EN

Türkiye, düzensiz göçle mücadelede tüm imkanlarını seferber ediyor


Küresel düzeyde deniz üzerinden yapılan düzensiz göç olaylarında 2014 ve 2015 yılları arasında yüzde 400’lük bir artış gerçekleşti. İnsan hayatını önceleyen bir tutumla Türkiye, Sahil Güvenlik Komutanlığının çabalarıyla sadece 2015 yılında 50 bine yakın göçmeni sağ olarak kurtardı. Tüm Doğu Akdeniz’de yapılan kurtarma operasyonlarında ölüm oranı yüzde 1,6 iken, Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyonlarda ölüm oranı yüzde 0,1 seviyesinde.

Devamını Göster »
Suriyeli sığınmacıların Avrupa’da kapılarında yaşadığı sıkıntılarla uluslararası gündemin ilk sırasına çıkan düzensiz göç sorunu küresel istikararı tehdit eden en kritik meselelerden biri konumunda. ”Mülteci yüzyılı” olarak da adlandırılan günümüz koşullarında Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre, dünyada yaklaşık 50 milyondan fazla kişi mülteci statüsünde veya yerlerinden edilmiş durumda bulunuyor.

2015 itibariyle 2 milyona yakın sığınmacıya evsahipliği yapan Türkiye, dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi konumunda. Yine bu yılın verilerine göre, sığınmacı konusunda dünyanın en büyük kaynak ülkesi ise Suriye.

Dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi Türkiye
6 milyar dolarlık yardım
Coğrafi konumu itibariyle Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kavşak noktasında bulunan Türkiye, istikrarsızlık ve yoksulluğun hüküm sürdüğü bölgeler ile ekonomik gelişmişlik seviyesi yüksek bölgelerin kesişim noktasında yer alıyor. Küresel mülteci krizinin en önemli kaynak ülkeleri olan Suriye ve Irak ile Türkiye’nin toplamda 1295 kilometrelik kara sınırı bulunuyor. Bölgedeki şiddet sarmalından kara yoluyla kaçan sivillere ’açık kapı politikası’ uygulayan Türkiye, toplamda 2 milyona ulaşan Suriye ve Irak vatandaşına bugüne kadar 6 milyar dolarlık yardımda bulundu.

9 ayda 48.279 kişi kurtarıldı
Türkiye, düzensiz göç hareketiyle kara sınırlarının yanı sıra Akdeniz kıyılarında da büyük bir mücadele yürütüyor. Deniz üzerinden yapılan düzensiz göç olaylarında 2014 ve 2015 yılları arasında yaklaşık yüzde 400’lük artış gerçekleşti. İnsan hayatını önceleyen bir tutumla Türkiye, Sahil Güvenlik Komutanlığının çabalarıyla Türk Arama Kurtarma sahasında kurtarılan göçmen sayısı 2014’te 15 bin kişi iken; 1 Ocak-4 Eylül 2015 tarihleri arasında 1268 olayda, toplam 48.279 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarıldı.

Türk operasyonlarında ölüm oranı % 0,1
En yoğun düzensiz göçmen veren ülkeler Suriye, Afganistan, Myanmar ve Irak olarak sıralanırken, Türkiye, düzensiz göçle mücadelede tüm kaynaklarını seferber etmiş durumda. Türkiye tek başına, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ortaklaşa düzenlediği “TRITON” operasyonunda kullanılan gemi ve personel sayısından fazla gemi ve personel ile Ege ve Akdeniz’de mücadele ediyor. Avrupa ülkeleri ise bu konuda temel bir çözüm sunması muhtemel olan unsurlara odaklanmak yerine sınırdan geri gönderme, denizde engelleme ve benzeri gibi geçici bir nitelik arz eden kolluk tedbirlerine ağırlık veriyor. Tüm Doğu Akdeniz’de yapılan operasyonlarda ölüm oranı yüzde 1,6 iken, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın gerçekleştirdiği operasyonlarda ölüm oranı yüzde 0,1.

Türk Sahil Güvenliğinin Doğu Akdeniz’de düzenlediği operasyonlar sayesinde Doğu Akdeniz göç rotası Ege’ye kaydı. Buna ek olarak, yasadışı göçmen taşıyan ve seyahat sırasında personeli tarafından terkedilen “Hayalet Gemiler” sorunu da sıfıra indi.
Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre 2015 yılının ilk 8 ayında yaklaşık 280 bin düzensiz göçmen Akdeniz’i geçti. Göçmenlerden 2.373’ü nu tehlikeli yolculuk sırasında hayatını kaybetti. Ancak bu can kayıplarının neredeyse tamamı Türkiye’nin bulunduğu Doğu Akdeniz bölgesinde değil, Libya, Tunus üzerinden Malta, İtalya’ya yönelen düzensiz göç hareketleri esnasında gerçekleşti.Not: Veriler 4 Eylül 2015 tarihine aittir.