EN

Türkiye – İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kuruldu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İran’ın başkenti Tahran’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiri imzalandı.

Devamını Göster »
Başbakan Erdoğan’ın İran’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmesinde Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulmasına ilişkin ortak bildiri imzalandı. Konseyin ilk toplantısının İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında yapılması planlanıyor. Bu arada, Başbakan Erdoğan’ın, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmesi esnasında iki ülke arasında çeşitli alanlarda ikili işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Başbakan Erdoğan’a İran ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da eşlik ediyor.

Türkiye ile İran arasında kurulacak olan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi ile Türkiye’nin Ortak Bakanlar Kurulu yaptığı ülke sayısı da 16’ya çıkıyor.

Türkiye’nin Ortak Bakanlar Kurulu toplantıları düzenlediği ülkelere ilişkin ayrıntılı bilgi için: kdk.gov.tr/sayilarla/yuksek-duzeyli-isbirligi-mekanizmalari/8