EN

Türkmen heyetiyle yemekli toplantı


Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) organizasyonunda Türkiye´yi ziyaret eden Türkmen heyetiyle yemekli bir toplantı gerçekleştirildi.

Devamını Göster »
Toplantıda, bölgede yaşanan gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda konuşan Kamu Diplomasisi Koordinatörü ve Başbakan Başmüşaviri Ali Osman Öztürk, Türkiye olarak Irak ile ilişkilerin daha iyi seviyeye gelmesi için yoğun diplomasi yapıldığını belirterek, “Parçalanmışlık bölgede yaşayan insanların zararına, amacımız birlik ve bütünlüğü sağlamaktır. Düşmanlarımızın aramıza sızmasını engellemek için kardeşliğimizi pekiştireceğiz” dedi.,

Türkiye’nin, terör örgütlerine karşı, sınırlarını güven altına almak için büyük çaba içinde olduğunu belirten Öztürk, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün bölge barışı için hayati önemde olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin her zaman Türkmenlerin yanında olduğunu ifade eden Öztürk, “Türkmen kardeşlerimiz Irak’ta daha aktif bir şekilde yönetimde söz sahibi olmalı. Geleceğimiz ortak ve geleceğe ümitle bakmalıyız.” ifadesini kullandı. Türkmen temsilciler ise Irak ve Türkiye’ye iki ayrı devletten ziyade binlerce yıllık tarih ve kültür birikiminin olduğunu işaret ederek, şunları söyledi: “Türkiye bizim için dünyaya açılan kapıdır. Ankara-Bağdat ilişkilerinin iyi olması Türkmenler için çok önemlidir. Irak yeterince acı çekmiştir, artık huzura kavuşmak istiyoruz. Türkiye bize daha fazla sahip çıkmalıdır.”

Irak Türkmen heyeti temsilcileri, Ankara’da birçok devlet ve sivil toplum kuruluşunu da ziyaret etti.