EN

Türkiye, dünyanın en prestijli sanat festivalinde konuk ülke oluyor


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Europalia arasında, Europalia Turkey 2015-2016 Çerçeve Anlaşması imzalandı. Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Europalia Uluslararası Kültür ve Sanat Festivaline ilişkin, "Binlerce yıllık köklü kültürümüzün geleneksel ve modern unsurlarının, sahip olduğumuz renklerin bütününün yüzlerce sanatsal etkinlikle icra edilip tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz" dedi.

Devamını Göster »
Dünyanın en prestijli sanat festivali olarak kabul gören Europalia’nın 2015-2016 organizasyonunda konuk ülke Türkiye oluyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Europalia Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali heyetini kabul etti. Bakan Çelik konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Europalia arasında, Europalia Turkey 2015-2016 Çerçeve Anlaşması´nın imzalanmasından ötürü büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, "Binlerce yıllık köklü kültürümüzün geleneksel ve modern unsurlarının, sahip olduğumuz renklerin bütününün yüzlerce sanatsal etkinlikle icra edilip tanıtılacağı bu projenin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz" dedi. 
 
Çelik´in açıklamasında, 1969 yılından beri, iki yılda bir Ekim-Ocak ayları arasında Brüksel merkezli olarak Avrupa’nın muhtelif şehirlerinde düzenlenen Europalia Festivali´nin Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat organizasyonlarından biri olduğu belirtildi. Çelik, sinemadan tiyatroya, edebiyattan müziğe, el sanatlarından gastronomiye, müzecilikten kütüphaneciliğe kadar birçok alanda sergilenecek özgün performanslarla sadece sanata değil, aynı zamanda milletlerin kardeşliğine ve dünya barışına dair önemli mesajlar verebilecekleri inancında olduklarını belirtti.

´Türk kültürünü görmek isteyecekler´
Bakanlığın koordinatörlüğünde yürütülecek bu projede Türkiye´yi Erman Ilıcak´ın temsil edeceğini aktaran Çelik, projenin sanat küratörlüğünü ise Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman´ın üstleneceğini bildirdi. Çelik, projede yaklaşık 18 ay kadar sürecek bir sürece girecekleri bilgisini vererek, desteği geçen herkese teşekkür etti.
 
Europalia Genel Komiseri Luc Bertrand da Türk kültürünün çok etkileyici olduğunu bildiklerini belirterek, bunu herkesin görmek isteyeceğini düşündüklerini ifade etti. Bu nedenle katılımın yüksek olacağını vurgulayan Bertrand "Europalia, bir ülkenin kendisine tanıtması mevcudiyetini hissettirmesi açısından gerçekten çok iyi bir platformdur" değerlendirmesinde bulundu.