EN

Türkiye, 6 ayda Irak’a 625 tır dolusu insani yardım gönderdi*


Türkiye, Haziran başında tırmanan iç karışıklıklar nedeniyle yerlerinden edilen Irak vatandaşlarına 12 Haziran’dan beri 625 tır dolusu insani yardım malzemesi gönderdi. AFAD koordinasyonunda, Türk Kızılayı, TİKA, belediyeler ve STK’ların yardımları; Sincar, Kerkük, Telafer, Erbil, Duhok başta olmak üzere insani dramın yaşandığı kentlere ulaştırılıyor. Son olarak 15 Aralık’ta AFAD’ın desteğiyle Kerkük’te kurulan Türkmen kampına 500 gıda paketi ve 5 bin termal battaniye taşıyan bir tır ulaştırıldı.

Devamını Göster »
Irak’taki iç karışıklıklar, terör örgütü DAEŞ’in 10 Haziran’da Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u ele geçirmesinin ardından tırmandı. Terör örgütünün bölgede hakimiyet kurmasının ardından başta Türkmen ve Ezidiler olmak üzere bölgede yaşayan Irak vatandaşları evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bugün itibariyle Irak’ta yerlerinden edilmiş kişi sayısı 1 milyon 970 bini geçti. Irak’ta en çok yerlerinden edilen nüfus 430 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı Dohuk oldu. Dohuk’u 370 bin kişiyle Anbar takip ediyor.

Irak’ta yaşanan insani drama kayıtsız kalamayan Türkiye ivedilikle harekete geçti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, Türkiye 11 Haziran 2014 tarihinde saat 23.00’ten itibaren Irak’ın Dohuk ve Zaho şehirlerinde yerinden temin yoluyla ilk gıda alımını yaptı. 10 bin kişilik 2 bin adet gıda kolisi 12 Haziran 2014 tarihinde saat 08.00’de Dohuk’taki toplanma alanına sevk edilerek dağıtımı yapıldı.

AFAD koordinasyonunda, bugüne kadar Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı, TİKA, Meslek Kuruluşları, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile özel kuruluşların yardımlarından oluşan 625 tır dolusu insani yardım malzemesi Irak’a ulaştırıldı. Sincar, Kerkük, Telafer, Erbil, Duhok, Tall Kayf başta olmak üzere insani dramın yaşandığı kentlere ulaştırılan insani yardım malzemeleri arasında; gıda kolileri, mutfak seti, ilaç ve tıbbi malzeme, çadır, yatak, battaniye ile tekerlekli sandalye de yer alıyor. Haziran ayından itibaren toplam 85.500 gıda kolisi, 9.000 çadır, 409 konteyner, 45.000 battaniye, 5.000 uyku matı, 20 ton hijyen malzemesi, 500.000 kutu ilaç ve 170.000 giyim malzemesi, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.45 bin kişilik barınma kapasitesi
Türkiye, yerlerinden edilen Irak vatandaşlarının kullanımı amacıyla Zaho bölgesinin Bersive ve Derebun kasabaları ile Duhok vilayetinin Şarya köyü yakınlarında toplam 45 bin kişilik barınma kapasitesi oluşturdu. Bersive ve Şarya´da kurulan kamplar, AFAD standartlarını taşıyor. Türkiye´nin Irak´ta yer alan barınma merkezlerine yaptığı yardımların tutarı 4 Aralık 2014 tarihi itibariyle 72.449.500 TL´ye ulaştı.


Türkmenlere 151 tır dolusu yardım
Irak´a yönelik olarak yapılan yardımların önemli bir kısmı Irak´taki Türkmenlere gönderildi. Irak´a gönderilen 625 Tırlık yardımın 151’i Irak Türkmenlerine ulaştırıldı. Yardımların 76 tırlık kısmı Irak Türkmen Cephesine teslim edilirken, 74 tır dolusu insani yardım ise Türkmen nüfusun yoğun olduğu bölgelerde dağıtıldı. Son olarak, Kerkük yakınlarında AFAD´ın lojistik desteğiyle kurulan Türkmen kampına 15 Aralık 2014 tarihinde 500 gıda paketi ve 5.000 termal battaniye ulaştırıldı.

19 bin Êzidi Türkiye’ye sığındı
Öte yandan, valiliklerden alınan bilgiye göre, Irak´tan şiddet olaylarının tırmandığı günden bu güne 19 bin 12 Êzidi Türkiye´ye sığındı. Êzidilerin büyük gruplar halinde evlerini terketmelerinin ardından Türkiye, yardımların koordinasyonunu sağlamak amacıyla i7 Temmuz 2014’te Şırnak ili Silopi ilçesinde sıfır noktasında İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi kurdu. Hızla Türkiye’deki barınma merkezlerine yerleştirilmeye başlanan Êzidiler için AFAD, Şırnak Valiliği´ne 1 milyon 50 bin TL tutarında acil yardım ödeneği gönderdi. AFAD, Diyarbakır Valiliği´ne ise Êzidilerin kullanımı için 117 adet çok amaçlı çadır ulaştırdı. Bu arada, Irak´taki Ezidiler için ise 50 tırlık insani yardım malzemesi gönderildi.
*Not: Veriler 16 Aralık 2014 tarihine aittir.