EN

Türkiye´den Tunus´a Dev Yardım


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 17-18 Mart 2013 tarihlerinde Tunus’u ziyaret etti. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye’den bir seferde yapılan en büyük dış yardımın teslimatı yapıldı. Yasemin Devrimi´nin ardından yenilenme sürecine giren Tunus´un güvenlik teşkilatına araç ve malzeme desteği; belediyecilik hizmetlerinin iyileştirmesi için ise toplam 142 kamyon ve iş makinesi verildi.

Devamını Göster »
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Tunus´a yaptığı ziyaret sonrasında verdiği talimatla Tunus´ta ofis açan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) bu ülkede yeni projeleri hayata geçiriyor.

TİKA, Tunus´un öncelikli problemlerinden emniyet teşkilatının güçlendirilmesi ve belediyecilik hizmetlerinin iyileştirmesine yönelik projeler kapsamında, eğitim ve malzeme desteği veriyor.

Emniyet Teşkilatının Modernizasyonu Projesi

Tunus güvenlik teşkilatının güçlendirilmesi amacıyla yapılan "Tunus Emniyet Teşkilatı´nın Modernizasyonu Projesi" kapsamında Türkiye, Tunus´a 30 adet 4X4 pick-up, birliklerin nakli için 60 adet 14 koltuklu midibüs, yine birliklerin nakli için 5 adet 30 koltuklu otobüs, 30 polis otosu, 100 polis motosikleti, toplumsal olaylarda kullanılmak üzere 2 bin kask, 2 bin toplumsal olay kalkanı, 2 bin takım vücut koruyucu elbise, 5 bin metal kelepçe, 2 bin poliüretan cop hibe etti.

"Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi" kapsamında TİKA, 451 Tunus polisine eğitim verilmesini sağlamıştı.

Mahalli İdarelerinin Desteklenmesi Projesi

Tunus´ta belediyecilik hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik de proje geliştiren TİKA, Tunus Mahalli İdarelerinin Desteklenmesi Projesi çerçevesinde, 32 çöp kamyonu, 30 yol süpürme aracı, 30 damperli kamyon, 50 kazıcı-yükleyici iş makinesi hibe etti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Ziyareti

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ 17-18 Mart´ta Tunus´a yaptığı resmi ziyaret kapsamında, beraberindeki Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat başta olmak üzere gazeteciler, bakanlık ve TİKA görevlilerinden oluşan Türk heyetiyle başkentteki Kongre Merkezinde yapılan teslim törenine katıldı. Tunus’un güvenliği ve belediye hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik yardımların teslimi töreni gerçekleştirildi.

Tunus halkına destek olmak üzere Türkiye hükümetinin TİKA aracılığıyla Tunus halkına hediye ettiği 434 aracın teslim töreni, başkent Tunus’ta çok sayıda Tunuslu bakanın katılımıyla gerçekleşti.

“Tunus Emniyet Teşkilatının Modernizasyonu Projesi” kapsamında 265, “Tunus Mahalli İdarelerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında ise 142 araç yapılan törenle yetkililere teslim edildi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ törende yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Tunus, dostluğu kadim olan iki ülke ve Türk halkıyla Tunus halkı, kardeş iki halktır. Türkiye olarak dost ve kardeş Tunus ile olan ilişkilerimize her daim önem verdik ve önem vermeye devam edeceğiz. İnanıyoruz ki, ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerimiz gücünü, halklarımız arasındaki kökleri ortak tarihimize dayanan dostluk ve kardeşlik bağlarından almaktadır” dedi.

Tunus devriminin Tunuslular açısından büyük bir onur kaynağı olduğunu belirten Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tunus´un bölgede halk iradesine dayalı özgürlükçü, demokratik rejimlerin kurulması özleminin tezahürü olan, ‘Arap Baharı´na giden yolu açan devrimi gerçekleştirmiş olması, Tunus Halkı için büyük bir gurur kaynağıdır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Halkı, Tunus’taki bu devrimi büyük bir takdir ve sevinçle karşılamıştır. 14 Ocak 2011 devrimi nasıl diğer ülkelere örnek olmuşsa, demokratik dönüşümü Tunus’un başarması da Tunus’u bu noktada başka ülkelere yine örnek ve önder yapacaktır. Türk halkı ve Türkiye Hükümeti, 14 Ocak devrimini ilk destekleyen hükümetlerden ve halklardan olmuştur. Biz Türkiye olarak demokrasinin geliştirilmesi ve kökleştirilmesi başta olmak üzere siyasi, ekonomik ve toplumsal kazanım ve tecrübelerimizi Tunuslu kardeşlerimizle her zaman paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Bundan sonra da memnuniyetle paylaşmaya devam edeceğiz. Devrimden sonra Türkiye-Tunus kadim dostluğu önemli aşamalar kaydetmiş, ilişkilerimizde önemli hareketlilik yaşanmıştır. 2011 Eylül ayında Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kalabalık bir heyetle Tunus’u ziyaret etmesi ve iki ülke arasında dostluk ve işbirliği anlaşmasının imzalanması, ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmıştır.”

Türkiye’nin, devrim sonrası demokratik geçiş süreci başta olmak üzere her alanda Tunus’u desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Bozdağ, “Ülkemiz, Tunus´un ekonomik istikrarı ve kalkınması konusunda elindeki bütün imkânlarıyla Tunus halkının ve Tunus hükümetinin yanındadır. İki ülke arasında imzalanmış bulunan yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi kurulmasına ilişkin anlaşma bunun somut adamlarından biridir. Tunus’a dönük somut desteklerimizden biri de 100 milyon doları hibe; 400 milyon doları da kredi olmak üzere toplam 500 milyon dolarlık bir ekonomik destektir. Bu destek, ilişkilerimizin daha ileri seviyeye ulaşmasına büyük katkı sağlayacaktır. TİKA bundan sonraki süreçte Tunus’ta pek çok kalkınma çalışmasına destek olacak önemli çalışmalara imza atacaktır” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bugün teslim edilen toplam 434 aracın Tunus ile Türkiye arasındaki işbirliği ve dayanışmanın somut göstergelerinden biri olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bu yardımın bir kısmı içişleri Bakanlığı’nın, Polis teşkilatının güvenlik ve asayişi sağlamada ihtiyaç duyacağı araç ve malzemelerden oluşmaktadır. Diğer kısmı ise belediyelerin çalışmalarında ihtiyaç duyacağı, kamyon, yol süpürme makinesi, çöp toplama aracı vb. araçlardan oluşmaktadır. Ayrıca yerel yönetimlerin ve jandarmanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere takdim edilen araçlar da vardır. Bu araçların Tunuslulara ve Tunus halkına hayırlı olmasını diliyorum. Dileriz ki bu araçların yapacağı hizmetlerle Tunus halkı büyük yararlar elde eder.”

Törende bir konuşma yapan Tunus Başbakanı Ali el-Ureyd, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın şahsında Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür etti. İki ülke halkları arasında derin ve tarihi ilişkiler olduğu belirten Ureyd, Türkiye’nin yaptığı bu yardımın, demokrasiye geçiş süreci başta olmak üzere, Tunus Devrimi’nin hedeflerinin gerçekleşmesinde çok önemli işlev göreceğini söyledi. Ülkedeki son gelişmelerle ilgi bilgi de veren Ureyd, hükümetinin demokrasi ve kalkınma öncelikli çalışacağını belirtti.
Güvenlik, tarım, ekonomi ve kültürel alanda önemli atılımlar yaptıklarını söyleyen Başbakan Ureyd, “Devrim sonrası demokrasiye geçiş sürecinde Türkiye’nin bize yaptığı bu yardımları unutmayacağız. Türkiye’nin, Tunus’a ekonomi, kültür, bilgi, ve sosyal alanlarda yardımlarını sürdüreceğinden eminim. Bu vesileyle Türkiye devleti ve halkına en derin muhabbetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Bozdağ ve beraberindeki heyet Tunus ziyaretinde ayrıca Sidi Bou Said ve Kartaca Harabeleri ile eski Osmanlı şehir merkezi ve kapalı çarşıyı gezdi. Bozdağ, Tunus İçişleri Bakanı Ali Ureyd tarafından verilen akşam yemeğine de katıldı.