EN

Türkiye, Nepal, Yemen ve Myanmar’da insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor


İnsani yardım alanında dünyanın ‘en cömert ülkesi’ unvanını taşıyan Türkiye, deprem felaketinin yaşandığı Nepal ile çatışmalar nedeniyle insani krizin yaşandığı Yemen’e yardım eli uzatıyor. Myanmar’da ise şiddet olaylarından kaçan Arakanlı mültecilere yardım için harekete geçildi.

Devamını Göster »
Nepal’in Pokhara bölgesinde 25 Nisan 2015’te meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde 8 bin 129 kişi hayatını kaybetti, 17 bin 866 kişi ise yaralandı. Son 80 yılın en şiddetli depremini yaşayan Nepal, yaralarını sarma fırsatı bulamadan 12 Mayıs 2015’te 7,3 büyüklüğündeki depremle yeniden sarsıldı. İlk depremin yaşanmasından 8 dakika sonra yardım için harekete geçen Türkiye, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda STK’ların da desteğiyle depremden bir gün sonra 70 kişilik ekiple afet bölgesinde çalışmalara başladı. İlk ekibin ardından bölgeye ulaşan ilave ekiplerle afet bölgesinde görev yapan Türk arama-kurtarma ve yardım personelinin sayısı 101’e ulaştı. AFAD koordinasyonunda afet bölgesinde faaliyet yürüten kurum ve STK’lar arasında, Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Türk Kızılayı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), GEA, Yeryüzü Doktorları, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ile SAR arama-kurtarma ekipleri yer aldı.

50 yataklı sahra hastanesi kuruldu
AFAD arama ve kurtarma ekipleri Katmandu yakınlarında yapılan çalışmada 3 kişiyi ölü olarak enkazdan çıkarırken, GEA tarafından 26 Nisan’da Baktapur bölgesinde yürütülen çalışmada 1 kişi yaralı olarak kurtarıldı. İnsani yardım çalışmaları kapsamında ise ilk etapta Türk Kızılayı bin battaniye ile 320 gıda kolisini bölgeye ulaştırdı. AFAD tarafından temin edilen ve ilaç, gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan 16 tonluk insani yardım malzemesi ise 29 Nisan 2015 tarihinde Katmandu’ya ulaştı. 20 Mayıs 2015 günü de AFAD tarafından Nepal’e gönderilen 4 tonluk insani yardım malzemesi afet bölgesine ulaştı. Diğer yandan Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi tarafından Baktapur’da 50 yataklı sahra hastanesi kuruldu. Bölgede yardım çalışmaları yürüten STK´lar arasında yer alan İHH tarafından ise, yerelden temin edilen 150 bin dolar tutarında ağırlıklı olarak gıda ve hijyen malzemesinden oluşan insani yardım malzemesinin dağıtıldı.

Türk Kızılayı yardım kampanyası başlattı
Nepal’deki yardım çalışmalarına katkıda bulunmak isteyenler için Türk Kızılayı tarafından yardım kampanyası başlatıldı. Türkiye Diyanet Vakfı´nın (TDV) da bölgeye insani yardım ekibi gönderdiği bildirildi. Vakıftan yapılan açıklamada, ilk etapta battaniye, çadır ve temel gıda maddelerinden oluşan yardım malzemelerinin deprem mağdurlarına ulaştırılmasına öncelik verildiği, ilerleyen zamanlarda da yıkılan camiler için çalışma yapılacağı ifade edildi.

Nepal’de 39 bölgede yaklaşık 8 milyon insanın depremden etkilendiği, 4,2 milyon kişinin su ve hijyen desteğine, 1,4 milyondan fazla insanın ise gıdaya ihtiyacı olduğu, 2,8 milyon insanın yerlerinden edildiği, 288 bin evin yıkıldığı 254 bin evin ise hasar gördüğü tahmin ediliyor. Türkiye depremden sonra Nepal’e ulaşan 5’inci ülke olurken, arama-kurtarma çalışmalarına katılan 22 ülkeden biri konumunda. Hâlihazırda afet bölgesinde Türk Kızılayı ve İHH’dan 10 kişilik bir yardım ekibi faaliyetlerini sürdürüyor.

Yemen’e 150 bin dolarlık yardım
İç karışıklıkların sürdüğü Yemen’de ise büyük bir insani kriz yaşanıyor. Ülkede ilaç, tıbbi malzeme, gıda, su, yakıt başta olmak üzere birçok malzemeye ihtiyaç duyuluyor. Bu kapsamda harekete geçen Türkiye, ülkedeki güvenlik durumunu gözeterek ayni yardımların tedarik edileceği en yakın ülke olarak Cibuti’yi belirledi. AFAD tarafından Cibuti’ye gönderilen 3 kişilik ekip 18 Mayıs 2015 tarihinden beri çalışmalarını sürdürüyor. AFAD, Yemen halkına yaklaşık 150 bin dolar tutarında 2 bin 400 gıda kolisi gönderiyor. Yardımların bir kısmı, Cibuti´ye sığınan Yemen vatandaşlarına; kalan bölümü ise Yemen´e ulaştırılmak üzere, Cibuti´de kurulan Birleşmiş Milletler lojistik merkezine teslim edilecek.

6 bin mülteci mahsur kaldı
Öte yandan, Myanmar’ın Arakan bölgesinde 2012’den beri şiddet olaylarının hedefi haline gelen ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “eziyet gören dini azınlık” olarak kabul edilen Müslümanların yaşadıkları insani kriz de devam ediyor. Uluslararası Göç Örgütü’nden (IOM) alınan bilgilere göre, Arakan’dan kaçan yaklaşık 6 bin mülteci Andaman denizindeki 6 gemide mahsur kaldı. Gemi mürettebatının terk edilmesi nedeniyle mülteciler açlık ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya. 10 mültecinin bu şartlara dayanamayarak hayatını kaybettiği bildirildi. Söz konusu mültecilerden yaklaşık 230’u Tayland, yaklaşık bin 500’ü Malezya ve Endonezya tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Andaman denizinde çeşitli teknelerde mahsur kalan binlerce mültecinin trajedisine ivedi şekilde çözüm bulmak için bölgesel ve uluslararası düzeydeki girişimler sürüyor. Türkiye, gerçekleştirdiği temaslar kapsamında, IOM ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin mültecilere yönelik insani yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere 1 milyon dolar tutarında katkıda bulunacağını taahhüt etti. Türkiye ayrıca, denizde mahsur kalan mültecilere doğrudan yardım ulaştırabilmek için bir insani yardım operasyonu düzenlenmesi imkânlarını da araştırıyor.