EN

Türkiye, Ebola’yla mücadelede Afrika’ya 150 tonluk ilaç yardımı gönderdi


Türkiye, Ebola ile mücadele kapsamında Gine, Liberya ve Sierra Leone´ye 150 tonluk ilaç ve tıbbi malzeme yardımında bulundu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Ümit ediyorum ki Ebola krizine karşı verdiğimiz mücadele, sadece hastalıkla mücadelenin değil Afrika´nın kara talihinin değiştirilmesi için de bir mücadelenin başlangıcı olsun" dedi.

Devamını Göster »
Türkiye´nin Ebola krizine karşı mücadele eden, bu mücadelede önde bulunan ülkelerden biri olarak yerini aldığını aktaran Kurtulmuş, "Türkiye´nin şu ana kadar yapmış olduğu yaklaşık 1, 5 milyon dolarlık bir yardım. 19 Ocak´ta Dışişleri Bakanlığının Birleşmiş Milletler Emanet Fonu ile yaptığı anlaşma çerçevesinde bu yardımın gerçekleştirilmesi süreci başladı" dedi.

‘Türkiye’ye teşekkür ediyoruz’
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 27 Ocak 2015’te ilk olarak 54 tonluk yardım malzemesi Gine’ye gönderildi. Konakri Havalimanı’nda Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Koutoub Moustapha Sano, Gine Sağlık Bakanı Remy Lamah’ın yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Konakri Büyükelçisi Vehbi Etsel Etensel, AFAD Basın Müşaviri Doğan Eşkinat ve Koordinatörlüğümüzü temsilen Emre Usta’nın katılımıyla bir yardım teslim töreni düzenlendi. Törende Türkiye Cumhuriyeti Konakri Büyükelçisi Etensel, Türkiye’nin Gine halkının yanında olmaya devam edeceğini ifade etti. Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Sano, dost ve kardeş Türk halkına, Gine halkını bu zor zamanında yalnız bırakmadığı için teşekkürlerini iletti. Sağlık Bakanı Lamah ise, Gine’de okulların yeni açıldığı dolayısıyla salgının okullarda yayılmasının önlenmesi açısından tıbbi malzemeye en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemde Türkiye’den yardım gelmesinin önemine vurgu yaptı.

29 Ocak 2015’te ise ikinci uçak kalan 100 tonluk ilaç ve tıbbi malzemeyi Sierra Leone ve Liberya’ya götürdü.Toplamda 154 tona ulaşan  bu yardımların maliyeti ise 4 milyonun üzerinde.

Gazeteci Heyeti Programı yapıldı
Afrika’daki Ebola’ya karşı yürütülen mücadeleyi yerinde izlemek ve bu hastalığa ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla Koordinatörlüğümüz ile AFAD işbirliğinde 26-29 Ocak 2015 tarihleri arasında Gine’de Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi. Programa, 360 televizyonundan 32. Gün ekibi, CNN Türk, Hürriyet ve Habertürk temsilcilerinden oluşan 6 gazeteci katıldı. Bu kapsamda Gineli yetkililer ve uluslararası sağlık birimleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapıldı. Gine Ebola Ulusal Koordinartörü Sakoba Keita toplantıda yaptığı açıklamada, Türk halkına Ebola ile mücadelede verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Ebola salgınının 12 aydan beri sürdüğünü belirten Keita, gerçeğin ötesinde bir panik oluştuğunu ifade ederek gelinen aşamada iyimser olduklarını kaydetti. Tıbbi malzeme konusundaki ihtiyaca değinen Keita, malzemelerin tek seferlik kullanıldığını ve Ebola devam ettiği sürece bu ihtiyacın sürdüğünü ifade etti.

Program kapsamında Türk gazeteciler, Medecins Sans Frontieres temsilcileriyle de görüştü. Medecins Sans Frontieres temsilcisi STK´ların Ebola´nın sonlandırılması konusunda deneyimli ekiplerle uzun zamandır sahada çalıştıklarını ifade etti. Birleşmiş Milletler bünyesinde Ebola ile mücadele eden kuruluşlarla da görüşüldü. Bu kapsamda öncelikle UNMEER (Birleşmiş Milletler Ebola Acil Müdahale Misyonu) Gine Büro Şefi Abdou Amy Dieng ziyaret edildi. Dieng, Ebola için dünyanın karşılaştığı en ciddi krizlerden biri ifadesini kullandı. UNMEER olarak optimist olduklarını ve halkın bilinçlenmesi ve ulusal ve uluslararası işbirliğiyle Ebolanın sonlandırılabileceğini söyledi.

UNMEER´daki görüşmenin ardından heyet, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Gine Ülke Temsilciliği tarafından kabul edildi. Gine ülke temsilcisi Jean Marie Dangou, DSÖ olarak ulusal ve uluslararası ortaklarla Ebola ile mücadelede işbirliğine vurgu yaptı. Gazeteci programı, öğleden sonra Gine’nin Coyah vilayetinde, Gine makamları tarafından kurulan Ebola Müdahale Merkezine gerçekleştirilen ziyaretle tamamlandı.