EN

Türkiye, Türkmenler için Dohuk’a 20 bin kişilik kamp kuruyor


Türkiye’nin, Irak’ta yerinden edilen binlerce Iraklı için başta AFAD, Türk Kızılayı ve TİKA olmak üzere sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürüttüğü yardım seferberliği devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Atalay, Dohuk civarında sadece Türkmenlere yönelik 20 bin kişilik bir çadırkentin kurulacağını açıkladı.

Devamını Göster »
Türkiye’nin hem Gazze hem de Irak için başlattığı yardım seferberliği devam ediyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) her iki bölgede de saha çalışmalarını yürütüyor.

5 Ağustos 2014’te açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bugüne kadar Irak Türkmenlerine 95 tır dolusu yardım gönderildiğini belirterek, Habur Sınır Kapısında bir yardım koordinasyon merkezi kurulduğunu açıkladı. Sadece devletin değil gönüllü kuruluşların yardımlarının da en iyi ve hızlı şekilde ulaştırılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Atalay, “Şimdi de, Dohuk civarında sadece Türkmenlere yönelik bir çadırkent kuruyoruz. Şu an 20 bin kişilik bir kamp kurulacak, bu gerekirse arttırılabilir. Türkmenler de ´Türkiye dışında bize bir yardım gelmiyor´ diyor. Türkiye´nin şu anda en büyük hassasiyeti, Türkmenlere ve Gazze´ye yapılan yardımdır” diye konuştu.