EN

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerin 600. yılı: Türkiye’de Polonya rüzgârı esti


Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları kapsamında, 19 film gösterimi, 34 tiyatro oyunu, 5 tasarım etkinliği, 23 klasik müzik konseri, 45 caz ve aktüel müzik konseri, 30 görsel sanatlar etkinliği sanatseverlerle buluştu. 2014 boyunca 11 şehirde, Polonya ve Türkiye´den 44 kültür kurumunun işbirliği ile düzenlenen etkinlikler, ortalama 800 bin izleyiciye ulaştı.

Devamını Göster »
Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen kültür programı tamamlanıyor. 11 şehirde, Polonya ve Türkiye´den 44 kültür kurumunun işbirliği ile düzenlenen ve ortalama 800 bin izleyiciye ulaşan yaklaşık 160 etkinlik, senenin kültür ve sanat gündeminde önemli yer tuttu.

Görsel sanatlar, sahne sanatları, gastronomi, tasarım, film, güncel müzik, klasik müzik alanlarında zengin ve renkli bir yelpazeden oluşan kültür programı sayesinde Türkiyeli sanatseverler, aralarında caz saksafoncusu Tomasz Stanko, çağdaş Polonya tiyatrosunun yönetmeni Grzegorz Jarzyna, sinema yönetmeni Krzysztof Zanussi, şef ve besteci Krzysztof Penderecki´nin bulunduğu Polonyalı sanatçı ve yönetmenle tanışma fırsatı buldu. Program boyunca, sanatseverler Krzysztof Kieslowski, Andrzej Wajda, Roman Polanski gibi ünlü isimlerin yapıtlarıyla da buluştu.

Programda en çok göze çarpan etkinlikler, Ankara ve İstanbul´da gerçekleştirilen Polonya poster sergileri oldu. Sergileri, 66 bin ziyaretçi gezdi. Sakıp Sabancı Müzesi´nde Mart ve Haziran aylarında düzenlenen "Uzak Komşu Yakın Anılar-Türkiye ile Polonya İlişkilerinin 600 Yılı" sergisi, 41 bin 429 ziyaretçi sayısı ile büyük ilgi çeken etkinliklerden bir diğeri oldu. Türkiye ve Polonya´nın 39 önemli kurumunun koleksiyonlarından toplanan 480 eserin yer aldığı sergi, iki ülkenin ortak geçmişini gözler önüne serdi. Bu etkinliklerin yanı sıra, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya´da farklı festivaller çerçevesinde gerçekleştirilen klasik müzik konserlerinde 9 bin izleyici, Polonyalı müzisyenleri dinledi. İstanbul Modern´de Şubat ayında gerçekleşen, "Kieslowski Hakkında Her Şey" adlı film gösterimleri, 2 bin 500 izleyici ile en çok ilgi gören etkinlikler arasındaydı.

Kutlamalar, Türkiye ve Polonya´dan pek çok kurumun iş birliği kurmalarına fırsat verdi. Türkiye´den Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, SALT, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İKSEV, Depo, CerModern, Akbank Sanat, Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi´nin, Polonya´dan ise Varşova Ulusal Müzesi, Varşova Modern Sanatlar Müzesi, Gdansk Ulusal Müzesi, Heleny Modrzejewskiej Tiyatrosu, Baltık Dans Tiyatrosu, TR Warszawa, Jana Kochanowskiego Opolu Tiyatrosu, Sinfonia Varsovia Orkestrası, Arte dei Suonatori Vakfı, Winnie Kukla ve Aktör Tiyatrosu ile Varşova Edebiyat Müzesi´nin aralarında bulunduğu kurumlar sayısız festival, konser, sergi, tiyatro, film gösterimine imza attı.

Etkinlikler Ocak ayında devam edecek
Program, Polonya sanatını yakından tanımak isteyenler için Ocak ayında da 3 sergi ile devam edecek. Pera Müzesi´nde açılan "Polonya Sanatında Oryantalizm" sergisi, 18 Ocak´a kadar devam edecek. Salt Galata´da açılan Sebastian Cichocki ve Galit Eilat küratörlüğünde gerçekleşen "Karanlıkta Gökkuşağı" sergisi, 17 Ocak´a kadar görülebilecek. "Tomek Sikora Fotoğrafları´nda Chopin´in Polonyası" sergisi ise İstanbul Fotoğraf Müzesi´nde 2 Ocak´a kadar açık kalacak.