EN

Türkiye-Nijer İlişkileri Konferansı, 1 Aralık’ta Niamey’de düzenlendi


Koordinatörlüğümüz ile Nijer-Türkiye Gençlik Platformu ortaklığında düzenlenen konferansta, Türkiye-Nijer ilişkileri ile ‘Yeni Türkiye, Yeni Afrika’ vizyonu masaya yatırıldı. Her iki ülkeden üst düzey katılımın olduğu konferansta, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, ‘Ortak bir geleceğe doğru: Afrika ve Türkiye’ başlıklı oturumda konuşma yaptı.

Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz tarafından Nisan 2013’te düzenlenen ‘Batı Afrika Gençlik Köprüsü’ programına katılan Nijerli gençler, Türkiye-Nijer Gençlik Platformu’nu kurdu. Ekim 2013’te kurulan Platform, iki ülke gençleri arasındaki ilişkiyi geliştirmenin yanı sıra Afrika genelindeki Türkiye algısı ile Türkiye’deki Afrika algısını güçlendirmeyi hedefliyor. Nijerli gençlerin bu girişimine destek veren Koordinatörlüğümüz, Türkiye-Nijer Gençlik Platformu ile birlikte, 1 Aralık’ta Nijer’in başkenti Niamey’de “Türkiye Nijer ilişkileri” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansa katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere, 1-2 Aralık 2013 tarihleri arasında Koordinatörümüz Haşimi’nin yanı sıra Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ile Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ümit Yazmacı ile Türk gazetecilerden oluşan bir heyet Nijer’e gitti.

1 Aralık günü Nijer Dışişleri Bakanlığında düzenlenen konferansa, Türkiye’den giden heyetin yanı sıra Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy da katıldı. Türkiye ile Nijer ilişkilerinin masaya yatırıldığı konferansa ev sahibi Nijer’i temsilen ise Nijer Gençlik ve Spor Bakanı Abdoulkarim Dan Malam, Ortaöğretim Bakanı Betty Aichatou Oumani, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Bakanı Ada Salisou, Agadez Sultanı Omarou İbrahim ile Nijer Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdürü Abdou Abarry katıldı. Konferansta ayrıca Türk ve Nijerli gazetecilerin yanı sıra aralarında Türkiye-Nijer Gençlik Platformu üyeleri ile Nijerli genç diplomatların yer aldığı 100’ün üzerinde genç de hazır bulundu.

‘Gençler başarının anahtarıdır’
Konferansın açılış oturumunda konuşan Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, iki ülke gençleri tarafından yapılan girişimlerin önemine dikkat çekerek, “Gençlerin yetiştirilmesi başarının anahtarıdır. Bu sebeple, Türkiye Nijer’e bu alanda destek sağlamaktadır” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez ise Nijer’i ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ““Biz kendimizi evimizde hissediyoruz. Nijerli gençler de Türkiye’de kendilerini evlerinde hissediyorlar. Biz buraya sizin gönüllerinizi kazanmaya geldik. Sizin başarınız bizim başarımızdır” diye konuştu.

Konferansın Nijer Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanı Prof. Dr. Mamadou Djibou, Prof. Dr. Aboubacar Adamaou, Dr. Issoufou Yahya ile Dr. Ümit Yazmacı’nın katılımıyla düzenlenen ilk oturumunda, iki ülke arasında akademik ve kültürel işbirliği imkânları ele alındı. Osmanlı döneminden bugüne Türkiye-Nijer ilişkilerinin farklı boyutlarıyla tartışıldığı bu oturumda ayrıca, Agadez’de yaşayan İstanbulewa’lar hakkında detaylı bir sunum yapıldı.

‘Nijer’le ilişkilerimiz Afrika politikamızın yansımasıdır’
Konferansın öğleden sonraki ‘Yeni Türkiye, Yeni Afrika’ başlıklı oturumunda ise ‘Afrika ile işbirliği için yeni bir fırsat: Nijer örneği’ ile ‘Ortak bir geleceğe doğru: Afrika ve Türkiye’ konuları masaya yatırıldı. Oturumun bu bölümünde Türkiye- Afrika ilişkilerinde son dönemde yaşanan büyük dönüşüme değinen Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Türkiye’nin dış politika vizyonu ile insani diplomasi faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Türkiye-Nijer ilişkilerindeki devamlılığa vurgu yapan Haşimi, “Türkiye dün buradaydı; bugün burada; yarın da burada olacak. Nijer’le ilişkilerimiz bütün kurumlarımızla beraber Afrika vizyonumuzun yansımasıdır ”diye konuştu. Türkiye-Nijer Gençlik Platformu kurucularını girişimlerinden ötürü tebrik eden Haşimi, “Nijerli gençler kendilerine güvenleri ile diğer gençlere örnek oluyorlar. Kurulan platform iki ülke gençlerinin tecrübe paylaşımına büyük destek sağlayacak” dedi. Aynı oturumda söz alan YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Türkiye’deki öğrenci değişim programları ve Türkiye Bursları ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Prof. Issoufou Yahaya ise, ´Türk ve Nijer halkları arasındaki tarihi ilişkiler´ konulu bir sunum yaptı.

Türk heyetinin Nijer programının ikinci gününde ise resmi ziyaretler yapıldı. Ziyaret kapsamında heyetin ilk durağı Nijer Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Türk heyetini makamında ağırlayan Nijer Gençlik ve Spor Bakanı Malam, Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren iki gençlik merkezini gezdirdi. Türkiye-Nijer arasında gençlik merkezleri konusunda işbirliği imkânlarının ele alındığı görüşmelerde, Nijer’in gençlik politikalarını belirleyen kurumların yetkilileri, Gençlik örgütü temsilcileri ve üst düzey bürokratlar da hazır bulundu.

Nijer Başbakanı ziyaret edildi
Nijer Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ardından Nijer Başbakanı Brigi Rafini makamında ziyaret edildi. Görüşmede Başbakan Rafini, düzenlenen konferanstan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gençlik platformu kurulmasının Türk-Nijer ilişkilerine büyük katkı sağlayacağını söyledi. İki ülke ilişkilerinin geldiği aşamadan memnuniyet duyduğunu belirten Rafini, “İlişkileri güçlendirme yolunda atılan tüm adımları destekliyorum” dedi.

Program kapsamında Nijer Yükseköğretim Bakanı Osman Abdou ile Ortaöğretim Bakanı Betty Aichatou Oumani de makamında ziyaret edildi. Görüşmelerde öğrenci değişim programları konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Resmi görüşmeler kapsamında, Nijer Dışişleri Bakan Yardımcısı Sani Mariama Moussa da ziyaret edildi. Görüşmede, Türkiye-Nijer ilişkilerinde dış politika gündemi ele alındı. Program kapsamında ayrıca, Niamey Üniversitesi ile Niamey Elit Enstitüsü ziyaret edildi.

Türkiye-Nijer İlişkileri
Nijer ile ilk diplomatik ilişki 1966 yılında tesis edildi. Uzun süre sınırlı seviyede kalan siyasi ve ekonomik ilişkiler, Afrika’ya açılım politikası çerçevesinde hız kazandı ve Türkiye´nin Niamey Büyükelçiliği 3 Ocak 2012’de faaliyetine başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gabon, Nijer ve Senegal’i kapsayan bir batı Afrika turu çerçevesinde 8-9 Ocak 2013 tarihlerinde Nijer’i ziyaret etti. Başbakanımız, Nijer Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin yanı sıra ziyaret vesilesiyle düzenlenen iş forumuna da katıldı. Bu çerçevede birçok anlaşma imzalandı.

İkili ekonomik ilişkiler son dönemde büyük bir ivme kazandı. 2004 yılında 3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen Türkiye-Nijer ticaret hacmi 2012 sonu itibariyle 13 katına çıktı ve 39 milyon dolar seviyesine ulaştı.

TİKA Niamey Ofisi ülkede eğitim, sağlık, tarım ve birçok alanda kalkınma projeleri ve yardım faaliyetleri yürütüyor. Türk Hava Yolları Niamey seferlerine 15 Aralık 2012’de başladı. Haftada üç defa gerçekleştirilen seferlerin İstanbul-Niamey ayağı doğrudan, Niamey-İstanbul dönüşü ise Vagadugu bağlantılı şekilde yapılıyor.

BASIN YANSIMALARI 

Rabia´nın umudu Türk okulunda

Yeni Şafak - 03.12.2013

yenisafak.com.tr/aktuel-haber/rabianin-umudu-turk-okulunda-04.12.2013-589353

Nijerli bir Tuareg olan Rabia Tagallifit´in hayatı tesadüf eseri duyarak öğrendiği Türk okuluna giriş sınavıyla değişti. Sazlık ve çalılardan yapılan evde 5 kişilik ailesiyle yaşayan Rabia, şimdi burslu okuduğu okulda doktor olmaya hazırlanıyor.
Nijer´in başkenti Niamey´deki 2 Türk okulundan biri olan Assama Derneği ve TİKA´nın ortaklaşa eğitim hizmetini yürüttüğü Mevlana Frankoarab Okulu, hem yıllık 200 dolar gibi cüzi bir miktarda öğrenci okutuyor hem de burslu öğrenci kabul ediyor. Okula burslu girenlerden biri de Rabia Tagallifit. Rabia, çalılıklardan ve sazlardan yapılmış bir evde yaşıyor.

DOKTOR OLMAYA HAZIRLANIYOR
Rabia´nın babası Ahmad Tagallifit, Rabia´nın iki kardeşinin de okula gitme yaşı geldiğinde okuması için çabalayacağını söylüyor. Bir arazide gece bekçisi olarak çalıştığını söyleyen baba Tagallifit, ´Hem ailemizin hem de ülkemizin en önemli sıkıntısı olan sağlık problemlerini gidermesi için doktor olmasını istiyorum. Türkiye ya da başka bir Müslüman ülkede üniversite okumasını istiyorum´ dedi.

Türkiye bizim ağabeyimiz

Yeni Şafak- 06.12.2013
yenisafak.com.tr/politika-haber/turkiye-bizim-agabeyimiz-06.12.2013-590200
www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/282401/nijerden-turkiyeye-tesekkur

Dünya gelişmişlik indekslerinde her zaman alt sıralarda yer alan fakirliğin ülkesi Nijer, Türkiye´nin yardımlarıyla sıkıntılarını unutmaya başlıyor. Başbakan Erdoğan´ın geçtiğimiz ocak ayında bu ülkeye yaptığı ziyaretle bir üst seviyeye geçti. Ziyaretten sonra iki ülke arasında yaşanan gelişmeleri ve ilişkileri Yeni Şafak´a değerlendiren Nijer Başbakanı Brigi Rafini ve kendilerini ´Osmanlı´ olarak nitelendiren Agadez´deki İstanbulevaların sultanı İbrahim Umaru, Türkiye´nin ağabeyleri olduğunu belirtti.

HER YERDE İZİNİZ VAR
´Nijer´in her yerinde Türklerin izlerine rastlayabilirsiniz´ diyen Nijer Başbakanı Brigi Rafini, tarihte var olan Türk - Nijer ilişkilerinin Başbakan Erdoğan´ın ziyaretiyle yeniden hayata geçirildiğini söyledi. Rafini, ´Tüm bu kültürel ve tarihsel yakınlığı işbirliğine dönüştürmeliyiz. Türkiye´nin birikimden faydalanmak istiyoruz. Özellikle kültür alanında. Türkiye´ye gönüllerimiz de sonuna kadar açık´ dedi.

DESTEK BEKLİYORUZ
Agadez Sultanı İbrahim Umaru da ´Türkiye ile kültür, eğitim ve tarım alanında daha fazla ortak çalışma yapmak istiyoruz. Agadez´in tarım ve yer altı çalışmalarının geliştirilmesi için de Türkiye´den destek bekliyoruz´ dedi.

Hedef Sahraaltı Afrika

Yeni Şafak- 11.12.2013
yenisafak.com.tr/gundem-haber/hedef-sahraalti-afrika-13.12.2013-592365

Son 10 yılda Afrika´nın eğitim, sağlık, barınma ve gıda gibi ihtiyacını karşılamak için kıtanın dört bir yanına giden Türk kurumlar ve STK´ların Türkiye´nin çok boyutlu dış politikası doğrultusunda çalıştığını söyleyen Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü (KDK) Cemalettin Haşimi, Türkiye´nin STK ve devlet kurumları aracılığıyla bu bölgelerde siyasi ve kültürel işbirliğini derinleştirdiğini söyledi. Türkiye´nin uzun yıllar unuttuğu Afrika´ya son 10 yılda daha büyük bir ehemmiyet gösterdiğini ifade eden Haşimi;

GÖZ ARDI EDEMEYİZ
´Afrika´yı göz ardı eden bir Türkiye, ne siyasi açıdan ne ahlaki açıdan ne de ekonomik ilişkiler açısından dünya siyasetinde söz söyleyebilir. Türkiye´nin böyle bir tarihe ve geleceğe sahip bir bölgeyi göz ardı etmesi düşünülemez´ şeklinde konuştu. Haşimi önümüzdeki dönemde de hedefimiz Sahraaltı Afrika ülkeleri dedi.

Başbakan Türk heyetini ağırladı

Le Sahel- 02.12.2013
www.lesahel.org/index.php/component/k2/item/4617-le-chef-du-gouvernement-re%C3%A7oit-une-d%C3%A9l%C3%A9gation-turque
nigerdiaspora.info/index.php/les-nouvelles-du-pays/environnement-niger/item/65765-le-chef-du-gouvernement-recoit-une-delegation-turque
news.aniamey.com/p/7117.html

Başbakan Brigi Rafini Pazartesi günü öğleden sonra Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez başkanlığındaki bir heyeti huzurunda ağırladı. Görüşmeye Türkiye Cumhuriyeti Nijer Büyükelçisi Hasan Ulusoy da katıldı.

Görüşme sonrasında Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Nijer Başbakanı ile ikili ilişkiler üzerine bir görüşme yaptıklarını ve özellikle de gençlik ve spor alanlarında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez “İki ülke gençleri arasında kurulan platform vasıtasıyla Nijer gençliğinin imkânlarının iyileştirilmesi konusunda görüşmek için geldik” dedi.

Bu çerçevede Hakyemez, Türk heyetinin Türkiye Nijer İlişkileri Konferansı düzenlediğini ve işbirliğinin iki toplumun en önemli unsuru olan gençler vasıtasıyla geliştirilmesi konusunda Nijer kurumlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Nijer-Türkiye İlişkileri Konferansı

L’Enquêteur- 04.12.2013

Dışişleri Bakanlığı Sani Bako Salonu’nda geçen Pazar günü Türkiye-Nijer ilişkilerine dair önemli bir konferans düzenlendi. Nijer-Türk Gençlik Platformu (PFJNT) ile Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün (KDK) ortak girişimiyle düzenlenen konferansa iki ülkeden üst düzey yetkililer, diplomatlar ve gençlerin katılımıyla yapıldı. PFJNT, geçen Nisan ayında KDK tarafından düzenlenen ‘Batı Afrika Gençlik Köprüsü’ programıyla Türkiye’ye giden Nijerli gençler tarafından iki ülke gençleri arasındaki etkileşimi güçlendirmek amacıyla kuruldu. PFJNT Koordinatörü, konferansın açılışında yaptığı konuşmada başta Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Hasan Ulusoy olmak üzere Türk yetkililere yardım ve desteklerinden ötürü teşekkür etti. Konferansta, iki ülke halkları arasındaki tarihi bağlar, akademik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi, Türkiye ile Nijer arasındaki işbirliği imkânları tartışıldı.

Nijer-Türkiye İşbirliği

Le Temoin-05.12.2013

Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Nijer ziyareti sırasında, ülkenin önde gelen dergilerinden Le Temoin’a röportaj verdi. Derginin Türkiye-Nijer ilişkilerine dair sorularını yanıtlayan Haşimi, “Nijer ve diğer Afrika ülkeleriyle olan ilişkilerimiz sadece ekonomik değil, ilişkilerimizin temelinde insani diplomasi yer alıyor” dedi. Nijer’i ziyeret etmekten duyduğu memnuniyetin altını çizen Haşimi, “Nijer toplumunun çeşitli kesimlerinden insanlarla biraraya gelip, fikir alışverişinde bulunma imkanı bulduk” diye konuştu. Türkiye’nin Nijer ile ikili ilişkilerine büyük önem verdiğini belirten Haşimi, “İlişkilerimiz ‘kazan-kazan’ anlayışına dayalı işbirliği temelinde yürüyor” ifadelerini kullandı.


TV YAYINLARI
TRT TÜRK
1- Türkiye-Nijer Dostluk Köprüsü, 4.12.2013, 11:17:25 (2:52)
tvarsivi.com/player.php

2- Detay Haber, 5.12.2013, 15:00:16 (26:35)
tvarsivi.com/player.php

3- Nijer Ülke Raporu, 10.12.2013 16:21:00 (19:30)
tvarsivi.com/player.php