EN

Türkiye-Yunanistan III. YDİK toplantısı Atina’da yapıldı


Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) üçüncü toplantısı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras liderliğinde 6 Aralık’ta Atina’da yapıldı.Davutoğlu, Yunanistan temasları kapsamında, Türk-Yunan İş Konseyi toplantısına da katıldı.

Devamını Göster »
Başbakan Davutoğlu ve Yunan mevkidaşı Samaras eşbaşkanlığında düzelenen YDİK toplantısının ardından ortak bildiri yayımladı. İki liderin imzaladığı bildiride, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için gerekli işbirliğinin yapılması konusunda kararlı olunduğu vurgulandı. Turizm alanında işbirliğinin, her iki ülke için büyük önem taşıdığı belirtilen bildiride, ortak projeler üzerinde çalışılmasının ve önemli deniz aşırı pazarların hedeflenmesinin güçlü bir şekilde teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Terörle mücadelede işbirliği
Uluslararası işbirliğinin, terörizmle mücadelede etkili olduğunun vurgulandığı bildiride, "Bu amaçla, iki ülke Suriye ve Irak’taki durumdan kaynaklanan terörist tehditle mücadeleye yönelik küresel koalisyon çerçevesi de dahil olmak üzere, geniş bölgenin istikrarı için bu büyük sınamaya karşılık verilmesi amacıyla işbirliğinin artırılması yönündeki kararlılıklarını yinelemektedir" ifadesi kullanıldı.

Adalet, kültür, ulaştırma, altyapı, kırsal kalkınma ve gıda üretimi alanlarında da işbirliğinin ortak çıkar olduğuna vurgu yapılan bildiride, her iki tarafın, bu alanlardaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi için imkânların araştırılması hususunda mutabık kaldığı bildirildi.

3’üncü YDİK toplantısına Türkiye’yi temsilen Avrupa Birliği, Dışişleri, Ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Sağlık ile Kültür ve Turizm bakanları katıldı.

YDİK toplantısı öncesi Davutoğlu ve Samaras´ın Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çerçevesinde düzenlenen İş Forumu’na hitap etti. Davutoğlu ayrıca Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından da kabul edildi. 

2 zirvede toplam 47 anlaşma
Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) 2010 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyareti esnasında kuruldu ve ilk toplantısı bu ziyarette yapıldı. Bu toplantıda iki ülke arasında 22 mutabakat metni imzalandı. II. YDİK toplantısı ise 2013’te İstanbul’da düzenlendi. İki ülkeden toplamda 13 bakanın katılımıyla düzenlenen ve adeta ‘Ortak Bakanlar Kurulu’ toplantısı niteliği taşıyan zirvede çeşitli alanlarda 25 anlaşma imzalandı. Bununla, Türkiye ile Yunanistan arasındaki iki ayrı YDİK toplantısında toplamda 47 anlaşma imzalanmış oldu.

16 ülkeyle ortak Bakanlar Kurulu
Türkiye 2006’dan beri 16 ayrı ülkeyle kurduğu Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyleriyle, bölgesinde ve küresel ölçekte işbirliği mekanizmalarını güçlendirmeye devam ediyor. Son olarak, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi´nin (ÜDİK) 5´inci toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin´in liderliğinde Ankara´da yapıldı. 2006’dan bu yana geçen 8 yılda toplam 36 işbirliği konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantılarda ticaret, bilim, teknoloji, sanayi, enerji, savunma, bankacılık, vize uygulamaları, turizm, sağlık, tarım, altyapı, ulaştırma, kalkınma, eğitim, iletişim, kültür, çevre gibi alanlarda toplam 394 anlaşmaya imza atıldı.