EN

Türkiye´ye sığınan Suriyeli genç piyanist Türk vatandaşı oldu


Suriye´den Türkiye´ye sığınan 16 yaşındaki piyanist Tambi Asaad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname ile Türk vatandaşı oldu. Cimuk soyadını alan yetenekli genç, uluslararası bir müzik yarışmasında Türkiye´yi temsil etmek üzere Saint Petersburg kentine gitti.

Devamını Göster »
Suriye´nin başkenti Şam´dan 2 yıl önce çatışmalar nedeniyle kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye´ye sığınan ve burada aldığı eğitimle ´müzik dehası´ olduğu ortaya çıkan 16 yaşındaki Tambi Asaad, Türk vatandaşı oldu. Rusya´nın St Petersburg kentinde 10-14 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan uluslararası müzik yarışmasında Türkiye´yi temsil etmek isteyen 16 yaşındaki Suriyeli genç için Bakanlar Kurulu´ndan vatandaşlık kararı çıktı. Bakanlar Kurulu´nun kararnamesini 8 Aralık günü geç saatlerde imzalayan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tambi´yi telefonla arayarak vatandaşlık müjdesi verdi.

Türk vatandaşı olduktan sonra Cimuk soyadını alan Suriyeli piyanistin Rusya´daki yarışmaya katılabilmesi için gece geç saatlerde ilgili tüm kurumlar seferber oldu. Nüfus Müdürlüğü´nden nüfus cüzdanını alan Cimuk, gece yarısından sonra da pasaport başvurusunda bulundu. Ankara´da pasaportunu teslim alan genç piyanist müzik yarışmasında Türkiye´yi temsil etmek üzere Rusya´nın Saint Petersburg kentine gitti.

Türk vatandaşı olduğu için büyük bir mutluluk yaşadığını belirten Cimuk "Sayın Cumhurbaşkanı aradığı zaman çok mutlu oldum. İnsanı her gün Cumhurbaşkanı aramaz. Kendimle gurur duydum. ´Senin Türk kimliğini ve vatandaşlığını imzaladım. Artık Türkiye senin vatanın oldu. Şimdi daha çok çalışmalısın´ dedi. Ben de ona teşekkür ettim, ´Şu an mesuliyetim daha büyük oldu ve daha çok çalışmam gerek´ dedim" diye konuştu.

Cimuk, yarışmaların ardından eğitimi Almanya ya da ABD’de sürdüreceğini, ancak Türk vatandaşı olmaktan ve Türkiye’yi temsil etmekten asla vazgeçmeyeceğini sözlerine ekledi.