EN

Türkiye ile Macaristan arasında YDSK kuruldu


Türkiye ile Macaristan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) kuruldu. Başbakan Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Orban liderliğinde Ankara’da yapılan toplantıda, YDSK kurulmasına ilişkin anlaşmanın yanı sıra çeşitli alanlarda 14 anlaşma imzalandı. Bununla, Türkiye’nin Ortak Bakanlar Kurulu yaptığı ülke sayısı da 15’e çıktı.

Devamını Göster »
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Victor Orban, 18 Aralık 2013’te Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) kurulması hakkındaki ortak siyasi bildiriyi imzaladı. Erdoğan ve Orban liderliğinde yapılan görüşmelerde ayrıca, iki ülke arasında işadamlarına vize kolaylığı sağlayan anlaşmalar, çevre, enerji, ormancılık, su işleri, kültür, eğitim ve medya alanlarına ilişkin 14 anlaşma da imzalandı.

Anadolu Ajansı ile Macar Ulusal Haber Ajansı ve Medya Hizmet Desteği ve Varlık Yönetim Fonu arasında işbirliği anlaşması da Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk ile Macar Ulusal Haber Ajansı CEO’su Frenç Gazo tarafından imzalandı.

Macaristan’a uygulanan vize kalktı
İmza töreninin ardından yapılan basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, “Macaristan’la kurulan YDSK inanıyorum ki ilişkilerimizin ve işbirliğimizin daha ileri aşamalara taşınması için yararlı bir fırsat olmuştur. Bu çalışmalar neticesinde Macaristan’a uygulanan vize olayını artık biz Türkiye olarak kaldırıyoruz. Bundan sonra Macar halkının Türkiye’ye gelişi çok daha rahat olacaktır, bu da halklarımızın kaynaşmasına çok daha büyük katkıda bulunacaktır. Bu çerçevede bizim de işadamlarımız, sanatçılarımız, akademisyenlerimiz de rahatlıkla Macaristan’a gitme imkânı bulabileceklerdir. Bu önemli bir aşamadır” dedi.

Başbakan Erdoğan, Macar Başkanı Orban’ın 150 Türk öğrencisine Macaristan’da burslu ev sahipliği yapabileceklerini söylediğini anımsatarak, Türkiye olarak da Macar öğrencilere burs verebileceklerini dile getirdiklerini, bu konuda ilk adımın atıldığını kaydetti.