EN

Türkiye´den Kobani´ye 2 bine yakın araç yardım malzemesi gönderildi


Türkiye, çatışmalardan etkilenen Ayn El-Arap´a (Kobani) 19 Eylül 2014´ten bu yana bin 933 araç insani yardım malzemesi gönderdi. Bölgede çatışmalardan etkilenen 194 bin sivil ise Türkiye´ye kabul edildi.

Devamını Göster »
Çatışmalardan kaçan sivillerin Türkiye´ye kabul edilmesiyle, Türkiye´nin de üyesi olduğu uluslararası koalisyonun Kobani bölgesinde hava operasyonları gerçekleştirmesini mümkün kılındı. 19-22 Eylül tarihleri arasında kabul edilen 134 bin kişinin ise tüm Avrupa ülkelerinin 2011’den itibaren aldığı sığınmacı sayısının çok üzerinde.

Türkiye ayrıca, Kobani´yi terk etmek istemeyen siviller ve şehri savunan milislere de gıda, su, ilaç, kıyafet ve kişisel hijyen malzemesi yardımı yaptı. 19 Eylül 2014´ten itibaren Kobani bölgesine bin 933 araç (202 tır ve bin 731 kamyon) insani yardım malzemesi gönderildi.

DAEŞ terörü nedeniyle evlerini terk ederek Türkiye´ye sığınan siviller için 35 bin kişi kapasiteli Suruç Geçici Barınma Merkezi kuruldu. Suruç Geçici Barınma Merkezi´nde hastaneler, okullar, yetişkinler için meslek edindirme kursları ve süpermarketler bulunuyor.

Türkiye´nin en büyük kampı Suruç Geçici Barınma Merkezi, bünyesindeki su arıtma sistemi nedeniyle "ilk ekolojik kamp" olarak adlandırılıyor.