EN

Türkiye’nin Somali politikası Ankara’da masaya yatırıldı


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), 30 Ekim 2014 tarihinde ‘Türkiye’nin Somali Politikası’ paneline ev sahipliği yaptı. Panel kapsamında SETA araştırmacılarından Mehmet Özkan’ın hazırladığı ‘Doğu Afrika Jeopolitiği ve Türkiye’nin Somali Politikası’ adlı rapor katılımcılara tanıtıldı.

Devamını Göster »
SETA’nın Ankara ofisinde, Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş’ın moderatörlüğünde yapılan panelde, Mehmet Özkan’ın yanı sıra Türkiye’nin Mogadişu Eski Büyükelçisi Kani Torun ile Somali’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Mursal Sheikh Abdirahman da konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin ilk konuşmacısı Mehmet Özkan, ‘Doğu Afrika Jeopolitiği ve Türkiye’nin Somali Politikası’ adlı raporunun sunumunu yaptı. Türkiye’de 2000’li yılların başına kadar Afrika’ya ilişkin büyük bir bilgi ve kaynak eksikliği olduğunu belirten Özkan, 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraberindeki heyetin tarihi Somali ziyaretinin ardından bilgi eksikliğinin sahadaki tecrübe ile kapatılmaya başladığını kaydetti. 2011’den bu yana arazi tecrübesi ve yüz yüze iletişim yoluyla Somali hakkında özellikle kamu kurumları ile STK’ların güçlü bir bilgi birikimine sahip olduğunu belirten Özkan, akademik çevrelerin ise bu açıdan geride kaldığını söyledi. Özkan, “Bu raporla amacım Türkiye’nin Doğu Afrika ve Somali konusundaki politikasına ilişkin literatüre küçük de olsa bir katkı sunmaktır” dedi.

‘Somali özel temsilcisi atanmalı’
Türkiye’nin Somali politikasıyla Somali’nin uluslararası planda gündeme taşındığını vurgulayan Özkan, “Türkiye insani yardımlar konusunda çok önemli işler yaptı ve kalkınma yardımları açısından diğer ülkeler için model oluşturabilecek bir tecrübe oluşturdu. Somali operasyonu sayesinde kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyon imkânları test edildi ve kuvvetlendi. Kamu kurumlarının STK’larla ortak yürüttükleri çalışmalar sayesinde Somali konusunda ortak bir arşiv oluşturuldu. Ancak önümüzdeki süreçte Türkiye’nin Somali vizyonunun insani yardımlar ekseninden çıkıp ‘siyasi vizyon meselesi’ haline gelmesi gerekiyor” diye konuştu. Türk bürokrasisinde ‘Somali yorgunluğu’ oluşmaması ve siyasi vizyonun kuvvetli bir biçimde oluşturulması için Türkiye’nin Somali özel temsilcisi ataması gerektiğini vurguladı.

‘Parlak bir gelecek bizi bekliyor’
Koordinatörlüğümüzün katkılarıyla düzenlenen panelde konuşan Somali’nin Ankara Büyükelçisi Abdirahman, Türkiye’nin yardım ve katkılarıyla Somali’nin yeniden yükselmeye başladığını belirterek, “Türkiye ile Somali hükümetleri arasında çok kuvvetli bir ilişki var. Bu ilişki diğer ülkeler açısından parlak bir örnektir. Türkiye’nin ülkemize yaptığı insani yardımın Somalilerin kalbinde çok farklı bir yeri vardır. Bu bakımdan halklarımız arasında da güçlü bir bağ vardır” dedi. Türkiye’nin hiçbir ülke temsilcisinin Somali’yi ziyaret etme ihtiyacı duymadığı günlerde Başbakan Erdoğan ve beraberindeki kalabalık bir heyetle yaptığı ziyaretin çok özel olduğunu hatırlatan Abdirahman, Türkiye ile Somali arasında kalkınma projeleri, alt yapı çalışmaları, liman ve havaalanı projeleri ile eğitim ve sağlık alanında pek çok önemli işbirliği projelerinin devam ettiğini vurguladı. Türkiye Bursları Projesi kapsamında 2 binden fazla Somalili öğrencinin eğitimlerini Türkiye’de sürdürdüğünü belirten Abdirahman, “Türkiye ile Somali ilişkileri çok kuvvetli, ilişkilerimizin geleceği açısından da doğru yoldayız. İki ülke ilişkileri açısından parlak bir gelecek bizi bekliyor” diye konuştu.

‘Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük operasyonu’
Türkiye’nin Mogadişu Eski Büyükelçisi Kani Torun ise panelde yaptığı konuşmada, “Somali’nin bölge dışı ilk büyükelçisi benim. Havaalanı kısmındaki güvenli bölge dışında şehirde yaşayan ilk büyükelçiyim” dedi. Torun; Türkiye-Somali ilişkilerinin; insani yardım, kalkınma yardımı, devlet kurumlarının inşası ve diplomatik girişimler olmak üzere 4 boyutu olduğunu kaydetti. Türkiye’nin altyapı ve kalkınma yardımlarının ana hedefinin yardıma bağımlılığı azaltmak olduğunu vurgulayan Torun, “Yardım faaliyetlerinde yerel yetkililere danışarak karar verme ve halkın katılımını sağlamak çok önemlidir. Bizim Somali operasyonumuzda yerel siyasete karışmama vizyonumuz iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmiştir” dedi. Türkiye’nin Somali’de 300 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını belirten Torun, “İnsani yardımlarından, alt yapı çalışmalarına, eğitim programlarından meslek edinme kurslarına, hastane ve okul inşaatlarından su kuyularına kadar Somali operasyonu Türkiye’nin denizaşırı gerçekleştirdiği en büyük operasyondur. Benzeri bir operasyon daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilmişti” diye konuştu.