EN

Üçüncü havalimanının temeli Başbakan Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı


İstanbul’da inşa edilen ve tüm bölümleri bittiğinde dünyanın en büyük havalimanlarından biri olması planlanan üçüncü havalimanın temeli, 7 Haziran 2014´te Başbakan Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, "Biz sadece bir havalimanı değil bir zafer anıtı, milletin özgüvenini inşa ediyoruz" dedi.

Devamını Göster »
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, "600 bin konut, 12 senede oldu. Barajlar, üniversiteler, köprüler, tüneller; hep bunlar Türkiye için iftihar vesilesi. Küresel projeler, Marmaray. Yüksek hızlı tren; Eskişehir´den İstanbul´a 250 noktada. Çok kısa zamanda Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni´ni inşallah devreye alıyoruz" dedi.

Bu projenin sembolik bir anlamı olduğunu belirten Erdoğan, "Bu proje, Türkiye´nin artık nerelere ulaştığını gösteriyor. Bu proje, Türkiye´nin artık neleri başarabildiğini gösteriyor. Bu büyük proje, Türkiye´nin artık hangi kulvarda yer aldığını tüm dünyaya gösteriyor. İşte onun için 77 milyon, aziz vatandaşlarımın, yurt dışındaki tüm kardeşlerimin, tüm dostlarımızın da bizimle birlikte bu heyecanı, bu sevinci hep birlikte paylaşmalarını özellikle kendilerinden istirham ediyorum" diye konuştu.

Türkiye´nin son 12 yılda yapılan projelerle makus talihini değiştirdiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Kardeşlerim, hayallerin gerçeğe dönüşmesinin mümkün olduğunu gösterdik. Öz güvenle, akılla, imanla, kardeşlikle, Türkiye´nin neleri başarabileceğini herkese ispat ettik. Bugün, biz sadece bir havalimanı değil, aslında bir zafer anıtı inşa ediyoruz. Biz sadece havalimanı değil, milletin öz güvenini inşa ediyor, asırlar süren umutsuzlukları, kırgınlıkları, karamsarlığı bugün artık tamir ediyoruz" dedi.

´Bütün gözler Türkiye´nin üzerinde´
Tüm gözlerin Türkiye´nin üzerinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bütün dostlarımız bugün bizi seyrediyor ve bize gıptayla bakıyor. Bizimle iftihar ediyorlar. Düşmanlarımız da şu anda bizi seyrediyor. Bu büyük projeyi engelleyemedikleri için onlar da büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Şunu herkes bilsin; Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye başarısızlığı kabullenmiş, talihine boyun eğmiş, kendisine çizilen role mahkum olmuş bir Türkiye asla değildir. Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırtıp attı ve olması gereken yere ulaştı. Tekrar söylüyorum, bu bölgede artık biz varız, bu dünyada artık biz de varız. Aziz milletim, artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var" dedi.
 
Atatürk Havalimanı’nın kapasite yetersizliği yüzünden İstanbul’da yapılmasına karar verilen ve Yap-İşlet- Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen 3. havalimanı; inşası bittiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

Havalimanı 2018´de tamamlanacak
Yaklaşık 80 bin dönüm arazi üzerine inşa edilecek 3. Havalimanı’nda; 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipine uygun müstakil 6 pist bulunacak. Projede ayrıca devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi gibi tesisler de yer alacak.

Havalimanın inşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması bekleniyor. Havalimanının inşası 4 etapta tamamlanacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen havalimanının tamamının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.