EN

Türkiye-Ürdün ilişkileri 70 yaşında


Türkiye-Ürdün diplomatik ilişkilerinin 70´inci yıldönümü münasebetiyle Amman´da uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi

Devamını Göster »
Ürdün’ün başkenti Amman´da, Türkiye-Ürdün diplomatik ilişkilerinin 70. yıldönümü dolayısıyla uluslararası bir sempozyum düzenlendi. Başkent Amman´da Dışişleri Bakanlığı´na bağlı Ürdün Diplomasi Enstitüsü´nde gerçekleşen sempozyuma çok sayıda aydın, siyasetçi ve yazar katıldı. Türkiye- Ürdün arasındaki ilişkilerde 70 yıldan beri yaşanan gelişmelerin konuşulduğu üç oturum gerçekleştirildi. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü ve Başbakanlık Başmüşaviri Doç. Dr. Ali Osman Öztürk’ün konuşmacı olarak katıldığı üçüncü oturumda bölgesel tehditler ele alındı.

Doç. Dr. Ali Osman Öztürk, yaptığı konuşmada, diplomatik ilişkilerinin 70´inci yıldönümünü kutlayan Türkiye ve Ürdün´ün iyi ilişkilere sahip olduğunu söyledi. Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kökleri çok daha eskilere uzanan halklarımız arasındaki kardeşlik ve kader ortaklığı her geçen gün gelişmektedir. İki ülke arasındaki üst düzey temaslar zincirinin en son halkası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağustos ayında gerçekleştirdiği günübirlik ziyarettir. Son derece sağlam temeller üzerinde 70 yıldır devam eden, dost ve kardeş ülke Ürdün ile ilişkilerimizin daha ileri noktalara taşınması için ortak iradeyi bugün bu salonda bir kere daha sergilediğimize inanıyorum. Türkiye ve Ürdün bölgede yaşanan krizlerden en fazla ve doğrudan etkilenen iki ülkedir.”
İki ülkenin vahşet ve zulümden kaçan milyonlarca Suriyeli kardeşine ensar olmaya devam ettiğini vurgulayan Öztürk, “Ürdün ve Türkiye insanlık adına önemli bir sorumluluğu yerine getirmektedir. Yine Filistin ve Kudüs davası iki ülkenin omuz omuza durduğu önemli bir davadır. Konuşmama son verirken Ürdün´ün 15 Temmuz´da yaşanan hain darbe girişiminde Türk halkı ve hükümetiyle gösterdiği dayanışmanın daima hatırlanacağını vurgulamak isterim. Önümüzdeki süreçte Türkiye-Ürdün ilişkilerinin daha iyi bir seviyeye ulaşacağını umut ediyorum” diye konuştu.