EN

‘Türkiye&Sudan: Aktif Bir Ortaklığa Doğru’ çalıştayı Hartum’da düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ülke programları kapsamında 23 Şubat 2014’te Sudan’ın başkenti Hartum’da ‘Türkiye & Sudan: Aktif Bir Ortaklığa Doğru’ çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler masaya yatırıldı.

Devamını Göster »

Koordinatörlüğümüz, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ile Stratejik Düşünce Enstitüsünün (SDE) işbirliğinde düzenlenen çalıştayda, Türkiye’nin sosyal kalkınma tecrübesi aktarıldı ve Sudan’daki mevcut koşullar ele alındı. İki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüş alış-verişinde bulunulan çalıştaya, farklı üniversitelerde görev yapan alanında uzman çok sayıda Sudanlı akademisyen büyük ilgi gösterdi.

‘Afrika ile temaslar güçleniyor’
Çalıştayın açılış konuşmalarını SDE Başkanı Birol Akgün, Uluslararası Afrika Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hassan Makki Mohd Ahmed ve öğretim üyesi Samir Qureshi yaptı. Akgün, Sudan ve Türkiye’nin ortak motivasyonlara sahip iki ülke olarak öne çıktığını belirterek, Türkiye’nin Afrika ile ilişkilerine daha fazla önem vermekte olduğunu ve birçok kanal üzerinden bölge ile temasını güçlendirmeye çalıştığını söyledi. İki ülke arasındaki kültürel referanslara da atıf yapan Akgün, iki ülkenin şehirleri arasında dahi tarihi bağlar olduğuna değindi. Uluslararası Afrika Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hassan Makki Mohd Ahmed de çalıştay ile iki ülke ilişkilerine dair yeni perspektifler kazanma imkanı doğduğunu ve benzer faaliyetler için çalıştayın bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Çalıştayın ilk oturumunda SETA Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, Türkiye’nin Afrika politikasını analiz etti. 2002-2007 yılları arasında Türkiye’nin bölgeyi tanımaya çalıştığını belirten Özkan, “2007-2011 yılları arasında somut ilişkilerin tesis edildi, 2011’den bu yana ise ilişkiler derinleştirilmeye başladı” dedi. Marmara Üniversitesinden Recep Ulusoy ise Türkiye-Sudan iktisadi ilişkilerinin tarihi üzerine bir konuşma yaptı. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Ahmet Uysal da Türkiye-Sudan akademik ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Oturumun son sunumunu YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse yaptı. Köse, Türkiye’nin son dönemde Afrika’yı dış politika gündeminin en önemli bileşenlerinden biri olarak konumlandırdığını ifade ederek; bu dönemde Türkiye’nin Afrika’daki varlığının diplomatik misyonların ve THY seferlerinin artışı gibi farklı mecralar üzerinden çoğaldığını söyledi. Köse, Türkiye’nin dış politikasında etkin olan yeni kuruluşlar üzerinden de ilişkilerini derinleştirmeye devam ettiğini belirterek, TİKA Program Koordinatörlükleri ile Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerini buna örnek olarak gösterdi.

Ziyaret kapsamında ayrıca, ‘Rakaiz Al Marifa for Research and Studies’ adlı sivil toplum kuruluşunda bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Çalıştaya Koordinatörlüğümüz adına Mustafa Kemal Dağdelen ile Ömer Faruk Boynukara katıldı.