EN

Türkvizyon Şarkı Yarışmasını Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov kazandı


Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkvizyon Şarkı Yarışması´nda Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov finalde 210 puan alarak birinci oldu. Türkiye adına yarışan ve 187 puan toplayan Manevra Grubu beşinci oldu.

Devamını Göster »
Anadolu Üniversitesi BESYO Spor Salonu´nda dans gösterisiyle başlayan finalde, Altay Cumhuriyeti´nden Artyr Marlujokov "Altayım menin", Azerbaycan´dan Farid Hasanov "Yaşa", Belarus´dan Gunesh Abbasova "Son Hatıralar", Bosna-Hersek´ten Emir & Frozen Camels "Ters Bosanka", Kazakistan´dan Rin´Go "Birlikpen Alğa", Kırgızistan´dan Çoro Grubu "Kaygırba", Kosova´dan Ergin Karahasan "Şu Prizen", Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde Grup Gommalar "Havalanıyor", Özbekistan´dan Nilüfer Usmanova "Unutgin", Tataristan´dan Aline Şeripcanova "Üpkelemim", Türkiye´den Manevra Grubu "Sen, Ben ve Biz" ve Ukrayna´dan Fazile İbraimova "Elmalım" isimli şarkılarını seslendirdi.

24 kişilik jürinin değerlendirmesi sonunda, Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov 210 puanla birinci, Belarus´tan Gunesh Abbasova 205 puanla ikinci ve Ukrayna´dan Fazile İbraimova 200 puanla üçüncü oldu. Finalde Türkiye adına yarışan Manevra Grubu 187 puanla beşinci oldu.

Hasanov´a, ödülü olan "Altın Anka Kuşu"nu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı verdi. İkinci olan Abbasova´ya "Gümüş Anka Kuşu" ödülünü Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, üçüncü olan İbraimova da "Bronz Anka Kuşu" ödülünü Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar verdi.