EN

Türkiye’nin ilk milli gemilerinden TCG Büyükada, Körfez ülkeleri seferine başladı


Türkiye´nin ilk milli gemilerinden TCG Büyükada, Gölcük Donanma Komutanlığı´nda düzenlenen törenle, Körfez ülkelerinde liman ziyaretleri ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmek üzere uğurlandı. Deniz haydutluğu ile savaşmak ve Türkiye ile bölge ülkeleri arasındaki iletişimi geliştirmek üzere Aden Körfezi’ne doğru yola çıkan TCG Büyükada’nın Körfez seferi 3 ay sürecek. TCG Büyükada,bu kapsamdaki ilk planlı liman ziyaretini Suudi Arabistan´a yaptı.

Devamını Göster »
Türkiye´nin ilk milli gemilerinden TCG Büyükada, Körfez ülkelerinde liman ziyaretleri ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmek üzere uğurlandı. Milli gemi TCG Büyükada, Körfez ülkeleriyle ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı amacıyla, 18 Ocak-15 Nisan arasında liman ziyaretleri ve harekât-eğitim faaliyetleri icra edecek.

Gölcük Donanma Komutanlığında düzenlenen törene, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Kuzey Kuvvet Görev Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Mehmet Şevki Şekerefeli ile askerlerin aileleri katıldı.

‘8 ülkede 12 liman ziyaret edilecek’
Törende konuşan TCG Büyükada Gemi Komutanı Binbaşı Ali Tuna Baysal, TCG Büyükada’nın 80 günlük görev süresince 10 bin deniz mili yol kat edeceğini bildirdi. Suudi Arabistan, Cibuti, Umman, Pakistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan olmak üzere 8 farklı ülkede 12 limanı ziyaret edeceklerini belirten Baysal, “Denizlerin hak ve menfaatlerimiz açısından önemi, küresel güvenlik ortamında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak güvenlik, istikrar, ekonomi ve uluslararası hukuk açısından daha da artmış, deniz yetki ve ilgi alanları Türkiye için hayati önem kazanmıştır. Bugüne kadar bize tevdi edilen görevlerde ortaya koyduğumuz başarıları göz önünde bulundurarak yüksek seviyeli bilgi, beceri ve disiplinimizle deniz kuvvetlerimizi ve ülkemizi, atalarımıza yakışır bir şekilde temsil edecek ve yüreklerimizdeki vatan sevgisiyle bu görevi de başarıyla icra edeceğiz” dedi.

TCG Büyükada´nın Körfez ülkeleri programı kapsamında ilk durağı Suudi Arabistan oldu. Türkiye´nin ilk milli korveti 31 Ocak-02 Şubat 2015 tarihleri arasında Suudi Arabistan´ın Cidde kentini ziyaret ederek temaslarda bulundu. TCG Büyükada, planlı liman ziyaretlerinden ikincisini 05 Şubat 2015 tarihinde, Cibuti´ye yaptı. Liman ziyareti kapsamında; Cibuti Genelkurmay Başkanı, Cumhuriyet Muhafızları Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı makamlarında ziyaret edildi. Ziyaret kapsamında ayrıca çeşitli yardım faaliyetleri gerçekleştirildi.

TCG Büyükada daha sonra 12 Şubat 2015´te programın üçüncü durağı olan Umman´ın Salallah Limanı´na geçti. Milli gemi, 12-13 Şubat 2015 tarihleri arasında Salallah liman ziyareti gerçekleştirdi.  TCG Büyükada´nın bir sonraki durağı ise Pakistan oldu. TCG Büyükada, 17-22 Şubat 2015 tarihleri arasında Pakistan´ın Karaçi Limanı´nı ziyaret ediyor.