EN

Türkiye-Azerbaycan-İran Üçlü Toplantısı Van’da düzenlendi


Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı, Türkiye’nin ev sahipliğinde Van’da düzenlendi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye, Azerbaycan ve İran´ın hiçbir etnik ve mezhebi ayrım olmaksızın bölgenin barış, huzur ve refah bölgesi olması konusunda güçlü iradeye sahip olduğunu belirterek, "Arzu ediyoruz ki aramızdaki sınırlar, dostluk ve kardeşlik sınırları olarak halklarımızın ekonomik, ticari, kültürel iletişimini, ilişkilerini geliştiren kapılar olsun" dedi.

Devamını Göster »
Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın üçüncüsü, Van’da yapıldı. Üç ülkeyi ortaklaşa ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkânları üzerinde görüş alışverişinde bulunulan toplantının ardından, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ortak basın toplantısı düzenledi.

Önceki üçlü toplantıların İran´ın Urmiye ve Azerbaycan´ın Nahcivan şehirlerinde yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, "Biz bu topraklarda asırlarca, köklü kültürler, köklü devlet gelenekleri olarak birlikte yaşadık, bundan sonra da ebediyete kadar birlikte yaşayacağız. Hiçbir etnik ve mezhebi ayrım olmaksızın bu coğrafyanın, bu bölgenin barış, huzur ve refah bölgesi olması konusunda güçlü iradelere sahibiz. Türkiye olarak hem İran´la hem de Azerbaycan´la çok köklü ikili ilişkilerimiz var" dedi.

´Üç  yıllık Eylem Planı kabul edildi´
Üçlü toplantıda, 2014-2016 yılları için üç yıllık bir eylem planını kabul ettiklerini belirten Davutoğlu, ulaştırmadan enerjiye, ticaretten gümrük işlerini kolaylaştırmaya, kültürel ilişkilerden siyasal ilişkilere kadar çeşitli konuları kapsayan eylem planı konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı. Dışişleri Bakanı, "Arzu ediyoruz ki aramızdaki sınırlar, dostluk ve kardeşlik sınırları olarak halklarımızın ekonomik, ticari, kültürel iletişimini, ilişkilerini geliştiren kapılar olsun. Hem sınır kapılarımız açık kalsın, hem gönül kapılarımız ve zihinlerimiz birbirimize her zaman açık olsun" diye konuştu.

Uluslararası alanda son derece dinamik bir dönemden geçildiğini ifade eden Davutoğlu, toplantıda, Güney Kafkasya, Ortadoğu´da yaşanan sorunlar da dâhil olmak üzere bölgesel sorunları ele aldıkları kaydetti. Bir sonraki Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı´nın İran´da yapılacağını duyuran Davutoğlu, toplantının hangi şehirde yapılacağının daha sonra İran tarafından açıklanacağını aktardı.

‘Süleyman Şah Türbesi, Türk toprağıdır’
Davutoğlu ayrıca, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin soruları da yanıtladı. Suriye’deki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirten Davutoğlu, Suriye rejiminin ortaya çıkardığı güç ve otorite boşluğunun büyük bir güvenlik krizine dönüştüğünü söyledi. Bazı radikal grupların Suriye’nin kuzeyindeki boşluğu doldurma çabasına girip oradaki terör faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını belirten Dışişleri Bakanı, “Çarpıcı olan terör faaliyeti yürüten bu gruplarla rejim arasındaki işbirliğidir” dedi. Bölgede Özgür Suriye Ordusunun bir yandan rejimle diğer yandan da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör grubuyla mücadele ettiğini hatırlatan Davutoğlu, “Süleyman Şah Türbesinin bulunduğu topraklar uluslararası hukuka göre 1921 Anlaşmasınca Türk topraklarıdır ve sınır ötesindeki tek toprağımızdır. Dolayısıyla güvenliği ve istikrarı konusunda Türkiye her türlü tedbiri almak hakkına sahiptir. Oraya dönük olarak ister rejimden ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynı mukabele görür ve oradaki o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır” diye konuştu.

‘Her türlü tedbiri alırız’
Suriye sınırındaki güvenlik krizi sebebiyle silahlı kuvvetler açısından bir teyakkuz halinde olunduğunu belirten Davutoğlu, son gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve ilgili tüm birimler arasında istişarelerin yapıldığını söyledi. Davutoğlu, “Şu an itibariyle gerek askerlerimize gerek oradaki toprağımıza yönelik herhangi bir ihlal söz konusu değil. Ancak böyle bir tehlike olması halinde her türlü tedbir alınacak şekilde hazırlıklıyız” diye konuştu.