapsamında ilk olarak Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile görüştü. Türkiye’nin bölgesinde en genç ve en güçlü tarihi mirasa sahip ülkelerden biri olduğunu belirten Haşimi, Afrika’yla ilişkilerin 2002’den bu yana çok güçlendiğini ifade etti. Afrika ile 2002’de 2.9 milyar dolar olan ticaret hacminin 25 milyar dolara ulaştığını söyleyen Haşimi şöyle devam etti: “2002’den önce Afrika’da 12 olan büyükelçilik sayısı, 39’a ulaşmış durumda. Türkiye’deki, Afrika ülkelerinin büyükelçilik sayısı da 10 iken 32 olmuş durumda. Bu, ilişkilerin güçlendiğine dair ampirik bir göstergedir. Biz, küresel siyasette değişimi sürdürmenin sadece batılı olmayan ülkelerle de iletişim kurmakla mümkün olabileceğine inanıyoruz.”

Uganda Hükümet Sözcüsü ve Basın Merkezi Direktörü Opondo P’odel Ofwondo ise Türkiye-Uganda ticaret ilişkilerini güçlendirmenin önemine dikkat çekerek Türkiye’ye dair haberleri Türk ajanslarından almak istediklerini ifade etti. Haşimi ise 8 farklı dilde yayın yapan Anadolu Ajansı ve Swahili dili dahil 37 dilde yayın yapan TRT’nin olduğunu belirtti.

Heyetimiz daha sonra Ekonomi Bakanlığı’na geçerek Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Fuat Kasımcan ile görüşerek Türkiye-Uganda ekonomi ilişkileri hakkında bilgi aldı. Dışişleri Bakanlığı´nı ziyaret ederek Afrika Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Aykut Kumbaroğlu´ndan Türkiye´nin Afrika politikası hakkında bilgi edinen Uganda Gazeteci Heyeti sonrasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´nı (TİKA) ziyaret ederek TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkiye-Uganda ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Ankara programı kapsamında Sağlık Bakanlığı ve TRT’ye de ziyaret geçekleştiren Uganda Gazeteci Heyeti Sağlık Bakanlığı Dışilişkiler ve AB Genel Müdürü Öner Güner ile TRT Genel Müdür Yardımcıları Erkan Durdu ve Hüseyin İşler´den kurumların çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Genel Sekreter Yavuz Cabbar ile de bir araya gelen Uganda Gazeteci Heyeti program kapsamında Gıda Tarım Bakanlığına giderek Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile görüştü.

Ankara temaslarının ardından İstanbul’a geçen gazeteci heyeti, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu´nu (DEİK) ziyaret ederek yetkililerle görüş alışverişinde bulundu. Heyet ayrıca İstanbul´da San Antuan Kilisesi başta olmak üzere şehrin tarihi ve kültürel mekanlarını gezme fırsatı yakaladı.