EN

‘Türkiye-Polonya Diplomatik İlişkilerinin 600. Yıldönümü’ logo yarışması sonuçlandı


Yarışmayı, ´Eski Dostlar, Yeni Liderler´ sloganıyla hazırlanan kırmızı-beyaz renklerdeki logo kazanırken, Polonya´da bulunan Başbakan Erdoğan 600. Yıl etkinliklerinin kamuoyuna duyurusunu yaptı. Diplomatik ilişkilerin 600. yıl dönümü ile ilgili her iki ülke kurumlarının çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, "İnanıyorum ki, 2014´te bu etkinlikler her iki ülke halkları arasında farklı gelişmelere neden olacaktır" dedi.

Devamını Göster »
Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600’üncü yıldönümü etkinlikleri 2014 yılında her iki ülkede gerçekleştirilecek olan çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Tüm bu etkinliklerde kullanılmak üzere ortak bir logo belirlenmesi amacıyla düzenlenen logo yarışmasının sonucu açıklandı. Yarışmada, “Eski Dostlar, Yeni Liderler: 600 Yıllık Türkiye-Polonya Diplomatik İlişkileri” sloganıyla 600’üncü yıla vurgu yapan logo tasarımı birinci oldu. Yarışma sonucunda ayrıca kazanan tasarımın sahibine 1400 Avro ödül verildi.

Resmi temaslar artıyor
Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600’üncü yıldönümüne kısa süre kala iki ülke arasındaki üst düzey resmi temaslar yoğunlaşıyor. Başbakan Erdoğan, Polonyalı mevkidaşı Donald Tusk ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Bu yıl, aramızdaki ilişkilerde, dostluk anlaşması olarak 90. yıl dönümünü kutluyoruz. Ayrıca 2014 yılı ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 600. yıl dönümü olması açısından büyük önem arz ediyor. Sayın (Cumhurbaşkanı) Komoroski´nin Mart 2014´deki ziyaretinde 600. yıl dönümüyle ilgili kutlamalar başlamış olacak" dedi. Diplomatik ilişkilerin 600. yıl dönümü ile ilgili kurumların karşılıklı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, "İnanıyorum ki, 2014´te bu etkinlikler her iki ülke halkları arasında farklı gelişmelere neden olacaktır" dedi.

‘Ticaret hacmi 10 milyar $’a çıkmalı’
Öte yandan, Polonya’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Aramızdaki ticaret hacmi olması gereken noktada mı? Orası olması gereken noktada değil. 5 milyar doları, Polonya ve Türkiye´nin potansiyeli noktasında çok çok düşük görüyoruz. Planladığımız 7 milyarı, süratle 10 milyar dolar seviyesine çıkarmamız gerekir. O yüzden bugün iş adamlarımızın yapacakları görüşmeler ve atacakları adımların çok, çok önemli olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın Polonya ziyaretine, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Ankara Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ve Dış Politika Danışmanı İbrahim Kalın, Büyükelçi Yusuf Ziya Özcan, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile geniş bir iş adamı heyeti katılıyor.