EN

Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı İstanbul’da Yapıldı


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, beraberinde kabine üyeleriyle birlikte sabah saatlerinde İstanbul’a geldi. Erdoğan ve Samaras, Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısına (YDİK) başkanlık etti. Toplantı sonrasında iki ülke arasında 25 anlaşma imzalandı.

Devamını Göster »
Yunanistan Başbakanı Samaras, beraberindeki heyet, İstanbul´daki temasları kapsamında ilk olarak Tarabya Köşkü´nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarafından kabul edildi. Samaras, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. 1 saat süren baş başa görüşmeden sonra iki lider, Türkiye-Yunanistan 2. YDİK Toplantısına başkanlık etti. Her iki ülkenin bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen “ortak bakanlar kurulu”nun ardından, Erdoğan ve Samaras 25 anlaşmaya imza attı.

Samaras, ortak basın toplantısında “Bugün Türk-Yunan ilişkileri için büyük gün” ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan ise, Türkiye ile Yunanistan arasında ikincisi düzenlenen YDİK’nin tarihi bir adım olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz buna stratejik işbirliği derken, olaya çok farklı bir boyut kazandırmak istiyoruz. Yani bundan sonra, böyle dedikodular üzerine kurulmuş bir siyaset Türkiye ile Yunanistan arasında olmasın. Öyle, sen dedin, ben dedim, olmasın. Böyle şeyleri öyle temeller üzerine inşa edelim ki, rahat olalım.”
Yunanistan’la YDİK mekanizması, 14 Mayıs 2010’da oluşturulmuş ve ilk toplantı da aynı tarihte gerçekleştirilmişti.


13 Ülke İle Ortak Bakanlar Kurulu

Türkiye 2006’dan beri 13 ayrı ülkeyle kurduğu Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyleriyle, bölgesinde ve küresel ölçekte işbirliği mekanizmalarını güçlendirmeye devam ediyor. Son olarak 4 Mart 2013’te İstanbul’da, Yunanistan ile gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısında 25 anlaşmaya imza atıldı. Böylece, 13 ülke ile bu çerçevede imzalanan anlaşma sayısı 306’ya yükseldi.

Genel olarak “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi” olarak anılan mekanizmalar, Türkiye’nin çok boyutlu ve işbirliğine dayanan dış politikasının yeni enstrümanlarından biri. İşbirliği konseylerinin kurulduğu ülkelerle belirli aralıklarla, devlet ve hükümet başkanları, başbakanlar veya bakanlar düzeyinde toplantılar yapılıyor. “Ortak bakanlar kurulu” olarak adlandırılan bu toplantılarda, iki ülke ilişkileri ve küresel gelişmeler hakkında kararlar alınıyor, anlaşmalar imzalanıyor, ortak politikalar ve stratejiler oluşturuluyor.Bu sayede stratejik önceliği olan ülkelerle ilişkiler kurumsal bir yapıya kavuşuyor.

Tek bir hükümet gibi karar alınan toplantılarda, işbirliği alanlarının yanısıra ülkeler arasındaki sorunlar ve fikir ayrılıkları da masaya yatırılıyor. Karşılıklı güven ortamı sağlanarak, sorunların çözümüne yönelik somut ve etkili adımlar atılabiliyor. 20 Mart 2012’de Bulgaristan’la kurulan YDİK öncesinde, Sofya İstinaf Mahkemesinin “Bulgaristan Müslümanları Olağanüstü Ulusal Konferansı” kararlarınıtescil etmesi, bu duruma örnek gösteriliyor.

Yürütülen mekanizma, işbirliğinin boyutuna göre Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK), Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK), Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK),Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu (YDİK), Ortak İşbirliği Konseyi (OİK) gibi isimler alıyor.

İlk olarak 19 Ocak 2006’da Türkiye-Brezilya arasında kurulan YDİK’nın ardından sırasıyla Irak, Suriye, Rusya, Yunanistan, Azerbaycan, Lübnan, Pakistan, Ukrayna, Kırgızistan, Mısır, Bulgaristan ve Kazakistan’la çeşitli düzeylerde işbirliği konseyi anlaşmaları imzalandı ve ortak çalışmalar başladı. Söz konusu 13 ülkenin yanısıra, 10 Haziran 2010’da, Türkiye-Suriye-Ürdün-Lübnan arasında Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği Konseyi (YDDİK) oluşturuldu.

7 yılda toplam 26 işbirliği konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantılarda ticaret, bilim, teknoloji, sanayi, enerji, savunma, bankacılık, vize uygulamaları, turizm, sağlık, tarım, altyapı, ulaştırma, kalkınma, eğitim, iletişim, kültür, çevre gibi alanlarda toplam 306 anlaşmaya imza atıldı.