EN

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında üçlü diyalog mekanizması kuruldu


Kafkasların üç önemli ülkesi Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının liderliğinde oluşturulan üçlü diyalog mekanizması toplantısı, Azerbaycan’ın Gence şehrinde yapıldı. Üç ülkenin işbirliğiyle yapılacak projelerin masaya yatırıldığı toplantının ardından Gence Bildirisi imzalandı.

Devamını Göster »
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Pancikidze, Gence’de yaptıkları görüşmede, ülkeler arasında üçlü işbirliğinin geliştirilmesi vurgusu yaptılar. Kafkas ülkelerinin karşı karşıya kaldığı meseleler ile ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü toplantının ardından, Gence Bildirisi imzalandı.

Gence Bildirisinde; Dağlık Karabağ sorunu ve Gürcistan’daki meselelerin devletlerin egemenliği, toprak bütünlüğü ve genel kabul gören uluslararası belgelere saygı temelinde çözüme kavuşturulması gerektiği kaydedildi. Bildiride ayrıca, mevcut sorunların masum insanların ölümüne, etnik temizlemeye, yüz binlerce insanın göçmen ve mülteci durumuna düşmesine, temel insan hakları ve özgürlüklerinin ihlaline yol açtığı, kültürel mirasın ve özel mülkiyetin yok edilmesine neden olduğu, Güney Kafkasya’da politik ve ekonomik istikrarı baltaladığı ifade edildi.

Bakü-Tiflis-Erzurum, Şahdeniz-2 ve Bakü-Tiflis-Kars projelerinin gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yapılan belgede ayrıca; Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının üçlü görüşmesi için hazırlıkların başlatılacağı belirtildi. 

‘İşgal sona ermeden normalleşme mümkün değil’
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmaya ve Yukarı Karabağ sorununa değinerek, "İşgal altındaki topraklar işgalden kurtulmadığı sürece ve Ermenistan´la Azerbaycan arasındaki ihtilaf bu çerçevede çözülmedikçe, Türkiye ve Ermenistan arasında tam bir normalleşme olması mümkün değil" dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin, Pekin´den Londra´ya kadar uzanan ´modern İpekyolu´nun en önemli ayaklarından birisi olduğunu söyleyen Davutoğlu, projenin Marmaray´la birlikte düşünüldüğünde Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye´yi Avrupa´ya bağlayan hat olması hasebiyle hayati önem taşıdığını vurguladı.

Ahıska Türklerinin Gürcistan´daki ana vatanlarına dönme projesiyle ilgili ise Davutoğlu, bunun barış projesi olduğunu hatırlatarak, projeye destek verdikleri için Azerbaycan ve Gürcistan´a teşekkürlerini iletti.

Davutoğlu ayrıca, üçlü diyalog mekanizmasının bir sonraki toplantısının Kars’ta yapılacağını açıkladı.