EN

Türkiye’den Polonya vatandaşlarına vize muafiyeti


Türkiye - Polonya İlişkilerinin 600. Yılı Kapanış Etkinliği kapsamında Varşova’yı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, Polonya vatandaşlarına vizeleri kaldırma kararı aldıklarını açıkladı. Davutoğlu, Polonya’dan ise THY seferlerinin artırılması ve Türkiye’ye yönelik Şengen vize uygulamasının kaldırılması konusunda destek sözü aldıklarını söyledi.

Devamını Göster »
Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600. Yılı Kapanış Etkinliklerine katılmak üzere Varşova’ya giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Polonya Başbakanı Ewa Kopacz ile yaptığı görüşmeden sonra açıklama yaptı. Başbakan Davutoğlu, "Bugün 600´ncü yılın son güzel merasiminde birlikte olmaktan büyük onur duyduğum Ewa Kopacz´a, birkez daha misafirperverlik dolayısıyla teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Türk ve Polonya halklarına buradan ilan etmek isterim ki; 600´ncü yıl kutlamaları bitmiş olabilir ama Türk-Polonya dostluğu hiçbir zaman bitmeyecek, kıyamete kadar bir vefa dostu olarak insanlık tarihindeki yerini alacak" diye konuştu.

Hava ulaşımında frekans sayısı artacak
İki ülke arasındaki ilişkilerin 600’üncü yıl vesilesiyle bir hediye müjdesi vermek istediğini belirten Davutoğlu, “Polonyalı dostlarımızın, ülkemizde rahatlıkla gelmelerini teminen Polonya vizeleri tümden kaldırma kararı aldık. Bundan sonra her Lehistanlı hiçbir prosedüre tabi olmadan atalarının geldiği gibi özgürce İstanbul’a, kendi şehirlerine gelebilecekler. Değerli dostum, Sayın Başbakan Kopacz da buna bir cevaben hava ulaşımında frekans sayısını artırma ve Avrupa Birliği´nde Şengen vize serbestiyeti konusunda Türkiye´ye tam destek verme konusunda bize söz verdi” dedi.

Davutoğlu’nun bu açıklamasının ardından Polonya Başbakanı Kopacz ise "Şimdi Polonyalılar için çok önemli bir mesaj verdiniz Sayın Başbakan. Bildiğim kadarı ile Türkiye sadece yaz tatili için ideal bir yer değil aynı zamanda kış turizmi için de ideal bir istikamet. Şunu da unutmayalım ki Türkiye´ye giden Polonyalı turistler Türkiye´ye döviz bırakacaklar. Yaptığımız görüşmede her zaman şunu vurguladım: Polonya, her zaman Türkiye´yi destekleyen bir ülke ve Türkiye menfaatlerinin sözcüsü ve destekçisi olacak" dedi.