EN

Twitter´a yönelik koruma tedbiri, mahkeme kararlarına duyarsız kalınması sonucu alındı


Sosyal paylaşım platformu Twitter´a uygulanan koruma tedbiri kararı, Twitter yetkililerinin Ocak ayından bu yana yüzlerce mahkeme kararına duyarsız kalmasının bir sonucu olarak alındı. Karardan önce, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle, çeşitli mahkeme kararları TİB´e iletilerek, içeriğin Twitter´dan çıkarılması talep edildi. Ancak, sosyal paylaşım sitesi bu kararlara ilişkin herhangi bir adım atmadı. Benzer tedbir kararları dünyanın çeşitli ülkelerinde de uygulanıyor.

Devamını Göster »
Sosyal paylaşım plaformu Twitter´a uygulanan koruma tedbiri kararı bir kaç aydır devam eden bir sürecin neticesinde alındı. Türkiye mahkemelerince Ocak ayından bu yana kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğine ilişkin alınan kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) iletildi. TİB, Twitter´dan söz konusu kararlara ilişkin içeriğin çıkarılmasını talep etti. Ancak sosyal paylaşım sitesi, bu kararları yok saydı. Bu kapsamda, ileride telafisi mümkün olmayan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Twitter´a erişimin engellenmesi tedbiri uygulandı. TİB, konuyla ilgili, 5651 Sayılı ´İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun´ ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürütüyor. 

´Kanuna uyan tüm mecralara yayın özgürlüğü´
Bu kararı vatandaşların haklarını ve hukukunu korumak amacıyla uygulayan TİB, Twitter ve benzeri tüm sosyal medya sitelerinin Türkiye´de hukuk kurallarına uymak ve Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince alınan kararları yerine getirmek zorunda olduğunu belirtiyor. Hukuka ve kanunlara uyduğu, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği ilkelerini gözettiği sürece, tüm yayın organları Türkiye´de dilediği gibi yayın yapma özgürlüğüne sahip.

Twitter, mahkeme kararlarını göz ardı etti
TİB´in uygulamaya koyduğu bu tedbir kararının sebebi ise sosyal platformun, çeteler vasıtasıyla illegal yollardan elde edilen kayıtlar ve montajlı dinlemelerle sistematik karakter suikastlarının gerçekleştirildiği bir araç olarak kullanılması, mahkemelerin hukuk kuralları çerçevesinde aldığı kararların göz ardı edilmesi ve hak ihlallerinin devam etmesi.

´Gerçek hayatta suç olan, sanal ortamda da suçtur´
Türkiye´de uygulanan tedbir kararının benzerleri, dünyanın farklı ülkelerinde farklı zamanlarda aynı gerekçelerle uygulandı. Pek çok ülkede, kişi haklarını ihlal eden ve ulusal güvenliği tehlikeye sokan yayınların sosyal medya üzerinden illegal paylaşımına engel olundu. Twitter başta olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinin dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye´de de, "gerçek hayatta suç olan, sanal ortamda da suçtur" ilkesine göre hareket etmesi gerekiyor.

Hükümet; internete değil, yaşa dışı içeriklere karşı
Twitter´ın, Türkiye´deki mahkeme kararlarına duyarsız kalması, tek taraflı ve ön yargılı bir tutum içine girmesi, hem ticari bir marka olarak Twitter´a zarar veriyor hem de Türkiye hakkında yanlış ve haksız bir izlenime yol açıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye Hükümetleri, iktidara geldiği ilk günden bu yana interneti ve sağladığı imkânları önemsiyor ve çoğulcu, sivil bir zemin olarak interneti, demokrasinin gelişimi açısından değerli bir alan olarak görüyor. Hükümet, köylere kadar internet erişimi sağlamakla gurur duyuyor ve internetin gelişimine destek veriyor. Türkiye Hükümeti internete değil; illegal yollardan elde edilen ve milli güvenlik ile vatandaşların itibarını zedeleme amacına matuf kayıtların Twitter ve benzeri sosyal paylaşım siteleri üzerinden dolaşımına karşı duruyor.

Twitter Erişiminin Engellenmesine Yönelik Dünya Uygulamaları: 
• 2013 yılında Twitter‘in kendisine gelen hesap bilgi taleplerini içeren ve 1 Temmuz ve 31 Aralık 2013 tarihlerini kapsayan (Transparency Report) Şeffaflık Raporuna göre, hükümetlerden ve telif sahiplerinden gelen bilgi taleplerinde dikkat çekici bir artış olduğu görülmektedir. Raporda Twitter’a gelen talepler üç ana kategoride incelenmektedir: Hükümetlerin “hesap bilgi talepleri” (Information requests); hükümetlerin içeriklere yönelik “kaldırma talepleri” (Removal requests) ve Digital Millennium Copyright Act (DMCA) Telif kararları (Copyright notices). 2013′ün ikinci yarısında bir önceki döneme göre bu taleplerde toplam yüzde 22 artış gerçekleşmiştir.

• Hükümetlerden gelen bilgi taleplerinde ABD, toplam taleplerin yüde 59′una sahip ülke olarak ilk sırada yer almaktadır. Bunu tüm taleplerin yüzde 15′iyle Japonya ve yüzde 4′üyle Fransa ve Birleşik Krallık takip etmektedir. İncelenen toplam 1.410 talebin arasında Türkiye’den gidenlerin sayısı yüzde 10′dan küçüktür.

• Hükümet ve diğer yetkililerin, illegal olduğu gerekçesiyle içerik kaldırma taleplerinde ise bir önceki döneme göre beş kat artış olmuştur. 2013′ün ikinci yarısında, toplam 365 talebin 305′i Fransa’dan gelmiştir. Bunu 14 taleple Rusya izlemektedir. Türkiye’den giden toplam talep sayısı ise 2’dir.

• Twitter’ın yaygınlaşması ve paylaşımların artmasıyla birlikte telif hakları konusunda şirkete gelen taleplerin arttığı da raporda göze çarpmaktadır. Bir önceki döneme göre yüzde 16 oranında artan kaldırma kararları, toplam 12 bin 243 hesabı etkilemiştir. Bunun karşılığında 26 bin 506 tweet silinmiş ve 5 bin 847 tane medya içeriği kaldırılmıştır.

• Twitter’ın raporuna göre taleplerin en sık geldiği ülke ABD’dir. Ülkelerin çok büyük kısmından 10’dan az kullanıcıya ait talep gelirken ABD’den gelen 948 hesap ile ilgili tam 679 talep, tüm taleplerin neredeyse yüzde 80’inin bu ülkeden geldiğini ortaya koymaktadır. Bu 679 talebin yüzde 75’inin karşılanmış olması da ilginç bir rakamı ortaya koymaktadır.

• Almanya: Ekim 2013 tarihinde Twitter, Alman Hükümetinin talebi üzerine Neo-Nazi hesaplarını engellemiştir. Bu erişim engeli ile Twitter, ‘"country-withheld content" kuralını da ilk defa uygulamış olmaktadır. Bu kural, söz konusu içeriğin Almanya –ya da içerik sınırlamasını talep eden ülke- sınırları içerisinde bloklandığını fakat dünyanın diğer her yerine erişimin açık olduğunu ifade etmektedir.

• Fransa: Twitter, 19 Ekim 2012 Cuma günü Fransa’da yazılan ve yayılan Yahudi aleyhtarı ve ırkçı tweet’leri siteden kaldırmıştır. #UnBonJuif (#AGoodJew) hashtag’i ile etiketlenen tweet’ler Yahudi soykırımına ilişkin resimler içermektedir. Twitter, Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği’nin (UEJF) konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtmesinden sonra harekete geçmiş ve söz konusu içerikleri siteden kaldırılmıştır.

• Hindistan: Ülkede, Assam eyaletinde Temmuz 2012 tarihinde başlayan Bodo kabilesi ve Müslümanlar arasındaki şiddet olayları nedeniyle, Hükümet tarafından ülke genelinde toplu mesajlar yasaklanmıştır. 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının olduğu Hindistan´da hükümet ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine provokatif söylemler içeren mesajlara önlem alması konusunda uyarısında bulunmuştur. Google, Facebook ve Twitter açıklama yaparak, Hint hükümeti ile ortak hareket ettiklerini duyurmuştur.

• İngiltere: 2011 yılında çıkan ayaklanmalar sırasında İngiltere Başbakanı David Cameron, ayaklanmalar sırasında provokatif içeriklerin paylaşılmasına engellemek amacıyla Twitter’a erişim yasağı getirebileceğini ifade etmiş, fakat olayların yatışması üzerine tedbir kararı alınmamıştır.

Notes on the Preventive Measure against Twitter (Eng): www.kdk.gov.tr/haber/notes-on-the-preventive-measure-against-twitter/415