EN

‘Türkiye-Pakistan Gençlik Köprüsü Programı’ 25 gencin katılımıyla düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Gençlik Köprüsü Programı’ kapsamında Pakistan’dan 25 kişilik bir heyeti 17-22 Mart 2015 tarihleri arasında Türkiye’de ağırladık.

Devamını Göster »

Paneller, çalıştaylar, resmi ziyaretler ve sosyal etkinlikleri kapsayan 5 günlük program kapsamında, Pakistanlı genç akademisyenler, lisansüstü öğrencileri ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinden oluşan 25 kişilik Gençlik Heyeti, Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulundu.

Gençlik heyeti, programın ilk ayağı olan Ankara´da Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından kabul edildi. Kılıç, Pakistanlı gençlere Bakanlığın gençlik programları hakkında bilgi verdi. Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi´ni (ORSAM) ziyaret eden heyete, Türk Dış Politikası ve Ortadoğu´ başlıklı bir sunum yapıldı. ORSAM´ın ardından Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´na geçen Pakistanlı gençler, kurumun faaliyetleri ile Türkiye Bursları hakkında bilgi sahibi oldu. Gençlik Heyeti, daha sonra Dışişleri Bakanlığı´nı ziyaret ederek Türk Dış Politikası ve Türkiye-Pakistan ikili ilişkileri konusunda bilgilendirildi. 

Türkiye- Pakistan Gençlik köprüsü programının üçüncü gününde katılımcılar Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı´nı (AFAD) ziyaret etti. Heyetin AFAD temasları kapsamında gençlere ´Türkiye´nin İnsani Yardımları´ ve ´Türkiye´deki Suriyeli Misafirler´ konularında bilgi verildi. AFAD´ın ardından Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´nı (TİKA) ziyaret eden Gençlik Heyetine, TİKA´nın kalkınma yardımları ve Pakistan´daki faaliyetleri hakkında bir sunum yapıldı. Heyet ayrıca,  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu´nu ziyaret ederek, Türkiye-Pakistan ilişkilerinin tarihi gelişimine ilişkin bilgi aldı. 

Gençlik heyeti ziyaretin dördüncü gününde TRT´yi ziyaret etti. TRT´nin farklı dillerde yaptığı yayınlar hakkında bilgi alan gençler, TRT Müzesini de gezme fırsatı buldu. Heyet,TRT ziyaretinin ardındanTürkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) geçerekTürkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Burhan Kayatürk´le görüştü. Heyet ayrıca, Polis Akademisi´nde ´Çözüm Süreci ve Demokratikleşme Açılımları´ konusunda bilgilendirildi.

Pakistan Gençlik Köprüsü Heyeti, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü´nü de ziyaret ederek, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile biraraya geldi. Haşimi, heyete Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu ve Türkiye´nin Asya politikasına ilişkin bir sunum yaptı. Görüşmeye Direktörlerimiz Gözde Kirişçioğlu ile Şimal Bulguroğlu da katıldı. 

Ankara temaslarının ardından İstanbul’a geçen Gençlik Heyeti, İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına da katılma fırsatı yakaladı. 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak Gençlik Köprüsü programları kapsamında bugüne kadar Tunus, Mısır, Libya, Nijer, Gabon, Senegal, Yemen, ABD, Filistin ve Balkan ülkeleri ve Polonya’dan gelen gençlik heyetlerini Türkiye’de ağırlandık.