EN

‘Türkiye Bursları’ projesiyle Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrencilerin mezuniyet töreni Ankara’da yapıldı


Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hayata geçirilen ‘Türkiye Bursları’ programının desteğiyle Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenciler için Ankara’da mezuniyet töreni yapıldı. 2013-2014 öğretim yılında, bin 225´i Türkiye Burslusu olmak üzere toplam 3 bin 200 uluslararası öğrenci, Türk üniversitelerinden mezun olurken; törene katılan Başbakan Yardımcısı İşler, "Son 10 yıllık dönemde ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı yüzde 75 arttı. Bu durum; Türkiye´nin Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar ve Ortadoğu´nun bir eğitim üssü olduğunun en somut işaretidir" dedi.

Devamını Göster »
‘Üçüncü Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından, 18 Haziran 2014’te ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı´nda düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler törene katılarak ‘Türkiye Bursları’ projesiyle ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrencilerin mezuniyet sevincine ortak oldu. Törende bir konuşma yapan İşler, gençlerin ailelerine Türkiye eğitim sistemine ve Türk insanının ev sahipliğine güvenmelerinden dolayı teşekkürlerini ileterek, "Ülkemizde eğitim gördüğünüz bu yıllar, Türkiye tarihi açısından çok kritik yıllardı. Her alanda devrim niteliğinde düzenlemelerin, iyileştirmelerin yapıldığı yıllardı" dedi.

‘Türkiye, eğitim üssü oldu’
Türkiye’de yaşanan değişimin izlerinin uluslararası eğitim alanında da görüldüğünü belirteren İşler, “Üç yıl içerisinde ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı neredeyse iki kat artmıştır. Son on yıllık dönem değerlendirildiğinde ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısının yüzde 75 oranında arttığını görüyoruz. Açıkça ifade ediyorum ki bu durum, Türkiye´nin Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar ve Ortadoğu´nun bir eğitim üssü, bir eğitim merkezi olduğunun en somut işaretidir" diye konuştu.

Geçen yıl Türkiye Bursları Lisans Programlarına başvuru yapanların sayısı 31 bin iken bu sayının 2014´te yaklaşık yüzde 50´lik bir artışla 45 bin 500´e çıktığına dikkati çeken İşler, yine aynı şeklide lisansüstü programlara başvuranların sayısının da geçen yıla göre yüzde 50 artışla 24 binden 36 bine ulaştığını aktardı.

176 ülkeden 82 bin başvuru
İşler, "Bu yıl toplamda 176 ülkeden 82 bin öğrenci Türkiye Burslarına başvuruda bulunmuştur. Bu yıl, bin 225´i Türkiye burslusu olmak üzere toplam 3 bin 200 uluslararası öğrenci Türk üniversitelerinden mezun oluyor" diye konuştu. "Büyük bir iftiharla söylüyorum ki bu yıl mezun olan öğrencilerin 700´ünün ortalaması 4 üzerinden 3´ün, yaklaşık 300 tanesinin ortalaması ise 3,5´in üzerindedir. Bu öğrencilerden birçoğu okullarında bölüm ya da sınıf birincisi olarak mezun olmaktadırlar" diyen İşler, Türkiye Bursları kapsamında yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin ilk grubunun da bu yıl mezun olduğunu dile getirdi.

‘Öğrencileri özenle seçiyoruz’
YTB Başkanı Kudret Bülbül ise 3 bin 200 öğrencinin mezuniyet coşkusuna katıldığını belirterek, son 3 yılda yaptıkları stratejik değişikliklerin burs başvuru sayısını artırmanın yanında nitelikli öğrenci sayısında da artışa neden olduğunu söyledi. Öğrencileri özen ve dikkatle seçtiklerine de işaret eden Bülbül, öğrencilere Türkiye´yi tanıtmak adına çeşitli oryantasyon ve kültürel içerikli programlar düzenlediklerini anımsattı. Mezun olan öğrencilerin alanlarında başarılı olduklarına vurgu yapan Bülbül, Türkiye´nin dünyanın pek çok yerinden çok sayıda öğrenci için cazibe merkezi olduğunu kaydetti.

‘Hem dünyayı hem Türkiye’yi tanıdım’
Mezun öğrenciler adında konuşan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Gana uyruklu Muhammet Sanusi Adams da yüksek lisans eğitimini tamamladığı bölümünün en iyi öğrencisi seçilme mutluluğu yaşadığını dile getirdi. Adams, “Türkiye´deki eğitim hayatım boyunca kaliteli bir eğitim almanın yanı sıra kalıcı arkadaşlıklar ve dostluklar edindim. Hem dünyayı hem de Türkiye´yi daha iyi tanıma fırsatı buldum" dedi.

Konuşmaların ardından, Türkiye Burslarına başvuran öğrencilerden kurulan Türk Müziği Korosu konser verdi. Uluslararası Öğrenci Akademisi´nde dereceye giren öğrencilere Başbakan Yardımcısı İşler tarafından sertifikalar verildi ve tablet bilgisayar hediye edildi.
 
İşte, Türkiye Bursları projesiyle ülkemizde eğitim gören Ugandalı Jamil Mwanja´nın Türkiye hikâyesini anlatan belgesel film.